TYP: a1

Nowości w Polskiej Lidze Żeglarskiej!

poniedziałek, 12 lutego 2024
Informacja prasowa PZŻ

Polska Liga Żeglarska zamknęła listy startowe Ekstraklasy i 1 Ligi na sezon 2024. Ale chętni mogą jeszcze dołączyć zgłaszając się do nowo utworzonych 5 Lig Regionalnych w Trójmieście, Warszawie, Poznaniu, Sztynorcie i Rybniku. Sezon główny startuje w kwietniu na Mazurach.

To będzie już dziesiąty sezon rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej. Projekt powstał w 2015 gromadząc 9 klubów, ale dzięki rozwojowi w ubiegłym sezonie udział wzięło aż 48 zespołów z 46 klubów na 3 poziomach rozgrywek. Zawodnicy ścigają się na jednakowych jachtach RS21 dostarczanych i serwisowanych przez organizatorów. Regatom towarzyszy bogata oprawa medialna łącznie z relacjami na żywo i podsumowaniami w telewizjach ogólnopolskich.

Tegoroczny sezon będzie kolejnym, w którym na najwyższym poziomie Ekstraklasy zobaczymy najlepszych 18 klubów walczących o tytuł Klubowego Mistrza Polski, a kolejne 18 będzie walczyć o awans do elity. Jednak w tym sezonie nie będzie rozgrywek,  trzeciego poziomu czyli 2 Ligi, który był początkowym dla każdej nowej załogi klubowej wchodzącej do Ligi.

Od sezonu 2024, aby zacząć startować w Lidze i awansować do 1 Ligi, trzeba wziąć udział w jednej z Lig Regionalnych i wystartować w finale, czyli kwalifikacjach. Wszystkie Ligi będą organizowane na wzór rywalizacji w Ekstraklasie i 1 Lidze, będzie również tzw. tracking i wyniki na żywo oraz arbitraż na wodzie.

„Mamy kolejny sezon rozwoju Ligi. Cieszy nas stały wzrost popularności i poziomu rozgrywek. Myślę, że jest to efekt bardzo dostępnej formuły regat pozwalający na intensywne ściganie się na wysokim poziomie bez konieczności posiadania własnego jachtu oraz konsekwentnemu rozwoju promocji i mediów wokół ligi wraz z transmisjami na żywo. - podsumowuje Maciek Cylupa, organizator Ligi. Włączenie Lig Regionalnych w system Ligi to doskonały przykład, że formuła się sprawdza, a dzięki temu bariera startu w Lidze jest jeszcze niższa. Nie trzeba podróżować po całej Polsce, tylko można spróbować swoich sił blisko domu czy rodzimego klubu. Wierzę w to, że przekroczymy w tym roku liczbą 60 załóg startujących w tych rozgrywkach – to będzie fenomen.„

Organizatorzy zapraszają do kontaktu w sprawie startu w jednej z lig, zapisy są wciąż otwarte:

Warszawska Liga Żeglarska – regaty na Zalewie Zegrzyńskim, Zegrze, organizator Sailing Legia
Trójmiejska Liga Żeglarska - regaty w Sopocie, organizator Polska Liga Żeglarska
Wielkopolska Liga Żeglarska - regaty na jeziorze Kiekrz, Poznań, organizator Onboard
Śląska Liga Żeglarska - regaty na Zalewie Rybnickim, Rybnik, organizator Onbaord
Mazurska Liga Regatowa – regaty na jeziorze Dargin, Sztynort, organizator Nowy Sztynort

Zasady rywalizacji w Lidze są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Zawodnicy dostają do dyspozycji flotę 9 identycznych nowoczesnych genakerowych jachtów regatowych klasy RS21. Po każdym sezonie, najlepsze kluby awansują na poziom wyższy, najsłabsze spadaj do niższej ligi, analogicznie do innych rozgrywek ligowych.

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ, a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych międzynarodowych rozgrywkach Żeglarskiej Ligi Mistrzów.

Wszystkie informacje i regulamin można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego ze Szczecina przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882