TYP: a1

Laura Dekker zakończyła pierwszy etap rejsu dookoła świata

środa, 8 września 2010
Weronika Morys
Laura Dekker14-letnia Laura - pretendentka do tytułu najmłodszej samotnej żeglarki, która opłynęła świat - zakończyła pierwszy etap swojej podróży i dotarła do Wysp Kanaryjskich.

Laura dopłynęła do Wysp Kanaryjskich 25 sierpnia, po 4 dniach rejsu. Podczas postoju, który miał trwać kilka tygodni, młoda żeglarka zwiedza Wyspy i nadrabia szkolne obowiązki. Dziewczyna spotkała się też z ojcem oraz naprawiła ster.

Holenderka rozpoczęła swój rejs dookoła świata 21 sierpnia na 11,5-metrowym keczu o nazwie “Guppy” (“Gupik”). Laura planuje zakończyć swoją wyprawę w ciągu dwóch lat. Po drodze będzie się zatrzymywać w portach, gdzie w razie potrzeby ma otrzymywać pomoc. Dekker ma zamiar przez całą długość trwania rejsu prowadzić bloga z opisem podróży.

Laura Dekker musi opłynąć kulę ziemską przed swoimi siedemnastymi urodzinami, które wypadają 20 sierpnia 2012 roku, aby pobić rekord Jessiki Watson. Australijka wróciła z podobnego rejsu 3 dni przed swoimi siedemnastymi urodzinami. Rekord Watson nie jest jednak oficjalny, ponieważ Światowa Rada Rekordów Żeglarskich nie bierze pod uwagę wieku żeglarzy przy rejestrowaniu wyników. Poza tym młoda żeglarka nie popłynęła wystarczająco daleko na północ po przekroczeniu równika, żeby można było mówić o ''opłynięciu świata''. Laura chce mimo wszystko pobić rekord Jessiki.

W ciągu najbliższego tygodnia Dekker planuje kontynuować swoją podróż i wyruszyć w kierunku kolejnej wyspy.

Źródło zdjęć: www.lauradekker.nl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 July

W słynnych regatach Chicago-Mackinac Race po raz pierwszy wziął udział polonijny jacht "Solidarity" reprezentujący Joseph Conrad Yacht Club Chicago. Regaty Chicago-Mackinac są najstarszym (od 1898 roku) wyścigiem żeglarskim i jednocześnie najdłuższym po w
czwartek, 28 lipca 1988
Na "Dove" wystartował w rejs dookoła świata Robin Lee Graham; wyruszył z Kalifornii, przez Nowe Hybrydy, Nową Gwineę, Afrykę Południową, Gujanę, dotarł na Barbados
środa, 28 lipca 1965
W Plymouth skończyła się II wyprawa sir Francisa Drake'a
niedziela, 28 lipca 1585