TYP: a1

Zakończyły się regaty Pucharu Polski w Zalewie

poniedziałek, 29 lipca 2013
Informacja prasowa
Załogi Procard Racing i Bydgoski Klub Żeglarski zwyciężyły odpowiednio w klasach Omega Sport i Omega Standard w zakończonych wczoraj (28 lipca) regatach Pucharu Polski w Zalewie na jeziorze Ewingi. Dzięki powstałej w kwietniu br. Ekomarinie, mające ponad 700 lat miasto po raz pierwszy w historii było gospodarzem regat o randze ogólnopolskiej. Nowoczesny obiekt jest nowym punktem na żeglarskiej mapie Pojezierza Ostródzko-Iławskiego, który coraz mocniej zaznacza swoją pozycję.

Blisko trzydzieści załóg zgłosiło się do udziału w piątej edycji eliminacji Pucharu Polski w klasie Omega Sport i Omega Standard. Po raz pierwszy w historii gospodarzem dwudniowych regat Pucharu Polski i jedyną lokalizacją w województwie warmińsko-mazurskim, była Ekomarina Zalewo. W zawodach udział wzięły załogi z całej Polski, w tym m.in. z Kielc, Warszawy, Zgorzelca, Dąbrowy Górniczej i Chorzowa.

W klasie Omega Standard zwyciężyła załoga Bydgoskiego Klubu Żeglarskiego w składzie: Romuald Knasiecki (sternik), Sebastian Knasiecki i Martyna Knasiecka. Drugie miejsce zajęła załoga Klubu Sportowego Turów Zgorzelec ze sternikiem Tomaszem Boreczkiem. Trzecie miejsce przypadło natomiast team‘owi Skysail Olsztyn dowodzonemu przez Przemysława Wiśniewskiego.

Zacięta rywalizacja miała miejsce również w klasie Omega Sport, w której zwyciężyła załoga Procard Racing w składzie: Tomasz Micewicz (sternik), Marcin Panek i Michał Pielaszkiewicz. Druga lokata przypadła załodze Vector Sails dowodzonej przez Kamila Ortyla. Na trzecim stopniu podium stanęła natomiast załoga Miasta Chorzowa ze sternikiem Arkadiuszem Sendlewskim.

Dwudniowe regaty były, po kilkudziesięciu latach, wielkim powrotem Zalewa do swoich tradycji żeglarskich. Ich największy rozkwit miał miejsce już w drugiej połowie XIX wieku w czasach budowy Kanału Elbląskiego i linii kolejowej Ostróda-Elbląg. Otwarcie najnowocześniejszej przystani na Pojezierzu Ostródzko-Iławskim ma pomóc miastu w realizacji strategii promocji Zalewa w oparciu o żeglarstwo śródlądowe.

- Zakończone regaty Pucharu Polski to niezwykle ważny moment w historii miasta. Zalewo po latach znowu zwraca się w stronę jeziora Ewingi oferując żeglarzom nowoczesny i w pełni funkcjonalny obiekt. Mamy nadzieję, że takie wydarzenia przyczynią się do promocji niezwykle urokliwych walorów ziemi zalewskiej i sąsiadującego z nią akwenu – mówi Stanisław Kasprzak, komandor regat Pucharu Polski o Puchar Burmistrza Zalewa w klasie Omega Sport i Omega Standard.

W trakcie wcześniejszych edycji Pucharu Polski klasy Omega Sport i Omega Standard zawodnicy mierzyli się w regatach, które odbyły się w Pszczynie, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku i Pucku. Po regatach w Zalewie, czekają ich już tylko dwa starty w Szczecinie i Żninie.

Informacje o wydarzeń odbywających się w Ekomarinie Zalewo można znaleźć na stronie: www.ekomarina.zalewo.pl oraz profilu w serwisie Facebook: www.facebook.com/EkomarinaZalewo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 August

Do Gdańska wpłynęła "Antica" z Jerzym Wąsowiczem i Andrzejem Sochajem po 6. latach żeglugi po różnych morzach świata. Żeglarze przebyli około 60 000 Mm, odwiedzając porty 38 krajów na wszystkich kontynentach
niedziela, 3 sierpnia 1997
Rozpoczęła się pierwsza edycja Mazurskiej Operacji Żagiel
piątek, 3 sierpnia 1979
W Anglii zmarł Joseph Conrad (Józef Korzeniowski), nasłynniejszy pisarz marynista
niedziela, 3 sierpnia 1924
W Kadyksie rozpoczął rejs Krzysztof Kolumb na czele eskadry trzech statków ("Santa Maria", "Nina", "Pinta") zakończony odkryciem nowego lądu; po trzech miesiącach żeglarze dotarli na Bahamy, w przekonaniu, że dotarli do Indii Zachodnich
sobota, 3 sierpnia 1492