TYP: a1

YKP Gdynia powiększa przewagę

poniedziałek, 17 sierpnia 2020
Informacja prasowa

Yacht Klub Polski Gdynia po zaciętej walce wygrywa w Sopocie trzecią rundę Ekstraklasy i umacnia się na pozycji Lidera, zwiększając przewagę nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Finał Ekstraklasy 12 i 13 września w Świnoujściu.

 

Trzecia runda mogła być kluczowa dla układu tabeli Ekstraklasy przed wrześniową finałową rundą, dlatego wszystkie zespoły z czołówki lub zagrożone pozycją w strefie spadkowej, przystąpiły do rywalizacji skoncentrowane i wzmocnione. Wolin, Dżygit i Pogoń dokonały zmian na pozycjach sterników, Iskra i Giżycko wybrało składy o mniejszej wadze biorąc pod uwagę prognozowane słabe wiatry, w Legii natomiast kontuzja wyeliminowała etatowego dziobowego.

Początek regat miał inny przebieg niż można było się spodziewać. Słaby wiatr zmusił organizatorów do przesunięcia startu wyścigów o parę godzin, a po starcie niespodziewanie słaby początek zanotowały ekipy YKP Gdynia (Rafal Sawicki) i Pogoni Szczecin (David Chapman). Nadspodziewanie dobrze rozpoczęła załoga Dżygit Białystok (Maciej Garniecki) i wzmocniony Albatros Wolin z Patrykiem Zbroją za sterem. Najlepiej jednak rozpoczęły załogi Sztorm Grupa (Piotr Małecki) i Yacht Clubu Gdańsk  (Krzysztof Małecki). W sobotę rozegrano 5 serii czyli 10 wyścigów, po których na czele znajdowały się właśnie te załogi oraz Giżycka Grupa Regatowa (Marek Stańczyk). Wzmocniona międzynarodowym transferem Pogoń zajmowała rozczarowujące 10 miejsce, zapowiadająca wcześniej walkę o medale Legia było klasyfikowana na 11 miejscu, a Wolin po dobrym początku spadł na 7 miejsce.

 

Drugi dzień przywitał załogi lepszymi warunkami wiatrowymi, które poprawiały się z godziny na godzinę. W tych warunkach faworyci dali znać o sobie, tocząc do ostatniego wyścigu walkę o zwycięstwo. Najrówniej i bez większych błędów popłynęła załoga YKP Gdynia, wygrywając łącznie 5 wyścigów i gromadząc po 22 wyścigu 24 punkty. Tyle samo punktów zgromadziła Giżycka Grupa Regatowa, ale wygrała tylko 3 wyścigi i została sklasyfikowana na 2 miejscu. Na 3 miejsce spadła załoga Yacht Club Gdańsk, po dwóch 4 miejscach w wyścigach 18 i 20. Sztorm grupa mogła być na podium, gdyby nie fatalny wyścig 15, gdzie zajęli 6, ostatnie miejsce, które praktycznie pogrzebało ich szanse na pierwszy medal w sezonie. Doskonale zaczęła pływać Pogoń, wygrywając 2 wyścigi i wskakując finalnie na 5 miejsce. Trochę poniżej oczekiwań AMW Iskra Gdynia (Wojciech Myśliwiec), która nie wygrała żadnego z wyścigów, Wolin mimo nowego sternika dopiero 8, a OKZ dopiero na 7 miejscu mimo 2 wygranych wyścigów ale też 3 ostatnich. Dżygit po dobrym początku, nie utrzymał formy i spadł na 11 miejsce, przed mającymi wciąż spore problemy żeglarzami z 77Racing (Rafał Becker). Yacht Club Sopot po dobrych wyścigach a nawet 1 wygranym, pływał nierówno i zajął 10 miejsce. Legia Warszawa poprawiła wyniki po 1 dniu, ale wystarczyło to do awansu na tylko 9 miejsce bez wygranego wyścigu.

 

Wyniki 3 rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, Sopot, 15-16.08:

 1. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia/GSC Yachting – 24 pkt

 2. GIZ -  Giżycka Grupa Regatowa/NFun Chilliart – 24 pkt

 3. YCG – Yacht Club Gdańsk/HRM Racing Team – 28 pkt

 4. SZT – Sztorm Grupa Warszawa/Triboard – 30 pkt

 5. POG – Pogoń Szczecin/Polmotor CM Constrution – 34 pkt

 6. ISK – KS Iskra AMW Gdynia – 38 pkt

 7. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski – 39 pkt

 8. WOL – UKS Albatros Wolin/Aurora Spa – 41 pkt

 9. LEG – Legia Warszawa/Cutline One World – 47 pkt

 10. YCS – Yacht Club Sopot – 49 pkt

 11. DZY – Dżygit Białystok – 51 pkt

 12. 77R – 77Racing Gdańsk – 57 pkt

W klasyfikacji generalnej, YKP ma doskonała pozycję do zwycięstwa w Ekstraklasie i z przewagą 4 punktów przystąpi do rywalizacji w finale w Świnoujściu. Zupełnie otwartą jest kwestia 2 i 3 miejsca o które walkę stoczą głownie YCG i GIZ. Iskra ze stratą 4-5 punktów, ma małe szanse na nadrobienie strat, podobnie jak pozostałe załogi z dużo większymi stratami. Raczej wyjaśniła się też kwestia strefy spadkowej, w której 4 załogi mają po 9 punktów i aż 7 punktów straty do bezpiecznej w tym momencie Legii. Szanse na ucieczkę którejś z załóg przed spadkiem można traktować raczej tylko matematycznie.

 

Klasyfikacja generalna Ekstraklasy po 3 rundach:

 1. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia – 35 pkt

 2. YCG – Yacht Club Gdańsk – 31 pkt

 3. GIZ -  Giżycka Grupa Regatowa – 30 pkt

 4. ISK – KS Iskra AMW Gdynia – 26 pkt

 5. SZT – Sztorm Grupa Warszawa – 21 pkt

 6. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski – 20 pkt

 7. POG – SEJK Pogoń Szczecin – 19 pkt

 8. LEG – Legia Warszawa – 16 pkt

 9. 77R – 77Racing Gdańsk – 9 pkt

 10. YCS – Yacht Club Sopot – 9 pkt

 11. WOL – UKS Albatros Wolin – 9 pkt 

 12. DZY – Dżygit Białystok – 9 pkt

 13.  

Regaty będą transmitowane były żywo w internecie przez znany z zeszłorocznych regat duet Zuzanna Czuryło - Maciek Cylupa. Relacje video z wyścigów z komentarzem i wywiady z zawodnikami są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest pod linkiem: https://polishleague2020.sapsailing.com

Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane są na kanale Youtube http://www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

 

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting w Sopocie.

 

 
Tagi: regaty, Polska Liga Żeglarska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851