TYP: a1

Żeglowanie na ekranie

poniedziałek, 20 lutego 2017
Informacja prasowa/Tomasz Falba

O sukcesie frekwencyjnym mogą mówić organizatorzy gdyńskiej edycji JachtFilmu. Każdy seans oglądało ponad stu widzów.

[t][/t] [s]Fot. Cezary Spigarski[/s]

Przegląd odbył się w sobotę 18 lutego w Muzeum Marynarki Wojennej. W jego trakcie pokazano osiem wyjątkowych filmów żeglarskich.

Wśród nich był: ”Niedzielny żeglarz” dokument o pierwszych załogowych regatach dookoła świata, „Aurora Ulani” o przygodach rodziny żeglującej na katamaranie, „Od drewna do głębi” o człowieku, który produkcję mebli porzucił na rzecz budowy drewnianych jachtów, „Cudem ocalony” o akcji ratunkowej podjętej przez australijskie służby w 1997 roku podczas regat Vendée Globe i „Jedno proste pytanie”, o dwójce młodych nowojorczyków, którzy wybrali się w podróż jachtem do Arktyki.

Podczas festiwalu pojawił się, egzotyczny dla wielu polskich widzów, wątek żeglarstwa czeskiego. „Rozkołysany świat Rudy Krautschneidera” opowiedział o jednym z najsłynniejszych żeglarzy znad Wełtawy. Natomiast „Samotnie na falach” dotyczył Milana Koláčka, który postanowił wystartować w regatach Mini-Transat.

W trakcie, trwającego cały dzień, przeglądu znalazł się również akcent gdyński. Pokazano film „Ted” o zmarłym dwa miesiące temu, legendarnym kapitanie Tadeuszu Olechnowiczu, ostatnim komendancie „Daru Pomorza” i pierwszym „Daru Młodzieży”. O tym jak powstawał ten obraz opowiedzieli jego twórcy Michał Dąbrowski i Jerzy Boj.

Wstęp na wszystkie filmy był bezpłatny. Pokazy cieszyły się dużym powodzeniem. Na niektórych seansach, w studwudziesto osobowej sali Muzeum Marynarki Wojennej, brakowało miejsc. Wśród widzów była m. in. pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat jachtem Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

- Mogę się tylko cieszyć, że publiczność dopisała – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, obecny na otwarciu przeglądu. – Żeglarski film zasługuje na takie zainteresowanie.

Gdyńska edycja JachtFilmu była kontynuacją ubiegłorocznego Przeglądu Filmów Żeglarskich. I podobnie jak poprzednio zorganizowana została przez Andrzeja Minkiewicza, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdyni, Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie pokazy się odbywały. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Już myślimy o kolejnej gdyńskiej edycji – zapowiada Andrzej Minkiewicz. – Zrobimy wszystko aby była jeszcze bardziej atrakcyjna niż tegoroczna. 

Tagi: JachtFilm, filmy, Gdynia, festiwal
TYP: a3
0 0
Komentarze