TYP: a1

Żeglowanie w szkolnej ławce

środa, 3 grudnia 2014
Informacja prasowa
Ponad 4 tysiące dzieci z 42 szkół podstawowych w Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku i Gdyni, wzięło udział w spotkaniach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej kończących tegoroczną edycję programu Energa Sailing. Dzięki wspólnym działaniom Grupy Energa oraz Polskiego Związku Żeglarskiego uczniowie, pod okiem profesjonalnych instruktorów mogli poznać niezwykły świat „życia pod żaglami”, by już w przyszłości spróbować swoich sił na wodzie. Projekt Grupy Energa realizowany jest w ramach programu Energa Sport.

Energa

Głównym celem spotkań, prowadzonych w ramach programu Energa Sailing, było promowanie żeglarstwa jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu i zachęcenie najmłodszych do uprawiania tej dyscypliny sportu. Uczniowie mogli obejrzeć z bliska sprzęt żeglarski, poznać różne typy jachtów, konkurencje olimpijskie i sylwetki znanych żeglarzy np.: Mateusza Kusznierewicza, Przemysława Miarczyńskiego czy Piotra Myszki, a najmłodsi z gdyńskich szkół mieli okazję osobiście spotkać się z Tytusem Butowskim, 13-letnim Mistrzem Europy w klasie Optimist oraz stypendystą programu Energa Sailing Zajęcia w szkołach zostały wzbogacone o prezentacje multimedialne i quizy z nagrodami.

Zobaczyć, pomarzyć, zacząć

W każdej ze szkół na sali znajdowała się łódka Energi klasy Optimist, dzięki której młodym adeptom żeglarstwa łatwiej było wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał ich pierwszy trening na wodzie.

W tym roku odwiedziliśmy miasta, w których dostęp do wody w postaci jezior czy morza nie stanowi dla mieszkańców problemu. Mimo to okazało się, że wielu uczniów biorących udział w naszych zajęciach, nigdy nie miała do czynienia z żeglarstwem, a niektórzy dopiero podczas lekcji, po raz pierwszy mieli okazję wejść na pokład łódki - mówi Maciej Ruwiński z Grupy Energa, koordynator programu Energa Sailing.

Podczas zajęć w szkołach, szczególnie dużo uwagi poświęcono tematowi bezpieczeństwa na wodzie, a konkurs prawidłowego zakładania kamizelki ratunkowej okazał się dla dzieci bardzo emocjonujący.

Najważniejszym przesłaniem zajęć Energa Sailing było jednak to, że żeglarstwo jest sportem bardzo różnorodnym i każdy może znaleźć w nim coś dla siebie! Instruktorzy podkreślali, że żeglują dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, starzy i młodzi. Nie każdy musi zostać Mistrzem Olimpijskim, ale warto przeżyć przygodę pod żaglami, pływając nawet zwykłą łódką na małym jeziorze. Liczy się pozytywna energia, zapał i wytrwałość.

Szkolne zajęcia Energa Sailing w liczbach:

  • 42 spotkania w szkołach w 7 miastach Polski
  • 14 zawodowych szkoleniowców
  • 3780 godzin edukacyjnych
  • 4200 uczestników

Więcej informacji dotyczących programu można znaleźć na stronie www.edu.energasailing.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932