TYP: a1

Nowa książka marynistyczna - Pieśni Ludzi Morza

czwartek, 4 maja 2023

Na polskim rynku od dawna nie mieliśmy pozycji książkowej traktującej o szantach czy muzyce morza. Lukę tę właśnie zapełnia nowa pozycja: „Pieśni Ludzi Morza – dwadzieścia morskich opowieści o pieśniach żeglarskich i szantach”. Autor tej książki starał się zebrać jak najwięcej informacji i historii związanych z konkretnymi pieśniami, aby przekazać je czytelnikom w sposób interesujący i przystępny.

Pieśni morskie, szanty, czy zwykłe piosenki śpiewane przez żeglarzy są częścią kultury morskiej oraz przekazują w swej treści wiele cennych informacji o naszym dziedzictwie morskim. Książka składa się z dwudziestu esejów, z których każdy opisuje jakieś konkretne zjawisko występujące w piosenkach żeglarskich, wydarzenie czy postać. Pretekstem do rozpoczęcia opowieści jest konkretna piosenka żeglarska lub szanta. Dostajemy więc na przykład opowieść o rumie, o admirale Horatio Nelsonie, o Shenendoah, Bitwie oliwskiej, o werbunku do brytyjskiej navy, wielorybnikach, pogrzebie morskim, o Zawiszy Czarnym i inne. Są też omówione pieśni, które nie są związane z morzem, ale chętnie śpiewane przez żeglarzy w Polsce jak np. Szesnaście ton.

Z każdego rozdziału dowiemy się też, jak powstała szanta lub piosenka i o czym dokładnie opowiada. Autor odkrywa przed nami tajemnice pochodzenia pieśni czy szanty, jej losy oraz udział w kulturze masowej. Bo okazuje się, że wiele pieśni morskich na trwale w niej zagościło.

Pieśni Ludzi Morza to doskonała pozycja dla osób, które poznają świat pieśni morskich. Autor kilkakrotnie zaznacza, że celem książki jest zrozumienie przesłania pieśni morskich i ich treści osobom, niekoniecznie mocno związanym z morzem. Dużą wagę przykłada do prostego wyjaśnienia o czym dokładnie mówią niektóre piosenki. Prezentowany zestaw esejów pozwala lepiej zrozumieć same szanty jak i kulturę morską.

Autorem pozycji jest Rafał Klepacz, kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa, oficer na żaglowcach. W przeszłości pełnił funkcję kierownik Wydziału Wychowania Wodnego w ZHP oraz komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP, gdzie zajmował się między innymi dbaniem o zachowanie dziedzictwa morskiego i propagowaniem kultury morskiej.

Nowa pozycja już jest dostępna w sprzedaży internetowej przez stronę https://20morskich.pl oraz przez sklep Amazon.pl. Dzięki pośrednictwu światowej platformy sprzedażowej, jest łatwo dostępna dla osób mieszkających poza granicami Polski. 

Książka jest starannie wydana i przygotowana, co pozwala na łatwe i przyjemne czytanie. Dobrej jakości papier i wydruk, ładna czcionka, układ graficzny i ilustracje Julii Szydłowskiej sprawiają, że czytanie książki jest prawdziwą przyjemnością. Do tego każdy rozdział jest zaopatrzony w bar code, który łączy omawianą piosenkę z jej wykonaniem w serwisie Spotify, dzięki czemu można połączyć czytanie ze słuchaniem.

Patronem książki są: Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny, który w swoich celach statutowych ma propagowanie kultury morskiej oraz portale informacyjne: Żeglarski Info (www.zeglarski.info), Tawerna Skipperów (www.tawernaskipperow.pl) i Żaglowce (www.zaglowce.info).

Pieśni Ludzi Morza – 20 morskich opowieści o pieśniach żeglarskich i szantach, Znak wydawniczy Northern Seas 2023, autor: Rafał Klepacz, redakcja i korekta: Kinga Dolczewska, okładka i ilustracje: Julia Szydłowska, format: 15,2 x 22,8 cm, liczba stron 176, ISBN-13 979-8391449270.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 May

Flotylla 3 tratw ("Balsa Fleet") pod dowództem Vitala Alsara wyruszyła z Guayaquil w kierunku Australii; po 177 dniach żeglugi przez Pacyfik dwie tratwy dotarły do Australii w pobliżu Ballina.
niedziela, 27 maja 1973
W County Heath w Irlandii urodził się sir Francis Beaufort, twórca skali siły wiatru.
piątek, 27 maja 1774