TYP: a1

Zuzanna Rybicka mistrzynią Europy juniorek, kolejny worek medali Polaków

wtorek, 12 lutego 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Zuzanna Rybicka została mistrzynią Europy juniorek w klasie DN i zajęła drugie miejsce w kategorii open, a Polacy zdobyli w sumie siedem medali w zakończonych w piątek bojerowych mistrzostwach Europy juniorów w klasach DN i Ice Optimist!W dniach 7-8 lutego na Zalewie Siemianówka odbyły się mistrzostwa Europy juniorów w bojerowej klasie DN oraz w klasie Ice Optimist. Regaty rozpoczęły się bezpośrednio po zakończeniu rywalizacji w mistrzostwach świata juniorów. Na starcie stanęło 77 zawodników z 7 krajów: Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Szwecji oraz Węgier. Pogoda pozwoliła na przeprowadzenie po pięć wyścigów w każdej flocie.

W klasie DN w kategorii kobiet Polki zdobyły komplet medali. Świeżo upieczona mistrzyni świata juniorek Zuzanna Rybicka (ChKŻ Chojnice) na tej imprezie również wywalczyła złoty medal. Druga ostatecznie była Magdalena Anielska (KKS Warmia), a ze srebra cieszyła się Natalia Burczyńska (MKŻ Mikołajki). Zuzanna Rybicka zdobyła także srebrny medal w klasyfikacji open, a ponadto w tym sezonie zdążyła już zostać także mistrzynią Europy seniorek oraz wicemistrzynią Polski juniorek. Zwycięzcą w klasie DN w kategorii open i mistrzem Europy juniorów został Rosjanin Anton Didenko, a na najniższym stopniu podium stanął Estończyk Rasmus Maalinn.

W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech reprezentantów Polki - czwarty był Gustaw Miciński (YKP Gdynia), a miejsca ósme oraz dziesiąte zajęli kolejno aktualny mistrz Polski juniorów Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa) i Maciej Chmielewski (UKŻ Grot Suwałki).

W klasie Ice Optimist wśród dziewcząt triumfowała Aniela Graczyk (Olsztyński Klub Żeglarski) - 8. miejsce w kategorii open, srebrny medal wywalczyła Amelia Potejko (Giżycka Grupa Regatowa) - 9. miejsce w kategorii open, a pierwszą trójkę uzupełniła reprezentantka Estonii Lisbeth Taggu. W kategorii open świetne drugie miejsce i tytuł wicemistrza Europy juniorów zajął tegoroczny brązowy medalista mistrzostw świata juniorów oraz mistrz Polski juniorów Mateusz Gigielewicz (Giżycka Grupa Regatowa). Triumfował Estończyk Andrias Sepp, a trzecią pozycję zajął jego rodak Georg Paomees.

W czołowej dziesiątce klasyfikacji open regaty ukończyło jeszcze trzech polskich żeglarzy - czwarty był Łukasz Śliwiński (MKŻ Mikołajki), a szóste oraz dziesiąte miejsce zajęli kolejno Mikołaj Wojciechowski (KKS Warmia) oraz Patryk Chełkowski (Giżycka Grupa Regatowa).

Organizatorem bojerowych Mistrzostw Świata i Europy Juniorów 2019 w klasie DN i IO była Flota Węgierska DN oraz IDNIRA Europe. Regaty wspiera Gmina Michałowo.

 

Tagi: Zuzanna Rybicka, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 April

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895