TYP: a1

Zakończenie regat Unity Line i Pucharu "Poloneza" w Szczecinie

środa, 25 sierpnia 2010
Weronika Morys
IX Regaty Unity LineJuż w najbliższą sobotę, 28 sierpnia od godz. 17.00 w JK AZS w Szczecinie odbędzie się uroczyste zakończenie regat Unity Line i Pucharu “Poloneza”. Medale wręczy zwycięzcom Mateusz Kusznierewicz. W dniu zakończenia regat planowane jest także spotkanie członków Klubu Żeglarzy Samotników.

X Regaty Unity Line odbywały się od 13 do 15 sierpnia 2010. Były to najliczniej obsadzone regaty w tej części Bałtyku - wzięło w nich udział aż 393 żeglarzy na 112 jachtach. W trakcie regat rozegrano 3 wyścigi. Pierwszy, na trasie Świnoujście – Kołobrzeg, wygrał jacht „Black Magic” dowodzony przez Danego Stoeckera. W drugim wyścigu, który odbył się na redzie portu Kołobrzeg, zwyciężył jacht „Bryza 33” dowodzony przez Tomasza Piaseckiego. W trzecim wyścigu (Kołobrzeg - Świnoujście) ponownie triumfował jacht „Black Magic”. Tegoroczne regaty były okazją do integracji polsko-niemieckiej, ponieważ zgłosiły się do nich 23 jachty z Niemiec.

W czasie uroczystego zakończenia regat odbędzie się spotkanie członków Klubu Żeglarzy Samotników i przyjęcie do Klubu nowych członków. Mogą nimi zostać żeglarze, którzy przepłynęli 500 Mm. w morskim rejsie samotnym lub wzięli udział w morskich regatach samotników trwających minimum 24 godziny.

Bałtyckie Regaty Żeglarzy Samotnych o puchar Poloneza zostały rozegrane pierwszy raz od 1983 roku. Inicjatorami samotnych wyścigów na Bałtyku byli kapitanowie Jerzy Siudy i Kazimierz „Kuba” Jaworski, którzy w 1973 roku urządzili regaty Świnoujście – Bornholm – Świnoujście. Tegoroczny wyścig odbył się na tradycyjnej trasie od 17 do 19 sierpnia 2010 roku. Historyczny Puchar „Poloneza” zdobył kapitan Krzysztof Krygier na jachcie „Bluefin”.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 February

Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Pomorski" pod dowództwem Wiesława Rakowskiego.
czwartek, 21 lutego 1980
"Chatka Puchatków" (przebudowana szalupa z "Batorego") dopływa do Santa Cruz na Teneryfie; dalszy etap rejsu prowadził na Karaiby.
sobota, 21 lutego 1959
Na VII Sejmiku Żeglarskim prezesem PZŻ wybrano Mariusza Zaruskiego.
niedziela, 21 lutego 1932
W Waszyngtonie umiera Henryk Arctowski, profesor, geofizyk, polarnik, uczestnik słynnej wyprawy antarktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do założenia pierwszej stracji polarnej na Wyspie Niedźwiedziej.
piątek, 21 lutego 1958