TYP: a1

Zbroja obronił tytuł w Szczecinie

wtorek, 7 maja 2019
Informacja prasowa

Zakończyły się podwójne regaty Polish Match Tour w Szczecin. Przez 4 dni rywalizacja odbyła się na jeziorze Dąbie, piąty finałowy dzień rozgrano na Odrze w centrum miasta. Udział wzięło 13 zespołów z Danii, Estonii, Brazylii, Szwecji, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Polski. Rozegrano 2 regaty, WarmUp grade3 oraz Szczecin Match Race grade2. W obu triumfował Patryk Zbroja, pozostając niepokonanym w Szczecinie przez 4 ostatnie imprezy. 

[t][/t] [s]Fot. Gwidon Libera www.polishmatch.pl[/s]

Pierwsze regaty, to tradycyjna rozgrzewka czyli WarmUp. Z uwagi na tylko 2 dniową rywalizację, regaty mają rangę Grade3 mimo że stawka zawodników przewyższała wymaganie na Grade2. Od samego początku świetnie radził sobie Zbroja, wygrywając 10 z 11 wyścigów i pewnie awansując do półfinałów. Za nim walkę o 2 miejsce stoczyli Rafał Sawicki oraz niespodziewanie dobrze pływający Matt Whitfield z Wielkiej Brytanii. Obaj zakończyli eliminacje z 9 wygranymi. Do zajęcia 4 miejsca chętnych było już bardzo dużo, bo zaciętą walkę do ostatniego wyścigu stoczyli Jabłkowski, Harasimowicz, Kling (SWE), Pierroz (FRA) i Eriksson (FIN), którą ostatecznie wygrał ten pierwszy gromadząc 6 pkt, tyle samo co pozostali i raptem 1 więcej niż finalnie ósmy Fin.

 

Półfinały to pewna wygrana 2-0 Zbroi z Jabłkowskim i emocjonujący mecz Sawickiego z Brytyjczykami z którego zwycięsko, po błędzie Sawickiego wychodzi Whitfield wygrywając 2-1. W meczu o 3 miejsce podrażniony Sawicki nie dał szans Jabłkowskiego a w dużym Finale, Zbroja nie bez trudu 2-1 pokonał Whitfielda wygrywając regaty WarmUp.

[t][/t] [s]Fot. Gwidon Libera www.polishmatch.pl[/s]

To co się działo w czasie pierwszych regat, przy silnym porywistym wietrze było tylko przedsmakiem emocji w drugich regatach, czyli Szczecin Match Race. Do stawki zawodników dołączył 6 sternik świata, Mati Sepp i pierwszego dnia zszedł z wody niepokonany. W siódmej serii wyścigów (flighcie) w wyniku kolizji Zbroi i Sawickiego zostały uszkodzone 2 maszty z czego jeden złamany. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń ale zawody trzeba było kontynuować już tylko na 4 jachtach. Mimo tego, w ciągu 2 dni udało się rozegrać Round Robin, czyli eliminacje każdy z każdym, łącznie 66 wyścigów.  Walka o 2 pierwsze miejsca premiowane bezpośrednim awansem do półfinałów stoczyła się między francuzem Pierroz, Zbroją, Seppem i młodym Duńczykiem Jeppe Borchem, wzmocnionym na te regaty przez słynnego duńskiego meczowca Joachima Aschenbrennera. Wygrał, mimo karnego punktu za stratę masztu Zbroja i Pierroz. Pozostali dostali szansę awansu poprzez ćwierćfinały, do których awansował jeszcze Harasimowicz pokonując w decydującym wyścigu Jabłkowskiego.

 

W niedzielę, akwen regat zmieniono z jeziora Dąbie na Odrę w samym centrum Szczecina. W trudnych warunkach, przy zmiennym w sile i kierunku wietrze nie udało się dokończyć ćwierćfinałów przy stanie 1-1 w obu meczach Harasimowicz – Borch i Sepp – Whitfield. Udało się natomiast rozegrać półfinały. Zbroja wybrał jako przeciwnika młodego francuza i był to dobry wybór, po Polacy wygrali go 2-0. W drugim Borch z Seppem po 2 zaciętych pojedynkach nie pozbawionych błędów, stoczyli zacięty pełen emocji mecz decydujący o awansie do finału. Wygrali Duńczycy i oni zmierzyli się ze Zbroją w finale a Pierroz z Sepem w meczu o miejsce.

Ostatecznie Polacy w składzie Patryk Zbroja, Maciek Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz i Marcin Zubrzycki reprezentujący KS Dobra Marina ze Szczecina zwyciężyli w również w tych regatach.

[t][/t] [s]Fot. Gwidon Libera www.polishmatch.pl[/s]

Klasyfikacje końcowe:

 

Szczecin Match Race, 3-5 maja, Grade 2:

1. Patryk Zbroja - Klub Sportowy Dobra Marina
2. Jeppe Rørholm Borch – Team Faraway DEN
3. Aurélien Pierroz - MatchAgain by Normandy Elite Team - FRA
4. Mati Sepp - EESTI MATCH RACE LIIT - EST
5. Matt Whitfield - Dragon Racing - GBR
6. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team
7. Szymon Jabłkowski - Jablkowski Sailing Team
8. Rafał Sawicki - Sawicki Racing
9. Sylvain Escurat CVSAE - Team Pari Match - FRA
10. Kim Kling  - Caprice Match Racing Team - SWE
11. Jon Eriksson - FIN
12. Bernardo Low-beer - BRA

 

PMT WarmUp, 1-2 maja, Grade 3:

1. Patryk Zbroja - Klub Sportowy Dobra Marina  
2. Matt Whitfield - Dragon Racing 
3. Rafał Sawicki - Sawicki Racing
4. Szymon Jabłkowski - Jablkowski Sailing Team 
5. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team 
6. Kim Kling - Caprice Match Racing Team
7. Aurélien Pierroz - MatchAgain by Normandy Elite Team
8. Jon Eriksson 
9. Sylvain Escurat - CVSAE - Team Pari Match 
10. Jeppe Rørholm Borch 
11. Bernardo Low-beer 
12. Michał Brzozowski 

 

 

 

Szczecin Match Race był pierwszą tegoroczną rundą prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League, skupiającego wybranych 12 regat z 5 kontynentów.

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Zawsze jeden z dni wyścigowych odbywa się na jednym z najbardziej spektakularnych akwenów w Polsce czyli na Odrze między Wałami Chrobrego i Wyspą Grodzką, przybliżając żeglarstwo sportowe mieszkańcom miasta.

Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners. Bazą regat jest Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. Z regat prowadzona był transmisja video na żywo na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour.

Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski  Szczecin, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, Marina Trzebież, D.A.D – Texet Polska oraz GoPro, AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com.

Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl oraz na facebook i instagram.
 

Tagi: regaty, Szczecin Match Race
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 December

W wieku 86 lat na Florydzie umiera projektant "Optimista" Clark Mills.
wtorek, 11 grudnia 2001
Powrócił do kraju "Zawisza Czarny" po chyba najdłuższym rejsie w jego historii; w czasie wyprawy statek dwukrotnie okrążył Przylądek Horn, zawinął do ponad 500 portów, przebył ponad 89,5 tysiąca Mm.
sobota, 11 grudnia 1999
Nastąpił start trzech szkunerów do regat przez Atlantyk na trasie Nowy York - wyspa Wight; regaty wygrał James Gordon Bennet.
środa, 11 grudnia 1867