TYP: a1

Zuzanna Rybicka mistrzynią Europy juniorek, kolejny worek medali Polaków

wtorek, 12 lutego 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Zuzanna Rybicka została mistrzynią Europy juniorek w klasie DN i zajęła drugie miejsce w kategorii open, a Polacy zdobyli w sumie siedem medali w zakończonych w piątek bojerowych mistrzostwach Europy juniorów w klasach DN i Ice Optimist!



W dniach 7-8 lutego na Zalewie Siemianówka odbyły się mistrzostwa Europy juniorów w bojerowej klasie DN oraz w klasie Ice Optimist. Regaty rozpoczęły się bezpośrednio po zakończeniu rywalizacji w mistrzostwach świata juniorów. Na starcie stanęło 77 zawodników z 7 krajów: Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Szwecji oraz Węgier. Pogoda pozwoliła na przeprowadzenie po pięć wyścigów w każdej flocie.

W klasie DN w kategorii kobiet Polki zdobyły komplet medali. Świeżo upieczona mistrzyni świata juniorek Zuzanna Rybicka (ChKŻ Chojnice) na tej imprezie również wywalczyła złoty medal. Druga ostatecznie była Magdalena Anielska (KKS Warmia), a ze srebra cieszyła się Natalia Burczyńska (MKŻ Mikołajki). Zuzanna Rybicka zdobyła także srebrny medal w klasyfikacji open, a ponadto w tym sezonie zdążyła już zostać także mistrzynią Europy seniorek oraz wicemistrzynią Polski juniorek. Zwycięzcą w klasie DN w kategorii open i mistrzem Europy juniorów został Rosjanin Anton Didenko, a na najniższym stopniu podium stanął Estończyk Rasmus Maalinn.

W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech reprezentantów Polki - czwarty był Gustaw Miciński (YKP Gdynia), a miejsca ósme oraz dziesiąte zajęli kolejno aktualny mistrz Polski juniorów Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa) i Maciej Chmielewski (UKŻ Grot Suwałki).

W klasie Ice Optimist wśród dziewcząt triumfowała Aniela Graczyk (Olsztyński Klub Żeglarski) - 8. miejsce w kategorii open, srebrny medal wywalczyła Amelia Potejko (Giżycka Grupa Regatowa) - 9. miejsce w kategorii open, a pierwszą trójkę uzupełniła reprezentantka Estonii Lisbeth Taggu. W kategorii open świetne drugie miejsce i tytuł wicemistrza Europy juniorów zajął tegoroczny brązowy medalista mistrzostw świata juniorów oraz mistrz Polski juniorów Mateusz Gigielewicz (Giżycka Grupa Regatowa). Triumfował Estończyk Andrias Sepp, a trzecią pozycję zajął jego rodak Georg Paomees.

W czołowej dziesiątce klasyfikacji open regaty ukończyło jeszcze trzech polskich żeglarzy - czwarty był Łukasz Śliwiński (MKŻ Mikołajki), a szóste oraz dziesiąte miejsce zajęli kolejno Mikołaj Wojciechowski (KKS Warmia) oraz Patryk Chełkowski (Giżycka Grupa Regatowa).

Organizatorem bojerowych Mistrzostw Świata i Europy Juniorów 2019 w klasie DN i IO była Flota Węgierska DN oraz IDNIRA Europe. Regaty wspiera Gmina Michałowo.

 

Tagi: Zuzanna Rybicka, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877