TYP: a1

Zakończyły się XXIV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych

wtorek, 22 sierpnia 2017
Krzysztof Dziedzic

W niedzielę 20.08.2017 r. zakończyły się XXIV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, Błękitna Wstęga Jeziora Niegocin oraz Korsarskie Regaty o Łuskę Trzeciego Leszcza – Giżycko 2017.

 Klub Turystyki Żeglarskiej „Szkwał” oraz Port Ekomarina Giżycko, jako organizatorzy po raz piąty gościli uczestników wspomnianych regat. W dniach 18-20.08.2017 r. na akwenie jeziora Niegocin wystartowało 60 jachtów z 197 uczestnikami. Na niedzielny wyścig w „Formule Otwartej” było zapisanych 67 jachtów i 214 uczestników. W Mistrzostwach Polski startowały klasy: T1, T2, T3 oraz Tango. W Błękitnej Wstędze Jeziora Niegocin  klasy: Open oraz Sigma Active. W tym roku również pojawiła się ponownie klasa Korsarz, która walczyła w Korsarskich Regatach o Łuskę Trzeciego Leszcza.

W sumie dla klas Mistrzostw Polski rozegrano 7 wyścigów, w Błękitnej Wstędze Jeziora Niegocin 8 wyścigów dla klas Open i Sigma Active oraz w sobotę 3 wyścigi dla klasy Korsarz. Planowany na 20.08.2017 r. wyścig o Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin dla klasy  w „Formule Otwartej”, nie odbył się z powodu braku wiatru. Ilość jachtów w poszczególnych klasach i zwycięzcy:

T1 (8) –Andrzej Rygielski (Jarosław Weterski)

T2 (12)- Piotr Adamowicz (Zbigniew Czoczys, Janusz Radomski)

T3 (8)-  Piotr Kula (Anna Domin, Marek Domin, Mariusz Augustyniak)

Tango (13) –Radomił Maciak (Michał Klonowski, Filip Szpakowski, Michał Talecki, Bartosz Baczyński)

Open (7) –Jakub Malicki (Jerzy Penczonek, Kacper Malicki, Karol Góralczyk)

Sigma Active (6) – Robert Sobociński (Sławomir Kodrzycki)

Korsarz (6) – Mateusz Koszowski (Urszula Graniczek)

W sobotę 19.08.2017 r. pierwszy wyścig wyłonił również zwycięzców IV Memoriału Jacka Orlińskiego:

T1 –Andrzej Rygielski (Jarosław Weteski)

T2 – Łukasz Pater (Krystian Pater)

T3 – Michał Brzozowski (Mikołaj Kmieć, Dobiesław Budzianowski)

Tango –  Radomił Maciak (Michał Klonowski, Filip Szpakowski, Michał Talecki, Bartosz Baczyński)

Open - Jakub Malicki (Jerzy Penczonek, Kacper Malicki, Karol Góralczyk)

Sigma Active - Robert Sobociński (Sławomir Kodrzycki)

Korsarz – Janusz Winiarczyk (Olga Czerwińska)

W piątek i sobotę warunki wietrzne były podobne (2-3 B), natomiast w niedzielę planowany był jeden wyścig dla wszystkich klas oraz wspomniany w „Formule Otwartej”, w którym miały płynąć wszystkie jachty uczestniczące w XXIV MPJK oraz dodatkowo zapisało się siedem jachtów spośród turystów przebywających w Ekomarinie. Niestety do godziny 12 wiatru praktycznie nie było i sędzia główny odwołał obydwa wyścigi.

Oprócz wyścigów na wodzie oczywiście były atrakcje i „na lądzie”. W piątkowy wieczór wszyscy spędzili czas przy tradycyjnym już grillu zorganizowanym przez KTŻ Szkwał i Port Ekomarinę, urozmaiconym losowaniem nagród sponsorskich. Natomiast sobotni wieczór minął początkowo w  kroplach deszczu przy „grillowanym kurczaczku po Giżycku”, dalszym losowaniu nagród sponsorskich, a na koniec były wyświetlane zdjęcia z sobotnich wyścigów zrobione i zaprezentowane przez Cześka Kalinowskiego.

