TYP: a1

Żeglarski, muzyczny i literacki Tydzień Zawiszy Czarnego

środa, 15 maja 2019
Jędrzej Szerle/ www.zeglarski.info

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i potańcówka na pokładzie „Zawiszy Czarnego” – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień „Zawiszy Czarnego”.

 

Tydzień „Zawiszy Czarnego” to cykl wydarzeń zorganizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Gdyni. Od 18 do 26 maja na miłośników tematyki morskiej czekają atrakcje, w których głównym bohaterem będzie flagowy żaglowiec ZHP „Zawisza Czarny”.

W tym roku postanowiliśmy wcześniej przez nas organizowane wydarzenia zebrać i skomasować jako Tydzień „Zawiszy Czarnego” – tłumaczy Rafał Klepacz, prezes Fundacji Centrum Wychowania Morskiego ZHP. – Chcemy w ten sposób uczcić dwudziestolecie opłynięcia Hornu przez nasz żaglowiec oraz udziału w Rejsie Pokoju. Była to skautowska inicjatywa, w ramach której po Morzu Śródziemnym pływali ze sobą w jednej załodze przedstawiciele zwaśnionych narodów – Palestyńczycy i Żydzi, Serbowie i Bośniacy oraz Turkowie i Grecy cypryjscy. Przede wszystkim jednak chcemy, żeby „Zawisza Czarny” zaistniał w świadomości gdynian. Bo najczęściej nie ma go przy nabrzeżu, cały czas pływa. Teraz będzie świetna okazja, żeby lepiej go poznać i zwiedzić.

Tydzień „Zawiszy Czarnego” rozpocznie się w sobotę 18 maja o godzinie 16 wodowaniem książki „Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca” Miry Urbaniak. Jedna z najsłynniejszych dziennikarek podejmujących tematykę morską zawarła w niej najlepsze teksty z 45 lat kariery zawodowej. Podczas wodowania książki, która ukazała się ze wsparciem Pomorskiego Związku Żeglarskiego i pod patronatem portalu Żeglarski.info, można się spodziewać wielu atrakcji.

– Na pokładzie „Zawiszy” odbędzie się mini-koncert szantowy, a w kubryku pokażę prezentację „Niepodległa i morska według historii rodzin: Wądołowskich i Urbaniaków” – zapowiada Mira Urbaniak. – To historia mojej rodziny wpleciona w początki odzyskania przez Polskę niepodległości.

Również w sobotę 18 maja „Zawisza Czarny”, w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, zostanie udostępniony do zwiedzania. Pomoże w tym specjalna gra, której uczestnicy będą krok po kroku poznawać kolejne części żaglowca. Dzień później, w niedzielę 19 maja, „Zawisza Czarny” wypłynie na Bałtyk w dwugodzinne rejsy. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony CWM ZHP.

Kolejny weekend przyniesie następne emocje. W piątek 24 maja na pokładzie żaglowca odbędą się koncerty Melany i Sestry. Są to dwa zespoły wykonujące tradycyjną muzykę z różnych zakątków świata. Początek o godzinie 18. Dzień później, o godzinie 19, na „Zawiszy” odbędzie się potańcówka swingowa, zorganizowana przez Swing Revolution Trójmiasto. Obchody zamknie w niedzielę 26 maja o godzinie 19 koncert wyjątkowego Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”.

Tydzień „Zawiszy Czarnego” odbywa się pod patronatem honorowym Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Patronem medialnym wydarzeń jest portal Żeglarski.info.

Strona Tygodnia „Zawiszy Czarnego”

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001