TYP: a1

Żagle Warszawskie – wielki powrót Omeg na Wisłę

wtorek, 26 czerwca 2018
Informacja prasowa

W pierwszy weekend lata Omegi triumfalnie powróciły do Warszawie. W regatach o Puchar Dzielnicy Wisła wystartowało 18 załóg. 60 zawodników w trakcie dwóch dni zmagań rywalizowało o trofea na wyjątkowym i niełatwym akwenie jakim jest płynąca rzeka. Puchar w klasie Omega trafił w ręce załogi Legii Warszawa.

Puchar Dzielnicy Wisła to powrót żeglarstwa na Wisłę. Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach – Omega i Open. Na Omegach wystartowały załogi ze sternikami zasłużonymi dla żeglarstwa. Olimpijczycy, mistrzowie świata, Europy i Polski, żeglarze pływający po oceanach i morzach podnieśli żagle na Wiśle.  Do startu w kategorii Open zaproszeni zostali wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w tym żeglarskim święcie. Wśród 11 zgłoszonych załóg ścigały się na również jednostki typu Finn, Foka, 470, Omega Sport i Zefir.

Dwa dni regat, 9 wyścigów, 18 załóg, 60 zawodników, tysiące kibiców. Cieszy mnie, że pomysły który powstał w październiku 2017 udało się w pełni zrealizować. Wysoka frekwencja , zainteresowanie mediów i pozytywny obiór warszawiaków, dają nam siły żeby już dzisiaj planować kolejną edycję - podsumowuje Kasper Orkisz, pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła. Pierwsza edycja regat okazała się sukcesem, aczkolwiek podobnie jak zawodnicy, sporo się nauczyliśmy. Żeglarstwo na stałe wróci na stołeczny odcinek królowej polskich rzek.

Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega wywalczyła załoga Legii Warszawa, która płynęła na żaglu zaprojektowanym przez ich kibiców. Załoga sześciokrotnego mistrza Polski Kuby Pawluka wygrała cztery z pięciu wyścigów.

Żeglarstwo, podobnie jak futbol to sport drużynowy, w którym  współpraca i doskonała komunikacja w załodze ułatwia  sukces. Cieszymy się z postawy naszej ekipy, która dała wiele radości wszystkim obecnym kibicommówi Izabela Kruk, rzecznik prasowy Legii Warszawa.

Drugie miejsce w regatach w kategorii Omega wywalczyła Ania Weinzieher – żeglarka, olimpijka i pasjonatka sportów wodnych. Brązowa statuetka trafiła do załogi Dominika Życkiego – dwukrotnego olimpijczyka, mistrza świata i Europy. Załogi Ani i Dominika pływały na żaglach dewelopera Dom Development.

Gratulujemy naszym załogom. To były niezwykłe zawody na wysokim poziomie - połączenie sztuki i znakomitego żeglarstwa. Wszystko to zdecydowało o sukcesie regat - podkreśla Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development SA, Prezes Fundacji Dom Development City Art.

W wyścigu specjalnym o Puchar Wianków Warszawskich zwyciężyła Omega z załogą z Yacht Klub Polski Warszawa ze sternikiem Maciejem Bieniasem.

W kategorii Omega, drugiego dnia regat, najszybsza była załoga Morskich Szwędaków. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Jankowska. Trzecie miejsce przypadło załodze Przystań Nowa Fala / Miami Wars ze sternikiem Zbyszko Cieszyńskim.

W kategorii Open na pierwszym miejscu na podium stanęła załoga Yacht Klub Polska Warszawa. Drugie miejsce zajął Piotr Wielecki na jachcie typu Omega. Trzecie miejsce przypadło Konradowi Futerze, który sterował jachtem typu Finn.

Regaty żeglarskie na akwenie zlokalizowanym w centrum miasta to stały element krajobrazu w wielu miastach świata – Londyn, Paryż, Nowy Jork, Amsterdam – teraz dołączyła do nich Warszawa. Regaty na akwenach w miastach są doskonale widoczne, wszystkie elementy taktyki żeglarskiej są dla obserwujących zmagania kibiców na wyciągniecie ręki, a komentarz na żywo pozwala lepiej śledzić i kibicować rywalizacji. Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w Warszawie to pierwsza z wielu kolejnych edycji wydarzenia, która stanie się elementem marki miasta.

 

Więcej informacji o regatach na www.zaglewarszawskie oraz profilu FB/ZagleWarszawskie

 

 

Tagi: omegi, regaty, Wisła
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: OMEGI NA WIŚLE - NIEZAPOMNIANY WIDOK.
środa, 27 czerwca 2018, 20:14 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 8 October

Nastąpił start do regat Mini-Transat; w regatach uczestniczył "Spanielek" z Kazimierzem Jaworskim, który na mecie zajął II miejsce.
sobota, 8 października 1977
Państwowa Szkoła Morska w Gdyni ogłasza pierwszy powojenny nabór; na 120 miejsc zgłasza się 1000 chętnych.
poniedziałek, 8 października 1945