TYP: a1

Yacht Club Sopot rozpoczyna sezon od startu w St.Maarten Heineken Regatta

czwartek, 22 lutego 2018
Informacja prasowa

W piątek 2 marca rozpocznie się 38 St. Maarten Heineken Regatta. Wielkie święto żeglarstwa, na które co roku przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z całego świata w tym roku będzie miało szczególny wymiar. We wrześniu 2017 przez Karaiby przeszedł huragan Irma, który niemal zrównał St. Maarten z powierzchnią ziemi. Tegoroczna impreza będzie symbolem solidarności z mieszkańcami wyspy oraz w znacznym stopniu ma przyczynić się do jej odbudowy i powrotu do normalności.  

[t][/t] [s]Fot. Ewa Fijołek[/s]

Na starcie nie zabraknie reprezentantów Yacht Club Sopot, którzy ponownie będą żeglowali na wyjątkowym jachcie klasy VO70 Monster Project. Dla załogi YCS będzie to już trzeci start na tej jednostce. Po zeszłorocznych Heineken Regatta i The Fastnet Race członkowie klubu ponownie wracają na karaibskie wody. Jacht klasy VO70 to bardzo zaawansowana technicznie, regatowa jednostka oceaniczna, która posiada między innymi uchylny kil, dwie płetwy mieczowe (ang.daggeboards), wodny balast, blisko 3 metrowy bukszpryt, 9 kabestanów i ponad 600 metrów kwadratowych powierzchni żagli. Start na takim jachcie to dla załogi wyzwanie, zwłaszcza, że w większości składa się ona z pasjonatów żeglarstwa a nie wyczynowych zawodników. Formuła startu w regatach pozostaje niezmienna. W dwudziestoosobowej załodze znajduje się pięciu profesjonalistów oraz piętnastu żeglarzy, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w żeglarstwie regatowym. Na pokładzie zobaczymy między innymi Rafała Sawickiego, Pawła Górskiego oraz Mateusza Kusznierewicza, ale także postacie mniej znane do tej pory z akwenów regatowych takie jak Piotr Kraśko czy Jakub Giermaziak.

 

Filip Wójcikiewicz, Komandor YCS podkreśla, że w tym roku poza żeglarskimi emocjami i dobrą zabawą całej załogi, będą realizowane jeszcze dwa ważne cele. – Po zeszłorocznych huraganach całe środowisko żeglarskie, które wraca na St. Maarten bardzo wspiera odbudowę tego pięknego miejsca. My również przyłączamy się do tej akcji, gdzie poza własną, klubową zbiórką, uruchomiliśmy projekt charytatywny na portalu PolakPomaga.pl. Zbieramy fundusze na odbudowę ośrodka sportu dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Każdy chętny może jeszcze przez parę dni wesprzeć ten szczytny cel. Poza tym na pokładzie naszego jachtu będziemy gościć znanego i lubianego dziennikarz, Piotra Kraśko wraz z ekipą telewizyjną. Dzięki temu mamy nadzieję na promocję żeglarstwa wśród szerszej publiczności i udowodnienie, że jest to sport dla każdego – zaznacza Wójcikiewicz.

[t][/t] [s]Fot. Ewa Fijołek[/s]

Aby przyłączyć się do akcji charytatywnej wystarczy wejść na portal PolakPomaga.pl. Każde, nawet najmniejsze wsparcie jest niezmiernie istotne. https://polakpomaga.pl/kampania/odbudowujemy-zniszczony-osrodek-sportu-dla-ubogiej-mlodziezy#kampania

 

Udział w karaibskich regatach będzie dla członków Yacht Clubu Sopot nie tylko wielką przyjemnością i przygodą ale również idealną okazją do wzmocnienia znajomości i relacji klubowych. Udział w tych słynnych regatach pozwoli również na poznanie dużej ilości znakomitych żeglarzy z całego świata, a przede wszystkim daje wyjątkową możliwość kontaktu z jachtami, których ciężko szukać w polskich marinach. Takim jachtem jest właśnie Monster Project, który na swoim koncie posiada start w regatach Volvo Ocean Race.

 

Regaty na St. Maarten nie są typowymi zawodami dla tego typu jachtu jakim jest Monster Project, gdyż jednostka ta przystosowana jest do rejsów oceanicznych, a nie wyścigów zatokowych góra-dół. Niemniej jednak załoga Yacht Club Sopot będzie miała świetną zabawę i szybką szkołę technicznego opanowania jachtu wykonując mnóstwo manewrów takich jak zwroty na wiatr i z wiatrem czy stawianie i zrzucanie spinakerów.

Rafał Sawicki, który tym razem wcieli się w rolę prowadzącego załogi podkreśla, że zespół YCS nie jedzie na Karaiby po konkretny wyczyn sportowy. - Chcemy promować sport i żeglarstwo. Już po raz trzeci startujemy na tej jednostce. Łódkę znamy dobrze i wiemy jak na niej żeglować. Mamy załogę mieszaną, w połowie złożoną z członków klubu, a w połowie z naszych przyjaciół. Ogromnym wsparciem będzie jak zawsze obecność mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza, który na chwilę oderwie się od pracy nad projektem Polska100 by spędzić ten tydzień z klubowymi przyjaciółmi. Płynie z nami też m.in. znany dziennikarz Piotr Kraśko, który będzie przygotowywał jednocześnie materiał dla telewizji. Wierzymy, że dzięki temu przyczynimy się do propagowania jachtingu i aktywnego spędzania wolnego czasu wśród Polaków – podkreśla Sawicki.

W rywalizacji udział weźmie spora liczba żeglarzy z Polski. Poza załogą Yacht Club Sopot naszych reprezentantów znajdziemy również na bliźniaczej jednostce klasy VO70 Green Dragon, na której wystartuje załoga Ocean Challenge Yacht Club pod dowództwem Przemysława Tarnackiego. Na linii startu pojawi się również piękny jacht klasy Maxi „Varsovie” pod sterami Tomasza Ulatowskiego.

 

Tagi: regaty, Yacht Club Sopot
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876