TYP: a1

Zizi mówi: „Nie ma zmiłuj”

czwartek, 11 kwietnia 2013
Informacja prasowa
9 kwietnia w siedzibie POZŻ w Gdyni odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Polskie żagle na igrzyskach olimpijskich”. Jego bohaterem był Zdzisław „Zizi” Staniul. Dobrze znany żeglarzom zawodnik, trener i olimpijczyk. Jego koronna konkurencja to klasa 470. Jako szkoleniowiec realizuje się również w klasie Optimist.

Podczas spotkania Zdzisław Staniul sam o sobie powiedział, że jest szczęściarzem, bo był naocznym świadkiem zdobycia przez polskich żeglarzy aż trzech medali na Igrzyskach Olimpijskich. „Z reguły regaty olimpijskie odbywają się z dala od centrum wydarzeń, gdyż jest potrzebny do tego celu akwen wodny. I tak np. Weymouth jest oddalone o ponad 200 km od Londynu. A port olimpijski na Igrzyskach w 1992 roku znajdował się w samej Barcelonie. Dzięki temu żeglarze znacznie mocniej mogli odczuć atmosferę igrzysk.” – opowiadał.

Na zdjęciach z prywatnego archiwum Ziziego uczestnicy spotkania mogli zobaczyć między innymi fotografie z Kazimierzem Górskim – legendarnym selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej, czy z Usainem Boltem zaraz po tym, jak pobił on kolejny rekord na Igrzyskach w Londynie.

Na przestrzeni wielu lat i kilku kampanii olimpijskich w jakich nasz gość brał udział, zauważył postęp we wzroście profesjonalizmu przygotowań do startu na igrzyskach olimpijskich. Zdaniem trenera Staniula w Polsce w tej materii jest jeszcze wiele do zrobienia.

Na pytanie ile czasu trzeba pływać, żeby zakwalifikować się do igrzysk olimpijskich, Zizi odpowiedział, że „teraz nie wystarczy pływać, trzeba trenować”. Aspektów treningu jest wiele: technika żeglowania, trym sprzętu, przygotowanie fizyczne, utrzymanie odpowiednich parametrów ciała do danej klasy, wiedza z zakresu przepisów, meteorologii i wiele innych. Dodał też, że w dzisiejszym sporcie nie ma sentymentów i każde braki w przygotowaniu są, bez skrupułów, wykorzystywane przez konkurentów.

Dziękujemy Ziziemu za poświęcony czas i niesamowite spotkanie, no i oczywiście za wszystkie wyniki sportowe z jego udziałem, z których wszyscy jesteśmy dumni. Życzymy dalszych sukcesów w pracy, a zwłaszcza medalu olimpijskiego. Powodzenia!!!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877