TYP: a1

Zakończenie regat Unity Line i Pucharu "Poloneza" w Szczecinie

środa, 25 sierpnia 2010
Weronika Morys
IX Regaty Unity LineJuż w najbliższą sobotę, 28 sierpnia od godz. 17.00 w JK AZS w Szczecinie odbędzie się uroczyste zakończenie regat Unity Line i Pucharu “Poloneza”. Medale wręczy zwycięzcom Mateusz Kusznierewicz. W dniu zakończenia regat planowane jest także spotkanie członków Klubu Żeglarzy Samotników.

X Regaty Unity Line odbywały się od 13 do 15 sierpnia 2010. Były to najliczniej obsadzone regaty w tej części Bałtyku - wzięło w nich udział aż 393 żeglarzy na 112 jachtach. W trakcie regat rozegrano 3 wyścigi. Pierwszy, na trasie Świnoujście – Kołobrzeg, wygrał jacht „Black Magic” dowodzony przez Danego Stoeckera. W drugim wyścigu, który odbył się na redzie portu Kołobrzeg, zwyciężył jacht „Bryza 33” dowodzony przez Tomasza Piaseckiego. W trzecim wyścigu (Kołobrzeg - Świnoujście) ponownie triumfował jacht „Black Magic”. Tegoroczne regaty były okazją do integracji polsko-niemieckiej, ponieważ zgłosiły się do nich 23 jachty z Niemiec.

W czasie uroczystego zakończenia regat odbędzie się spotkanie członków Klubu Żeglarzy Samotników i przyjęcie do Klubu nowych członków. Mogą nimi zostać żeglarze, którzy przepłynęli 500 Mm. w morskim rejsie samotnym lub wzięli udział w morskich regatach samotników trwających minimum 24 godziny.

Bałtyckie Regaty Żeglarzy Samotnych o puchar Poloneza zostały rozegrane pierwszy raz od 1983 roku. Inicjatorami samotnych wyścigów na Bałtyku byli kapitanowie Jerzy Siudy i Kazimierz „Kuba” Jaworski, którzy w 1973 roku urządzili regaty Świnoujście – Bornholm – Świnoujście. Tegoroczny wyścig odbył się na tradycyjnej trasie od 17 do 19 sierpnia 2010 roku. Historyczny Puchar „Poloneza” zdobył kapitan Krzysztof Krygier na jachcie „Bluefin”.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920