TYP: a1

Zofia Klepacka wiceliderką, polska załoga w klasie 470 nadal na prowadzeniu

czwartek, 31 stycznia 2019
Maciej Frąckiewicz / informacja prasowa PZŻ

Zofia Klepacka awansowała na drugie miejsce, a Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar pozostały na prowadzeniu po drugim dniu żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Miami.

[t][/t] [s]Fot. Sailing Energy / World Sailing[/s]

W środę, która była drugim dniem regat, pogoda ponownie nie rozpieszczała zawodników obecnych na Pucharze Świata w Stanach Zjednoczonych i z powodu słabnącego z godziny na godzinę wiatru, nie wszystkie wyścigi się odbyły, a niektórzy żeglarze w ogóle nie mieli możliwości ukończenia przynajmniej jednego biegu.

W takiej sytuacji znalazły się między innymi rywalizujące w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które pozostały na pierwszej pozycji w klasyfikacji generalnej. Sześć punktów tracą do nich zajmujące drugą lokatę Niemki Fabienne Oster i Anastasiya Winkel, a dziewięć trzecie w klasyfikacji Włoszki Benedetta di Salle i Alessandra Dubbini.

Jeden wyścig odbył się w windsurfingowej klasie RS:X i świetnie popłynęła w nim aktualna mistrzyni Europy Zofia Klepacka (Legia Warszawa), mijając linię mety jako pierwsza. Dzięki temu Polka awansowała z pozycji ósmej na drugą i do prowadzącej, brązowej medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata Chinki Yunxiu Lu, traci pięć punktów. Trzecia jest Włoszka Flavia Tartaglini.

W kategorii mężczyzn piąte miejsce zajął tego dnia Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) i w efekcie zanotował minimalny awans z pozycji szóstej na piątą. Dopiero dwudziesty trzeci do mety dopłynął Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) i spadł w ogólnej klasyfikacji z lokaty trzeciej na siódmą. Najlepiej z naszych deskarzy spisał się Maciej Kluszczyński, osiągając drugie miejsce w środowym wyścigu, dzięki czemu zamienił pozycję piętnastą na dziesiątą. Trzydziesty drugi był natomiast Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), co pozwoliło mu awansować z lokaty trzydziestej pierwszej na dwudziestą siódmą. Liderem jest Chińczyk Mengfan Gao, a za nim znajdują się Francuz Thomas Goyard i Hiszpan Angel Granda-Roque.

W jedynym środowym wyścigu klasy Finn dobre, siódme miejsce zajął ośmiokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) i zamienił pozycję trzynastą na dwunastą. Nowym liderem został Fin Tapio Nirkko, a tuż za nim plasują się reprezentant Norwegii Anders Pedersen oraz Francuz Jonathan Lobert.

Jeden start zanotowały również zawodniczki w klasie Laser Radial. Dwudziesta pierwsza była w nim Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i awansowała z pozycji dwudziestej ósmej aż na dziewiętnastą. Z kolei Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zajęła miejsce czterdzieste piąte, co poskutkowało spadkiem z lokaty dwudziestej siódmej na trzydziestą dziewiątą. Na prowadzenie wysunęła się Finka Monika Mikkola, druga jest Alison Young z Wielkiej Brytanii, a na trzeciej pozycji znajduje się Australijka Zoe Thomson.

W klasie Laser Standard sędziowie ponownie przeprowadzili dwa wyścigi. Lepiej niż we wtorek poradził sobie Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoni Szczecin, zajmując miejsca szesnaste oraz piętnaste w swojej grupie, dzięki czemu awansował z pozycji czterdziestej siódmej na czterdziestą czwartą. Po słabszych wynikach pięćdziesiąty drugi jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 35. i 25.), a spadek zanotował również Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arki Gdynia (miejsce 44. i DSQ-dyskwalifikacja) i zajmuje sześćdziesiątą pierwszą pozycję. Natomiast Jakub Rodziewicz z SEJK Pogoni Szczecin (miejsce 38. i 19) awansował z pozycji siedemdziesiątej piątej na sześćdziesiątą drugą. W tej flocie prowadzi Norweg Hermann Tomasgaard, przed Samem Meechem z Nowej Zelandii i Belgiem Williamem de Smetem.

Aż trzy wyścigi udało się rozegrać w klasie 49erFX. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), po miejscach dwunastym, dwudziestym, oraz dwudziestym siódmym, spadły z pozycji czternastej na dziewiętnastą, a siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) rozpoczęły dzień miejscem trzecim, a w dwóch kolejnych wyścigach były dziewiętnaste oraz dwudzieste dziewiąte, co dało im awans z lokaty trzydziestej na dwudziestą drugą. Pierwsze trzy załogi tworzą wicemistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meech, brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata i Europy Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth z Wielkiej Brytanii, a także Stephanie Roble i Margaret Shea ze Stanów Zjednoczonych.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek 31 stycznia na godzinę 10:00 czasu miejscowego (16:00 czasu polskiego). Zawody Pucharu Świata w Miami potrwają do niedzieli 3 lutego.
 

Tagi: Zofia Klepacka, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940