TYP: a1

Zyga radzi

czwartek, 23 maja 2013
Informacja prasowa
21 maja w siedzibie POZŻ, w ramach spotkań z cyklu "Polskie żagle na igrzyskach olimpijskich", o swoim żeglarskim życiorysie opowiedziała wyjątkowa osoba. Nie tylko jeden z najsłynniejszych polskich olimpijczyków, ale równie znakomity żeglarz morski – Zygfryd Perlicki - Kultowy Żeglarz Polski XX wieku.

Sam o sobie mówi, że zaczął żeglować dość późno, bo w wieku 13 lat. Stało się to przez przypadek, bo wolał zostać pilotem. Pierwszy kontakt z żeglowaniem, to "rejs" w 3 osoby, na tratwie, z portu w Gdyni do Polanki Redłowskiej.

Długi żeglarski życiorys popularnego Zygi obfitował w przygody. Żeglarz, ze swadą o nich opowiadał. A było o czym. Zygrfryd Perlicki ma na swoim koncie 8 miejsce na Igrzyskach w Monachium, zwycięstwo w Kieler Woche i udział w wokółziemskich regatach Whitbread Round The World Race na jachcie "Copernicus".

Z uczestnikami spotkania Zygfryd Perlicki podzielił się kilkoma radami. Po pierwsze, żeby nie zniechęcać się gorszym sprzętem jaki dostaje się w klubie na początku kariery. Trzeba nauczyć się porządnie żeglować na starszej łodzi i o nią dbać. Dopiero wówczas można docenić nowy sprzęt i wykorzystać jego zalety.

Drugą ważną rzeczą jaką radzi pan Zygfryd jest walka do samego końca. Podczas Igrzysk w Kilonii, w jednym z wyścigów płynął ostatni, a niedaleko przed nim inny zawodnik. Te dwa jachty miały olbrzymią stratę do reszty floty. Ten przedostatni zrezygnował, mimo, iż pan Zyga namawiał go aby tego nie czynił. Dla Polaków okazał się to drugi najlepszy wyścig w całych Igrzyskach. Zajęli wówczas 5 miejsce.

Dziękujemy panu Zydze za poświęcony czas, wspaniałe opowieści i cenne wskazówki. Dziękujemy również panu Czesławowi (bratu Pana Zygfryda), za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Kolejne spotkanie z olimpijczykami odbędzie się tradycyjnie w najbliższy wtorek (tj. 28 maja) o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11. Naszymi gośćmi będą Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Zapraszamy!

Harmonogram spotkań:

28.05.2013 - Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński - olimpijczycy w klasie 49er
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 September

Wypłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu "Stary" pod Kpt. Jackiem Wacławskim zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Równolegle ze "Starym" przejście pokonał drugi polski jacht s/y "Nekton" pod Kpt. Tadeuszem N
wtorek, 19 września 2006
Zmarł Tadeusz Prechitko, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pilot Chorągwi ZHP w Wolnym Mieście, działacz żeglarski od 1927 r. W 1936 r. na s/y "Korsarz" wygrał wyścig na XI Igrzyska Olimpijskie z Helu do Kilonii. Na tym jachcie w 1963 r. zajął III miejsc
niedziela, 19 września 1982
Na jachcie "Kurun" wyszedł w rejs dookoła świata (z portu wyjścia Croisic do Maroka z towarzyszem żeglugi, potem już samotnie) Jacques-Yves Le Toumelin; trasa rejsu wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Kapsztad do portu wyjści
poniedziałek, 19 września 1949