TYP: a1

Admirał Ryszard Łukasik nie żyje

piątek, 28 maja 2021
Hanka Ciężadło

„Najpierw jest Marynarka Wojenna, potem długo, długo nic i następnie cała reszta” - zwykł mawiać. W ubiegłą środę admirał floty Ryszard Łukasik odszedł na wieczną wachtę.

Najważniejsza misja

Admirał Łukasik był prawdziwą legendą polskiej Marynarki, a jego zasługi dla naszego kraju są niezaprzeczalne. Jego największym, a z pewnością najbardziej spektakularnym dokonaniem było jednak wprowadzenie polskich sił morskich do NATO.

Warto przypomnieć, że admirał był dowódcą Marynarki Wojennej RP w latach 1996-2003. Był to niezmiernie trudny okres dla całej naszej armii, nie tylko dla Marynarki. Dostosowanie sił zbrojnych do standardów NATO w dobie wielkich przemian społeczno-gospodarczych było zadaniem arcytrudnym. Mimo iż nie wszystko poszło zgodnie z planem, należy podkreślić, że Marynarka Wojenna pod dowództwem adm. Łukasika kwitła.

Pozostałe dokonania

Admirał Łukasik brał też czynny udział w wielu innych projektach, między innymi:

  • zainicjował powstanie Fundacji „O Dach dla Historii Marynarki Wojennej”,

  • był pomysłodawcą budowy Muzeum Marynarki Wojennej,

  • współtworzył system Poszukiwania i Ratowania Życia na Morzu,

  • unowocześnił polskie lotnictwo morskie, wprowadzając do służby śmigłowce ratownicze „ANAKONDA” oraz różne typy samolotów "BRYZA",

  • utworzył Wydział Ochrony Środowiska i kładł duży nacisk na podejmowanie przez naszą Marynarkę zadań związanych z ekologią.

Admirał Łukasik był jednak przede wszystkim wspaniałym, charyzmatycznym człowiekiem, doskonałym oficerem i dowódcą.

Czy jego wizja Polski Morskiej, mającej silną, nowoczesną Marynarkę Wojenną, ma szansę się spełnić? Miejmy nadzieję. Z pewnością admirał zrobił, co w jego mocy, by tę ideę urzeczywistnić.

Tagi: Łukasik, admirał, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883