TYP: a1

Laura Dekker wyruszyła do Portugalii

wtorek, 3 sierpnia 2010
Paulina Wilk
laura dekker

źródło: www.flickr.com

4 sierpnia Laura Dekker wypłynęła do Portugalii. Stamtąd pretendentka do tytułu najmłodszej samotnej żeglarki rozpocznie swój rejs dookoła świata. Trasę z Holandii do Portugalii pokona z ojcem, ostatecznie testując jacht przed oficjalnym startem.


Laurę wstrzymywał do tej pory holenderski sąd opiekuńczy – czternastolatka zgłosiła gotowość wypłynięcia już rok temu. Ostatecznie jednak 27 lipca 2010 sąd rozpatrzył ponownie sprawę i zgadzając się z pozytywną opinią pracowników socjalnych z Utrechtu, gdzie mieszka Laura, wycofał swój poprzedni zakaz. Sprawa odbiła się głośnym echem w światowych mediach. Komentowano fizyczną i psychiczną dojrzałość dziewczynki do samotnego rejsu, wyrażano troskę o jej edukację oraz powątpiewano w wystarczające umiejętności żeglarskie.


Sąd orzekł, że odpowiedzialność za Laurę zwrócona jest rodzicom i to od nich teraz zależy, czy dziewczynka może wypłynąć w rejs dookoła świata. Rozwiedzeni obecnie rodzice solidarnie popierają jej zamiary. Warto dodać, że Laura urodziła się w jednym z nowozelandzkich portów w trakcie odbywanego przez nich, trwającego siedem lat rejsu. Według adwokata okres oczekiwania na decyzję sądu wykorzystano na liczne działania zwiększające gotowość Laury. Między innymi przygotowano większy niż poprzednio, dwumasztowy jacht Jeanneau Gin Fizz o ożaglowaniu kecz 11,5 metra LOA, noszący nazwę Guppy.


Rejs rozpocznie się z Portugalii. Stąd młoda żeglarka skieruje się na zachód, na Wyspy Kanaryjskie, Panamę, Polinezję i Australię, a dalej przez Morze Czerwone i Śródziemne. Aby Laura stała się rekordzistką, wyprawa powinna zakończyć się przed 20 września 2012. Dotąd rekord należy do Australijki Jessiki Watson, której rejs na 10-metrowym jachcie "Ella's Pink Lady" zajął 210 dni.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 July

W słynnych regatach Chicago-Mackinac Race po raz pierwszy wziął udział polonijny jacht "Solidarity" reprezentujący Joseph Conrad Yacht Club Chicago. Regaty Chicago-Mackinac są najstarszym (od 1898 roku) wyścigiem żeglarskim i jednocześnie najdłuższym po w
czwartek, 28 lipca 1988
Na "Dove" wystartował w rejs dookoła świata Robin Lee Graham; wyruszył z Kalifornii, przez Nowe Hybrydy, Nową Gwineę, Afrykę Południową, Gujanę, dotarł na Barbados
środa, 28 lipca 1965
W Plymouth skończyła się II wyprawa sir Francisa Drake'a
niedziela, 28 lipca 1585