W niedzielę na wodzie cisza, a na lądzie zmagania sprawnościowe dla turystów i mieszkańców Giżycka. W porcie Ekomarina organizatorzy regat wraz z Ośrodkiem Wypoczynkowym Gwarek, zorganizowali Centrum Aktywnego Wypoczynku. Profesjonalni animatorzy z Gwarka przeprowadzili szereg konkurencji sprawnościowych na ściance wspinaczkowej oraz torach przeszkód. W konkurencjach startowały głównie dzieci, a w niektórych w parze wraz z rodzicem. Emocji również było nie mniej niż podczas regat. Organizatorzy regat po uroczystym zakończeniu XXIV MPJK , również nagrodzili medalami zwycięzców w poszczególnych konkurencjach sprawnościowych.

Na rozpoczęcie i zakończenie XXIV MPJK przybyli zaproszeni goście: Starosta Powiatu Giżyckiego Wacław Strażewicz, Przewodniczący Rady Miasta Cezary Piórkowski, w-ce Prezes PZŻ ds. śródlądzia Jarosław Bazylko (również jako w-ce Prezes PPJK), Prezes PPJK Andrzej Janowski oraz przedstawiciel Firmy Tryumf ( sponsor pucharów i medali) Tomasz Piotrak. Podczas zakończenia regat Prezes PPJK wręczył okolicznościowy grawerton z tytułem honorowego członka PPJK, dla długoletniego organizatora Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych (18 edycji MPJK) - Mieczysława Konarzewskiego. Przy tej okazji Mietek przedstawił trochę historii MPJK.

Następie zostały odczytane wyniki w poszczególnych klasach, a zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali puchary, medale i dyplomy. Zwycięzcy w klasie Open i Sigma Active dodatkowo otrzymali Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin. Emocje na tym się nie skończyły, ponieważ po wręczeniu pucharów odbyło się indywidualne losowanie nagród sponsorskich, a wśród nich vouchery na wycieczki od biura Sambia, zegarki od Firmy Nautica oraz www.zegarkiżeglarskie.pl, różne upominki od: ZAP Batteries, Czesława Kalinowskiego, Akwenu i organizatorów. Na koniec rozlosowano nagrodę główną, łódkę Janmor 320, którą szczęśliwcowi wręczył sam właściciel Stoczni Jachtowej Janmor, Andrzej Janowski.

Regaty sędziowali: SG - Andrzej Nowicki, z-ca SG Adriana Konarzewska, sekretarz Jarosław Bazylko oraz członek KS Stanisław Klimaszewski.

Zespół protestacyjny: Przewodniczący- Wojciech Caban, członkowie - Adriana Konarzewska i Jarosław Bazylko.

Komisja techniczna: mierniczy - Wojciech Caban oraz asystent - Jarosław Bazylko.

Bezpieczeństwo na wodzie i opieka medyczna: Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku.

Podczas tegorocznych XXIV MPJK, Stanisław Klimaszewski udostępnił swój program UPWIND 24 (www.upwind24.pl), który pozwolił na bezpośrednie śledzenie wyników regat podczas ich trwania. Za pomocą udostępnionej darmowej aplikacji (darmowe testowanie do końca 2017 r.), można było m.in. na smartfonach śledzić na bieżąco wyniki poszczególnych wyścigów zaraz po ich zakończeniu. Uczestnicy pomiędzy startem do kolejnego wyścigu , mogli sprawdzać swoje pozycje jeszcze będąc na wodzie.

Do zobaczenia za rok na jubileuszowych XXV MPJK.

 

 

 

 

 

 

Tagi: Puchar Polski Jachtów Kabinowych, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953