TYP: a1

Zakończył się zlot "Próchno i Rdza"

poniedziałek, 10 października 2016
Redakcja/MF
Ponad 200 żeglarzy i kilkadziesiąt jachtów wzięło udział w ósmym zlocie jachtów „Próchno i Rdza”, zakończonym w niedzielę.

Próchno i Rdza 2016


Już po raz ósmy w drugi weekend października w Gdyni spotkały się klasyczne jachty - drewniane i stalowe, żeby w doborowym towarzystwie pożegnać i podsumować mijający sezon.

W tym roku pogoda nie rozpieszczała. Sztormowe warunki na Bałtyku spowodowały, że w zlocie wzięło udział mniej jednostek niż zapowiadano wcześniej (nie dotarły zwłaszcza te mniejsze, dla których warunki okazały się zbyt trudne) – ale i tak do Gdyni dotarło ponad 20 łodzi. Wśród nich znalazły się dwa z najstarszych polskich jachtów Hetman i Szkwał, masywne oldtimery Baltic Star i Bryza H oraz inne klasyczne konstrukcje z mahoniu i stali.

Jak zwykle obowiązkowym punktem „Próchna i Rdzy” była parada jachtów. W sobotę po pamiątkowym zdjęciu uczestników, wszystkie jednostki wyszły z mariny i pod żaglami popłynęły wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w stronę Sopotu.

Wszystkie jednostki zacumowały przy Falochronie Wschodnim, gdzie w piątek i sobotę po południu mogli je zwiedzać mieszkańcy miasta i turyści. Zainteresowanie, pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, było spore. Nic dziwnego, w marinie pojawiły się bowiem m.in. - „Lady Dana 44”, która jako pierwszy polski jacht opłynęła biegun północny, „Legia, na której pływał pułkownik Ryszard Kukliński i „Barlovento II”, który dopłynął najdalej na północ pod żaglami w swobodnej żegludze. Najstarszą jednostką był 78-letni „Szkwał”.

Ostatnią częścią „Próchna i Rdzy” był otwarty dla wszystkich koncert szantowy w hangarze Yacht Klubu „Stal” Gdynia. W niedzielę jachty popłynęły do swoich marin i ósma edycja zlotu przeszła do historii.

Organizatorem była Szkoła Żeglarstwa „Sekstant”, a partnerami strategicznymi miasto Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski.

Tagi: zlot, jacht, oldtimer
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999