TYP: a1

Ostrygi

sobota, 18 grudnia 2010
ZM
ChorwacjaPodobno ludzie dzielą się na tych, którzy ostrygi uwielbiają i na tych, którzy ich nie znoszą. Bez względu jednak na proporcje jednych do drugich, ostrygi w powszechnym mniemaniu należą do dań wykwintnych. I słusznie! Trudno sobie wyobrazić coś lepszego niż tuzin spoczywających w lodzie, świeżo otwartych muszli, skropionych sokiem z cytryny, posypanych odrobiną białego, dopiero co zmielonego pieprzu. Obok powinny się znaleźć jeszcze ciepłe, delikatnie zrumienione tosty i oczywiście kieliszek schłodzonego białego wytrawnego wina. Może być także, jeśli fundusze pozwolą, dobry, kosztowny szampan.

Podczas rejsu w Chorwacji warto właśnie dla ostryg odwiedzić dwa miejsca. Pierwsze znajduje się na północy, na półwyspie Istria, to Limski Kanal, niestety dopłynąć tam się nie da, mogą tam wpływać tylko jednostki posiadające specjalne zezwolenie. Drugie znajduje się na południu, to okolice miasteczka Ston, na półwyspie Pelješac. Właśnie w tych dwóch miejscach znajdują się najsłynniejsze hodowle ostryg.Chorwacja

Zatem do roboty, należy w takiej hodowli nabyć odpowiednią ilość szlachetnych mięczaków (dla ułatwienia dodam, że po chorwacku nazywają się one kamenice), następnie przystąpić do ich otwierania, posługując się następującą instrukcją: ostrygę położyć stroną wypukłą do dołu, na okrytej ściereczką dłoni i mocno trzymać. Wbić nożyk w miejsce złączenia połówek muszli i przeciąć je (jeśli nie mamy specjalnego noża do otwierania ostryg, to zastąpić go może krótki, mocny nóż). Obracając nożykiem wokół muszli unieść jej górną połowę. Oddzielić mięso od skorupki, uważając aby nie wylać soku z małży. Teraz wystarczy połówki muszli wraz z zawartością umieścić na lodzie i... cytryna, pieprz, grzanka, wino...

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959