TYP: a1

Wisłą na oceany - Shanties 2017

poniedziałek, 23 stycznia 2017
Redakcja/MF

Już za miesiąc Kraków po raz kolejny stanie się żeglarską stolicą Polski, a to za sprawą XXXVI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties, który tym razem odbędzie się pod hasłem WISŁĄ NA OCEANY. Tawerna Skipperów tradycyjnie jest patronem medialnym imprezy.

Shanties 2016

www.shanties.pl

Udowodnimy, że z Krakowa na otwarte wody dzięki wyobraźni i zapałowi, wcale nie jest daleko. Festiwalowy żaglowiec zawinie w kilka nowych miejsc na mapie Krakowa. Na dwa pierwsze dni festiwal z legendarnej Rotundy przeniesie się tuż obok do Klubu Żaczek, na jeden koncert odwiedzimy kameralną salę w Radiu Kraków, gdzie toczyć się będzie „Struna za struną” - koncert szantowych bardów (Andrzej Korycki & Dominika Żukowska, Wojciech Dudziński, Mirosław Kowalewski), by na sobotę i niedzielę zacumować w Kijów. Centrum, dużej komfortowej sali kinowo – widowiskowej.

 

W każdym z miejsc będzie okazja do zaprezentowania różnorodności muzyki żeglarskiej, od tradycyjnych pieśni pracy z żaglowców poprzez folk morski, ballady żeglarskie, niepowtarzalne i zwykle zaskakujące scenariuszem koncerty tematyczne (w tym roku m.in. Marka Szurawskiego z jego słynnymi „Rumowymi Opowieściami”). Ponownie usłyszymy norweski chór „Slogmakaane” (Greedy Seagulls), który w ubiegłym roku podbił żywiołowością serca krakowskiej publiczności. Zobaczymy ich również w koncercie „Morza i oceany grzmią” w reżyserii zespołu Atlantyda w sobotnie popołudnie o godz 17.00 w Kinie Kijów.

Żeglować będziemy także po śródlądziu - w koncercie Mazurscy Kolumbowie. Posłuchamy o czym się śpiewa i o czym marzy na jeziorach. Ponownie odwiedzą Kraków The Emouth Shanty Men z Wielkiej Brytanii, których występy to zawsze barwne przedstawienia. Z niecierpliwością czekamy też  na koncert szanty klasycznej „pod batutą” Jacka Jakubowskiego – dyregenta jedynego w Polsce męskiego chóru szantowego „Zawisza Czarny”. Grande Finale czyli koncert finałowy oddajemy w ręce specjalisty tego gatunku -Grzegorza Tyszkiewicza. Jak zawsze dla najmłodszych i ich rodziców szykujemy dwa koncerty – widowiska żeglarskie w piątkowe i sobotnie przedpołudnie.

Jak wielka siła tkwi w szancie będziemy udowadniać w trakcie wspólnego plenerowego śpiewania szanty „Pożegnanie Liverpoolu” w sobotnie popołudnie na Rynku Głównym w Krakowie 25 lutego.

Shanties 2016

www.shanties.pl

Na 4 scenach podczas 14 koncertów wystąpi blisko 200 wykonawców z Polski, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Koncertom towarzyszyć będą wystawy fotograficzne, kiermasz żeglarski, prezentacje, tematyczne gry miejskie i wiele innych.

PROGRAM FESTIWALU
 
23 lutego (czwartek)
KS ŻACZEK
godz. 19.00 koncert ballad  „Ocean marzeń” (K1)
reż. i prow.: Mirosław Kowalewski i Piotr Zadrożny
wystąpią m.in.: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Kaczor i Piraci, Mirosław Kowalewski, Waldemar Mieczkowski i Jacek Ronkiewicz oraz Aleksander Rzepczyński, Jakub Paluszkiewicz, Jerzy Porębski, Marta Śliwa, Arkadiusz Wlizło, Piotr Zadrożny

24 lutego (piątek)
KS ŻACZEK
godz. 12.00 koncert dla dzieci „Z Guciem na oceany” (K2)
reż. i prow.: zespół Klang

KS ŻACZEK
godz. 18.00 koncert piosenki żeglarskiej "Mazurscy Kolumbowie" (K3)
reż. i prow.: Włodzimierz Dębski
wystąpią m.in.: Włodzimierz Dębski, Klang, Perły i Łotry, Stara Kuźnia, Grzegorz "Gooroo" Tyszkiewicz i Łukasz Zięba, Zejman i Garkumpel

RADIO KRAKÓW Studio S5
godz. 21.00 koncert poezji żeglarskiej „Struna za struną” (K4)
wystąpią: Dominika Żukowska, Wojciech Dudziński, Andrzej Korycki, Mirosław Kowalewski

KS ŻACZEK
godz. 22.00 koncert folkowy „Tysiące mil” (K5)
reż. i prow.: zespół Mietek Folk
wystąpią m.in.: Formacja, Nor Folk, Mechanicy Shanty, Mietek Folk, Slogmakaane (Norwegia)
 
25 lutego (sobota)
KINO KIJÓW.CENTRUM
godz.12.00 koncert dla dzieci „Wisłą na oceany” (K6)
reż. i prow.: zespół Zejman i Garkumpel

RYNEK GŁÓWNY
14.30 wspólne śpiewanie „Pożegnanie Liverpoolu”

KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 17.00 koncert pieśni nie tylko z kubryku „Morza i oceany grzmią” (K7)
reż. i prow.: zespół Atlantyda
wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Perły i Łotry, Stare Dzwony, Slogmakaane (Norwegia)

KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 21.00 koncert rumowych opowieści „Zakołysał się widnokrąg” (K8)
reż. i prow.: Marek Szurawski
wystąpią m.in.: Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Waldemar Mieczkowski i Jacek Ronkiewicz oraz Aleksander Rzepczyński, Ryczące Dwudziestki, Marek Szurawski, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

26 lutego (niedziela)
KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 12.00 koncert szanty klasycznej „Pod żaglami Zawiszy” (K9)
reż. i prow.: Jacek Jakubowski
wystąpią m.in.: Mechanicy Shanty, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Męski Chór Szanty „Zawisza Czarny”, The Exmouth Shanty Men (Wielka Brytania)

KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 16.00 koncert finałowy „Pora w morze nam” (K10)
reż. i prow.: Grzegorz „GooRoo” Tyszkiewicz
wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Formacja, Mechanicy Shanty, Stare Dzwony, Grzegorz Tyszkiewicz i Łukasz Zięba, The Exmouth Shanty Men (Wielka Brytania)
 

 

Tagi: szanty, festiwal, Shanties 2017, koncerty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001