TYP: a1

Znamy już komplet załóg na Ekstraklasę

wtorek, 21 maja 2019
Informacja prasowa

Niespodziankami zakończyły się eliminacje Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Z 12 startujących ekip tylko najlepsze 4 załogi dołącza do elitarnej ósemki załóg w Ekstraklasie, a pozostałe załogi będą uczestniczyć w regatach 1 Ligi. W wyniku 2 dniowych zmagań przy sopockim molo, do Ekstraklasy dołączą kluby Sztorm Grupa, KS Iskra AMW Gdynia, Giżycka Grupa Regatowa oraz Odyssey Sailing Club. Na pewno zaskoczeniem jest brak awansu dla faworyzowanych przed regatami załóg z Yacht Club Sopot 2 i Yacht Club Gdańsk.

[t][/t] [s]Fot. Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl[/s]

Weekend w Sopocie na pewno stał pod znakiem kapryśnej pogody. Tak trudnych i dziwnych warunków chyba próżno by szukać w historii sopockich regat. Z zapowiadanych silnych wiatrów, uczestników zastała zgoła odmienna gęsta mgła, bezwietrzne lub słabo wiatrowe warunki, burze, deszcze i bardzo wysoka wilgotność. Mimo tego, w sobotę udało się wystartować pierwszy wyścig, jednak widoczność z minuty na minutę się pogarszała, do tego stopnia, że już na drugim okrążeniu trasy z dolnych boi nie było widać górnego znaku. Kolejny wyścig został odroczony, bo mgła tak zgęstniała, że ze statku komisji nie było widać drugiego końca startu. Również z uwagi na bezpieczeństwo komisja musiała poczekać na poprawę widoczności. Po godzinie mgła się podniosła i można było rozegrać kolejne wyścigi.

Zły początek zanotowały załogi z Sopotu (Rafał Sawicki) i Gdańska (Krzysztof Małecki) zaliczając falstart i karne punkty, za to sensacyjnymi liderami po 1 serii zostały debiutujące załogi SKŻ Powidz (Tomasz Feret) i kobiecy team Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej (Maja Remizowicz), które wygrały swoje wyścigi.

W kolejnej serii Powidz utrzymał dobrą passe, ale do głosu doszli już faworyci z Giżycka (Marek Stańczyk), z KS Iskra z Gdyni (Wojtek Myśliwiec) czy ze Sztorm Grupy (Piotr Małecki). Zaskakująco dobrze radziła sobie nowa załoga Odyssey Sailing Club z wracającym do regatowego pływania po ponad 15 latach przerwy Bartkiem Wójciakiem z Gliwic.

Decydującą dla losów awansów, okazała się 3 seria wyścigów. Po niej wiatr na tyle osłabł że nie było możliwości kontynuowania regat w sobotę. Dzięki wygranym wyścigom do czwórki wskoczył Sztorm i Odyssey, a Giżycko i Iskra notując 2 i 3 miejsce w swoich wyścigach zepchnęły Powidz na 5 miejsce. Nadrabiający straty Sopot mimo dwóch bardzo dobrych wyścigów (1 i 2 miejsce) awansował tylko na 6 miejsce.

Niedzielne prognozy zapowiadały słabe, ale umożliwiające żeglugę wiatry z południowego wschodu. Niestety po raz kolejny nie sprawdziły się zapowiedzi meteorologów, wiatru nie było lub pojawiał się na chwilkę. Dopiero po 14 komisja zanotowała ok 4-5 węzłów wiatru z … północy, udało się rozegrać jeden wyścig który wygrał Sopot. Niestety drugi wyścig 4 serii mimo 2 prób nie udało się dokończyć i regaty zostały zakończone po rozegraniu 3 serii, czyli z wynikami po sobocie.

[t][/t] [s]Fot. Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl[/s]

Klasyfikacja Końcowa Eliminacji do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:

 

 1. Sztorm Grupa (sternik Piotr Małecki)
 2. KS Iskra AMW Gdynia (Wojciech Myśliwiec)
 3. Odyssey Sailing Club (Bartłomiej Wójciak)
 4. Giżycka Grupa Regatowa NFun Chiliart (Marek Stańczyk)
 1. SKŻ Powidz Electrum (Tomasz Feret)
 2. Yacht Club Sopot2 GSC Yachting (Rafał Sawicki)
 3. Jacht Klub Stoczni Gdańskiej (Maja Remizowicz)
 1. KS Iskra AMW Gdynia 2 (Rafał Becker)
 2. Yacht Club Gdańsk HRM Racing (Krzysztof Małecki)
 3. UKS Albatros Wolin (Damian Jaskulski)
 4. RKS Lasery Zegrze (Konrad Berezowski)
 5. Jacht Klub Między Żaglami Flynn mokroiwieje.pl (Radosław Żurek)

 

Ekstraklasa startuje w 13-14 lipca w Sopocie, a kończy się w 25 sierpnia w Szczecinie. 1 Liga startuje 3-4 sierpnia ponownie w Sopocie, a kończy się 1 września również w Szczecinie.

 

Wszystkie wyniki i klasyfikacja generalna jest dostępna na stronie www.ligazeglarska.pl .
Rywalizację można było śledzić na żywo i analizować w internecie na platformie SAP Sailing Analitics:  https://polishleague2019.sapsailing.com

Przeprowadzona została bardzo obszerna relacja live video, wraz ze studiem eksperckim i wywiadami z załogami, dostępna na profilu https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

Regaty odbywały się na jednakowych jachtach Delphia24 dostarczanych przez organizatorów.

 

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting z Sopotu.

 

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris - to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

 

Partnerami regat są: Harken Polska, D.A.D - Texet Poland, Sail Szczecin, Pomorze Zachodnie, Miasto Świnoujście, AVA Marine i Teknos-Oliva.

Tagi: regaty, Polska Liga Żeglarska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851