TYP: a1

Kurczak z... jogurtem

sobota, 12 marca 2011
TJ
Czy warto eksperymentować w kuchni? Każdemu z nas ślinka cieknie gdy usłyszy, że na obiad pierogi ruskie, schabowy czy żurek. Dania, jak na naszą kuchnię, powiedzmy że standardowe. Można by założyć, że każdy wie co się stanie, jak wymieszamy „ser biały z ziemniakami i cebulką”, „mięso schabowe z jajkiem, mąką i bułką tartą” czy „mąkę, wodę, skórkę od chleba”.

Ale… ale są mikstury, które budzą w pierwszym momencie zastanowienie i lekkie zmieszanie. A bo jak tak można! Można, można - proponuje przetestować (pierwsze trzy, które przychodzą mi do głowy):
- żurek z serem białym…czyli oprócz jajka, chrzanu czy kiełbasy pokrójmy ser biały – śmiało!
- wino z coca colą w proporcjach 50/50, najlepiej schłodzone
- kromkę z masłem, serem białym i dżemem wiśniowym

Spróbujcie również dania, które dzisiaj opisałem i które kwalifikuje się do tych dziwnych mikstur. Dzisiaj smażone kawałki kurczak z warzywami i... JOGURTEM.

Będziemy potrzebowali dwie średnie cebule, 20 dag pieczarek, podwójną pierś z kurczaka, 500 ml jogurtu naturalnego i przyprawy: curry (musowo), sól i pieprz.

Na małym ogniu podsmażamy pokrojoną w plasterki cebulę, następnie posiekane pieczarki, a na końcu pokrojony w plastry filet z kurczaka. Czyli mamy usmażoną i zarumienioną cebulę, pieczarki i kawałki fileta z kurczaka. Wrzucamy wszystko na jedną patelnię, dodajemy sól, pieprz i dość sporo curry. Na końcu - i tu uwaga - wlewamy 500 ml jogurtu naturalnego. Pozostawiamy na średnim ogniu na jakieś 15-20 minut. Pozwólmy, niech jogurt odparuje i pozostawi nieco kwaskowaty smak. Proste, prawda?

Mięso możemy podawać z ryżem, makaronem, kaszą. Dodać nieco „warzywniaka”, czyli de facto co kto woli: mizeria, pomidor, ogórek kiszony - to już według uznania.

Danie ma dwie zalety. Mało kto czegoś takiego próbował (przynajmniej wśród moich znajomych), plus jest bardzo proste i tanie w przygotowaniu. Jeśli mamy mieć za godzinę niezapowiedzianych gości na karku - biegiem do sklepu po produkty i ciekawy obiad czy kolacja gotowa.

Znacie jakieś inne niestandardowe mikstury? Zapraszam do umieszczenia w komentarzach!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 August

W Cowes rozpoczęto regaty jachtów brytyjskich i jednego amerykańskiego (szkunera "America") wokół wyspy Wight. Długodystansowy wyścig wygrała "America"; od nazwy szkunera wzięły miano Regaty o Puchar Ameryki
sobota, 2 sierpnia 1851
Rozpoczęto w Łebie Mistrzostwa Świata Formuły Windsurfingu; po raz pierwszy odbyły się w Polsce i w ogóle w tej części Europy
poniedziałek, 2 sierpnia 2004
Rozpoczęto w Łebie Mistrzostwa Świata Formuły Windsurfingu; po raz pierwszy odbyły się w Polsce i w ogóle w tej części Europy
poniedziałek, 2 sierpnia 2004
Urodził się Andrzej Rościszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, laureat nagrody Rejs Roku (1970 r.) za rejs dookoła Irlandii na s/y "Śmiały". Jest jednym z najbardziej znanych żeglarzy, któryrzy prowadzili rejsy w rejony polarne, m.in. na "Generale Z
sobota, 2 sierpnia 1930