TYP: a1

Zapraszam na XVIII Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko

poniedziałek, 15 stycznia 2018
Piotr Stelmarczyk

XVIII Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko odbędą się w dniach 4-5 sierpnia 2018 roku na wodach Bałtyku w pobliżu Dziwnowa.  Będą to wyścigi: długi i dwa krótkie.  Szczegółową instrukcję żeglugi opracuje Sędzia Główny Tomasz Sawukinas i ogłosi bezpośrednio przed regatami.

Dziwnów to miejsce bardzo przyjazne żeglarstwu, zawsze możemy liczyć na pomoc i udział Burmistrza Dziwnowa Grzegorza Jóźwiaka i jego współpracowników. Ostatnie lata to cykl międzynarodowych regat głównie w klasach Laser i Optymist, również w tym roku kalendarz imprez sportowych w Dziwnowie obejmuje Puchar Europy w Laserach w dniach 11-12 sierpnia, a w dniach 16-18 sierpnia tradycyjny XVII Festiwal Gwiazd Sportu.

Jako autor i organizator Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko zawsze chciałem, aby były dostępne dla jak największej grupy żeglarzy z Polski i innych krajów  nadbałtyckich. Dlatego też w regatach jest duża ilość grup: z pomiarem ORC, z pomiarem KWR, bez pomiarów, żeglarze samotni, oldtimery, a od tego roku również załogi dwuosobowe.

W  poprzednich dwóch edycjach regat przeważały silne wiatry i to zdecydowanie ograniczało ilość startujących jachtów, szczególnie tych mniejszych, do 10 metrów długości.  A tych jachtów jest dużo, slip w Dziwnowie pozwala na slipowanie jachtów przywiezionych na przyczepach.  I warto z tego korzystać.

Organizacja regat w rejonie Dziwnowa pozwala na zmiany uwzględniające aktualną pogodę, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo regat. Nad bezpieczeństwem regat będzie czuwała załoga statku szkolno – badawczego Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI”, obecnego w regatach od ich początku w roku 2001.

Regaty będzie fotografował Franciszek Długajczyk, Jego i innych fotografów prace można obejrzeć na www.regaty-unityline.pl

Od tego roku będzie obowiązek posiadania polisy OC z kwotą ubezpieczenia minimum 1.500.000 euro. Wymóg OC na taka kwotę wynika z faktu, iż wielu żeglarzy ma polisy na kilka lub kilkanaście tysięcy, kwoty zdecydowanie za niskie w przypadku faktycznych szkód w mieniu i zdrowiu.  Osobiście polecam ubezpieczenia w Pantaenius  Ubezpieczenia Jachtów, gdzie żeglarz z naszych regat Szymon Kubanek z jachtu „One” za polisę OC na kwotę 6.000.000 euro zapłacił za cały rok 57,89 euro.  Wysoka kwota ubezpieczenia nie oznacza wysokiej składki, warto popytać w firmach ubezpieczeniowych, a szczególnie tych specjalizujących się w żeglarstwie. Natomiast wysoka kwota ubezpieczenia zapewnia pokrycie roszczeń,  trzeba brać pod uwagę że najdroższy jacht w naszych regatach kosztował 4 miliony euro, a szkody na zdrowiu powodują największe roszczenia.

Rozpoczęcie regat  w dniu 4 sierpnia o godz. 08.00 odbędzie się w Marinie Dziwnów przed mostem, a zakończenie 5 sierpnia o godz. 18.00 na Przystani Sezonowej za mostem zwodzonym. Postój jachtów będzie możliwy przed i za mostem i będzie bezpłatny.

Załączam fotografie Tomka Turczyńskiego z XIV Regat Unity Line, które w 2014 roku odbyły się w pobliżu Dziwnowa. Chciałbym, aby podobnie jak w roku 2014 pogoda była słoneczna i wakacyjna. Po dwóch latach, gdzie pogoda była bliska sztormu nam się to należy. Załączam polisę OC Szymona Kubanka oraz fotografię nr RUL 0038 Franciszka Długajczyka z XVII Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko z jachtem „One” z Szymonem Kubankiem.  

Proponuję obserwować rejsy samotnie dookoła świata Szymona Kuczyńskiego na „Atlantic Puffin”, aktualnie już w połowie Pacyfiku oraz wrocławskiego żeglarza Ireneusza Chwołki, który na jachcie „Chif One” wystartował 2 stycznia i jest w pobliżu równika.  To znakomity moment w polskim żeglarstwie świadczący o jego potencjale w żeglarstwie morskim.  Obydwu żeglarzy zapraszam do udziału w XVIII Regatach Unity Line im. Piotra Waszczenko oraz kolejnych edycjach regat.

Zapraszam na stronę regat www.regaty-unityline.pl oraz stronę Dziwnowa www.dziwnow.pl

Przesyłam pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk, Szczecin, 10.01.2018. 

 

Tagi: regaty, Unity Line, Dziwnów
O Autorze

Piotr Stelmarczyk

TYP: a3
0 0
Komentarze