TYP: a1

Znamy kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2021

czwartek, 22 października 2020
Informacja prasowa

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat na sezon 2021. Planowane są 4 rundy Ekstraklasy, 4 rundy 1 Ligi oraz regaty kwalifikacyjne. Do 15 listopada można zgłosić swój udział. Polska Liga rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy Ekstraklasy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski.

[t][/t] [s]Fot. Gwidon Libera[/s]

W zakończonym, najlepszym w historii i w ocenie uczestników sezonie Ligi wystartowały 24 zespołów z 22 klubów. Rywalizacja odbyła się w 4 rundach Ekstraklasy w Szczecinie, Sopocie, Gdyni i Świnoujściu oraz 4 rundach 1 Ligi w Sopocie i Szczecinie. Klubowym Mistrzem Polski PZŻ 2020 została załoga YKP Gdynia przed Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Z 1 Ligi do Ekstraklasy na sezon 2021 awansowały zespoły SportVita Gliwice, Puchar Polski Jachtów Kabinowych, KW Garland Gliwice i Jacht Klub Miedzy Żaglami Warszawa.

 

W sezonie 2021 rywalizacja ponownie odbędzie się na co najmniej dwóch poziomach rozgrywkowych – Ekstraklasy i 1Ligi. W każdej lidze rozegrane zostaną 4 pełne dwudniowe rundy. W każdej lidze startować będzie 12 klubów. Każdy nowy klub może przystąpić do rywalizacji startując w eliminacjach, które wyłonią min. 4 załogi dopuszczone do startu w 1 Lidze. Pozostałe załogi które odpadną w Kwalifikacjach, będą miały szanse startu w specjalnie utworzonej 2 Lidze, jeśli znajdzie się minimum 9 chętnych zespołów.

 

„Ten sezon mimo wielu problemów zakończyliśmy zgodnie z planem. Co najważniejsze, udział w kolejnym sezonie potwierdzili praktycznie wszyscy tegoroczni uczestnicy  z czego jesteśmy bardzo dumni. Co ciekawe, jeszcze przed ogłoszeniem naboru na 2021, mamy już wstępne nowe zgłoszenia z kilku nowych klubów. Dlatego zaczynamy przygotowania i proces naboru już teraz. Mamy opracowany już kalendarz i regulaminy na nowy sezon.” – wyjaśnia Maciek Cylupa, organizator Polskiej Ligi Żeglarskiej – „Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału, wzorem ubiegłych lat w kwietniu zorganizujemy eliminacje. Być może wystartujemy też kolejny niższy poziom ligi.”

 

Oto kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2021:

Kwalifikacje do 1 Ligi:

17-18.04 

 

Ekstraklasa:

22-23.05

3-4.07

21-22.08

2-3.10

 

1 Liga:

29-30.05

17-18.07

7-8.08

25-26.09

Zasady rywalizacji w Lidze są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

 

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Wpisowe do regat wynosi  8 tys. złotych za całość ligi czyli 4 regaty dwudniowe wraz z dniami treningowymi. Zawodnicy dostaną do dyspozycji flotę identycznych jachtów regatowych klasy TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia)

 

„Dostarczamy zawodnikom jednakowe jachty, więc o wyniku decydują umiejętności, taktyka i pewnie trochę szczęścia. Poza tym jest to ekonomiczna forma udziału w rywalizacji na wysokim sportowym poziomie. Poza wpisowym dochodzą oczywiście koszty dojazdu i pobytu załogi, ale sumując wszystkie koszty, sezon startów w Lidze wychodzi dużo taniej, niż przy konieczności posiadania własnego jachtu, jego transportu po Polsce, obsługi, slipowania, zakupu żagli, remontów i wymiany osprzętu” – wyjaśnia Maciek Cylupa.

 

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo. 4 najgorsze kluby w Ekstraklasie spadną do 1 Ligi, a w ich miejsce awansują najlepsze 4 kluby z 1 Ligi.

 

Regaty relacjonowane są na żywo z wody z użyciem kamer i komentarzem. Dodatkowo regaty można było obserwować w system SAP Sailing, który umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest pod linkiem: https://polishleague2020.sapsailing.com


Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl


Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.

Zgłoszenia można dokonać mailem na adres info@ligazeglarska.pl

 

 

Tagi: regaty, Polska Liga Żeglarska
TYP: a3
0 0
Komentarze