TYP: a1

Żeglarze powalczą o Puchar Korsarza

wtorek, 1 sierpnia 2017
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

W sobotę 5 sierpnia w Gdańsku odbędzie się szósta edycja regat o Puchar Korsarza, które upamiętniają jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych jachtów w Polsce.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

W 1936 roku dowodzony przez kapitana Tadeusza Prechitkę „Korsarz”, jacht zbudowany dwa lata wcześniej, należący do Polskiego Klubu Morskiego w Wolnym Mieście Gdańsku, zwyciężył w przedolimpijskich regatach z Sopotu do Kilonii. To bezprecedensowe dla naszego przedwojennego jachtingu wydarzenie, dzięki zaangażowaniu PKM i Pomorskiego Związku Żeglarskiego, od pięciu lat upamiętniają regaty o Puchar Korsarza.

W poprzednich edycjach Złoty Kompas Kapitański, rekonstrukcję oryginalnej nagrody zdobytej przez załogę „Korsarza”, która zaginęła podczas II wojny światowej, zdobywali Sergiej Pavlenko („Blagodarnost”), Jerzy Jankowski z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej („Eljacht”), Andrzej Gierulski z Yacht Klubu Północnego Gdańsk („Argea”), Jan Piernikarczyk z Jacht Klubu Morskiego Gryf z Gdyni  („Pallas”) oraz Łukasz Stawski z Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku („Rioja”).

– W tym roku spodziewamy się około dwudziestu jachtów – mówi Piotr Mroczek, komandor PKM. – Na regatach nie zobaczymy „Korsarza”, który wciąż jest remontowany, ale jeszcze w tym roku planujemy spuścić go na wodę. Tradycyjnie po wyścigu w siedzibie klubu przy Twierdzy Wisłoujście odbędzie się poczęstunek żeglarski i ognisko.

Podczas Pucharu Korsarza odbędzie się jeden wyścig, który rozpocznie się o godzinie 11 przy molu w Brzeźnie. Uroczyste zakończenie regat zaplanowano o godzinie 18 w siedzibie Polskiego Klubu Morskiego przy Twierdzy Wisłoujście. Jachty rywalizować będą w klasach ORC Club, Open oraz KWR. Nagrodę główną otrzymuje zwycięzca w klasyfikacji generalnej ORC.

Organizatorem regat jest Polski Klub Morski w Gdańsku, a współorganizatorem Pomorski Związek Żeglarski.


Zawiadomienie o regatach:

http://zeglarski.info/wp-content/uploads/2017/07/ZoR_Puchar_Korsarza_2017.pdf

Tagi: regaty, Puchar Korsarza, Pomorski Związek Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972