TYP: a1

Yacht Club Gdańsk wygrywa w Szczecinie

poniedziałek, 7 września 2020
Informacja prasowa

Załoga Yacht Clubu Gdańsk HRM Racing wygrała 3 rundę 1 Ligi Żeglarskiej rozegraną w Szczecinie. Regaty odbyły się na jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim. Na czele tabeli znajduje się Yacht Club Gdańsk 2 (YC2) przed Pucharem Polski Jachtów Kabinowych (PJK) i Sport Vita Gliwice (SPO).

Wiadomo było, że 3 runda może być decydująca dla wielu załóg pierwszoligowych mających aspirację do walki o awans do Ekstraklasy na sezon 2021. I od samego początku faworyci nie zawodzili. Doskonały początek zanotowały załogi PPJK (Michał Brzozowski), Jacht Klubu Między Żaglami (Paweł Nawrocki), SportVity (Bartłomiej Wójciak) oraz YC Gdańsk (Tomasz Micewicz). Po słabym początku bardzo dobrze zaczęła sobie radzić załoga AZS Politechniki Gdańskiej (PG Racing) tym razem w nowym składzie ze znanym zawodnikiem klasy Laser Tadeuszem Kubiakiem. Najrówniej pływała jednak załoga Tomasza Micewicza, goniona przez ekipę PG Racing i PPJK. Jednak przez jeden falstart w 12 wyścigu PPJK straciła punktowy kontakt z liderami. Podobna stratę w wyścigu 6 zaliczyła dobrze pływająca do tej pory Sport Vita. Wpadkę zaliczyła również bardzo równo i szybko żeglująca ekipa Odyssey Sailing Club (Jacek Turczynowicz) kończąc na ostatnim miejscu wyścig nr 11. Do czołówki walczącej o podium dołączyła również równo i wysoko pływająca załoga KW Garland Gliwice (Adam Głogowski) natomiast wypadły z niej walczące o awans załogi Jacht Klub Stoczni Gdańskiej (Maja Remizowicz) i JK Między Żaglami, punktując w paru wyścigach na miejscach 5 i 6.

Przed ostatnim wyścigiem YC Gdańsk miał komfortową 3 pkt przewagę nad PG Racing i mimo mocnej presji bezpiecznie wygrał ten wyścig i całe regaty. O 3 miejsce zacięty bój stoczyły aż 4 załogi z których najlepiej poradził sobie PPJK przed KW Garland Gliwice, Odyssey i Sport Vita zajmującym ostatnie miejsce w decydującym wyścigu.

Po raz kolejny Komisji Regatowej udało się rozegrać komplet planowanych 30 wyścigów wykorzystując do maksimum sprzyjające wiatrowo warunki pogodowe. 

Przed ostatnią rundą, sytuacja w rankingu jest klarowna na pierwszych trzech pozycjach (YC Gdańsk, PPJK i SportVita). Czwarty w rankingu PG Racing ma sporą stratę do podium, ale też dość bezpieczną przewagę na kolejnymi w rankingu 3 klubami. Praktycznie 5 miejsce w rankingu będzie premiowane awansem do Ekstraklasy na sezon 2021 i stanie się na pewno przedmiotem ostrej walki w finale, który odbędzie się 26 i 27 września również w Szczecinie.

Wyniki 3 rundy 1 Ligi: 5-6.09, Szczecin

 1. Yacht Club Gdańsk 2 – 30 pkt

 2. AZS Politechniki Gdańskiej – 34 pkt

 3. Puchar Polski Jachtów Kabinowych – 44 pkt

 4. KW Garland Gliwice – 45 pkt

 5. Odyssey Sailing Club – 46 pkt

 6. Sport Vita Ski&Sail – 47 pkt

 7. JK Między Żaglami – 54 pkt

 8. Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 59 pkt

 9. RKS Lasery Zegrze – 64 pkt

 10. UKS Navigo – 65 pkt

 11. Legia Warszawa 2 – 67 pkt

 12. SKZ Powidz – 78 pkt

Ranking 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej po 3 rundach:

 1. Yacht Club Gdańsk 2/HRM Racing Team (YC2) – 35 pkt

 2. Puchar Polski Jachtów Kabinowych (PJK) – 30 pkt

 3. SportVita Ski&Sail Gliwice (SPO) – 29 pkt

 4. AZS Politechniki Gdańskiej/PG Racing (PGR) – 25 pkt

 5. Klub Wodny Garland Gliwice/Simplum (GAR) – 21 pkt

 6. Jacht Klub Miedzy Żaglami/Sailing Machine Garmin (JMZ) – 20 pkt

 7. Jachtklub Stoczni Gdańskiej/Mowi Women Sailing Team (JSG) – 20 pkt

 8. Odyssey Sailing Club Warszawa (ODY) – 16 pkt

 9. Klub Żeglarski UKS Navigo Sopot/Budimex Team (NAV) – 14 pkt

 10. RKS Lasery Zegrze (LAS) – 11 pkt

 11. Sailing Legia Warszawa 2 (LE2) – 10 pkt

 12. SKŻ Powidz (POW) – 3 pkt

Relacje z wyścigów z komentarzem i wywiady z zawodnikami są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2020.sapsailing.com

Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane są też na kanale Youtube http://www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska

Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerami Głównymi regat są: Asmag, Tisane,  Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Szczecin 2050 Floating Garden.

 

 
Tagi: regaty, Polska Liga Żeglarska
TYP: a3
0 0
Komentarze