TYP: a1

Pogrzeb admirała floty Józefa Unruga

piątek, 28 września 2018
Informacja prasowa/3. FO

We wtorek, 2 października br. na Gdyńskim Oksywiu odbędą się uroczystości państwowego pogrzebu śp. admirała floty Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii.


Symboliczny powrót nad Bałtyk przedwojennego dowódcy floty i Obszaru Nadmorskiego, nierozerwalnie łączy się z obchodzoną w 2018 roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej.
W swojej woli testamentalnej admirał floty Józef Unrug, dowódca polskiej Floty i Obrony Wybrzeża z 1939 roku, upomniał się o przywrócenie pamięci, pełną rehabilitację i godne uczczenie bohaterstwa podwładnych i towarzyszy broni. 
Przebywając na emigracji we Francji, przed śmiercią zastrzegł, że sprowadzenie jego szczątków do Polski będzie jedynie możliwe: „jeżeli uprzednio lub równocześnie, zostaną podobnie uczczeni i zrehabilitowani także - mający prawo do pamięci Narodu - koledzy, oficerowie Marynarki Wojennej RP, niewinnie straceni lub zmarli w więzieniu”. Wśród nich wymienił m.in. kontradmirałów S. Mieszkowskiego i J. Staniewicza oraz komandora Z. Przybyszewskiego. Dla przywrócenia dobrego imienia Marynarce Wojennej RP admirał domagał się także „dokładnego, jasnego i publicznego ustalenia winy oraz ukarania winnych” popełnionych na nich zbrodni.


Spełnienie głównych warunków okazało się możliwe dopiero w 2013 roku – po odnalezieniu przez Zespół Instytutu Pamięci Narodowej szczątków wspomnianych oficerów w kwaterze „Ł”, na tzw. Łączce, na warszawskich Powązkach i ich późniejszej identyfikacji.
Wywiązując się z obowiązku dbania o godność nieżyjących marynarzy, jaki spoczął przede wszystkim na współczesnej Marynarce Wojennej RP, przedstawiciele Rodzin zamordowanych oficerów oraz kilku instytucji państwowych utworzyli w 2016 roku Komitet Organizacyjny, którego celem było wypełnienie woli śp. admirała floty Józefa Unruga.
Dzięki zaangażowaniu Komitetu, na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu utworzona została Kwatera Pamięci, gdzie spoczną szczątki admirała floty J. Unruga obok pochowanych wcześniej kontradmirała S. Mieszkowskiego, kontradmirała J. Staniewicza i komandora Z. Przybyszewskiego oraz innych oficerów, podoficerów i marynarzy, których bohaterstwo i poświęcenie nie zostaną zapomniane.
21 września 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pośmiertnie wiceadmirała Józefa Michała Unruga na stopień admirała floty.
W ceremonii pochówku na gdyńskim Oksywiu weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.


1 października w Helu odbędą się uroczystości poprzedzające pogrzeb.

 

Program uroczystości:
1 października 2018 r. - Hel
uroczystości poprzedzające
    • 09.00–09.55 - wystawienie trumien w kościele pw. Bożego Ciała w Helu;
    • 09.55–10.00 - odsłonięcie tablic poświęconych ofiarom reżimu komunistycznego;
    • 10.00–11.00 - msza święta;
    • 11.30–12.30 - uroczystości patriotyczne przy Pomniku Obrońców Helu;
    • 12.30–14.30 - uroczyste przejście okrętów MW RP z Helu do Gdyni - z trumnami śp. wiceadmirała Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii na pokładzie /w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, przejazd drogą lądową/;
    • 14.30–15.05 - przejście konduktu pogrzebowego do Kościoła Garnizonowego MW pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu;
    • 15.15–21.00 - czuwanie przy trumnach śp. wiceadmirała Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii.

 2 października 2018 r. - Gdynia
uroczysty pogrzeb państwowy z ceremoniałem wojskowym
    • 08.00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach MW;
    • 08.00–10.00 – wystawienie posterunku honorowego przy trumnie śp. wiceadmirała Józefa Unruga w Kościele Garnizonowym MW pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu (ul. inż. J. Śmidowicza 47);
    • 10.00–11.20 - msza święta pogrzebowa;
    • 11.20–12.50 - przejście konduktu pogrzebowego na Cmentarz Marynarki Wojennej (ul. ks. Muchowskiego 18);
    • 12.50–14.10 - uroczysty pochówek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Tagi: Józef Unrug, pogrzeb
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920