TYP: a1

Żeglowanie na ekranie

poniedziałek, 20 lutego 2017
Informacja prasowa/Tomasz Falba

O sukcesie frekwencyjnym mogą mówić organizatorzy gdyńskiej edycji JachtFilmu. Każdy seans oglądało ponad stu widzów.

[t][/t] [s]Fot. Cezary Spigarski[/s]

Przegląd odbył się w sobotę 18 lutego w Muzeum Marynarki Wojennej. W jego trakcie pokazano osiem wyjątkowych filmów żeglarskich.

Wśród nich był: ”Niedzielny żeglarz” dokument o pierwszych załogowych regatach dookoła świata, „Aurora Ulani” o przygodach rodziny żeglującej na katamaranie, „Od drewna do głębi” o człowieku, który produkcję mebli porzucił na rzecz budowy drewnianych jachtów, „Cudem ocalony” o akcji ratunkowej podjętej przez australijskie służby w 1997 roku podczas regat Vendée Globe i „Jedno proste pytanie”, o dwójce młodych nowojorczyków, którzy wybrali się w podróż jachtem do Arktyki.

Podczas festiwalu pojawił się, egzotyczny dla wielu polskich widzów, wątek żeglarstwa czeskiego. „Rozkołysany świat Rudy Krautschneidera” opowiedział o jednym z najsłynniejszych żeglarzy znad Wełtawy. Natomiast „Samotnie na falach” dotyczył Milana Koláčka, który postanowił wystartować w regatach Mini-Transat.

W trakcie, trwającego cały dzień, przeglądu znalazł się również akcent gdyński. Pokazano film „Ted” o zmarłym dwa miesiące temu, legendarnym kapitanie Tadeuszu Olechnowiczu, ostatnim komendancie „Daru Pomorza” i pierwszym „Daru Młodzieży”. O tym jak powstawał ten obraz opowiedzieli jego twórcy Michał Dąbrowski i Jerzy Boj.

Wstęp na wszystkie filmy był bezpłatny. Pokazy cieszyły się dużym powodzeniem. Na niektórych seansach, w studwudziesto osobowej sali Muzeum Marynarki Wojennej, brakowało miejsc. Wśród widzów była m. in. pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat jachtem Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

- Mogę się tylko cieszyć, że publiczność dopisała – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, obecny na otwarciu przeglądu. – Żeglarski film zasługuje na takie zainteresowanie.

Gdyńska edycja JachtFilmu była kontynuacją ubiegłorocznego Przeglądu Filmów Żeglarskich. I podobnie jak poprzednio zorganizowana została przez Andrzeja Minkiewicza, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdyni, Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie pokazy się odbywały. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Już myślimy o kolejnej gdyńskiej edycji – zapowiada Andrzej Minkiewicz. – Zrobimy wszystko aby była jeszcze bardziej atrakcyjna niż tegoroczna. 

Tagi: JachtFilm, filmy, Gdynia, festiwal
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001