TYP: a1

Wielkie świąteczne pływanie

poniedziałek, 29 czerwca 2015
Informacja prasowa | Tomasz Falba
Ponad 400 osób skorzystało z bezpłatnych rejsów jachtami „Copernicus” i „Purga”, które odbyły się podczas tegorocznej edycji Święta Morza w Gdyni. Nie była to jedyna okazja do darmowego pływania. Kolejne 100 osób zabrał na swój pokład „Zawisza Czarny” i pomeranka „Deneszka”.

Pomorze na morze
Fot. Patrycja Spytek

Jachty „Copernicus” i „Purga” zostały wyczarterowane przez Pomorski Związek Żeglarski z Yacht Klubu Stal Gdynia w ramach projektu „Pomorze na morze”. Była to jego piąta edycja.

Bezpłatne rejsy odbywały się w dniach 20-28 czerwca po Zatoce Gdańskiej dla wszystkich chętnych. „Zawisza Czarny”, użyczony na tę okazję przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP, pływał 21 czerwca, a pomeranka – tradycyjna kaszubska łódź żaglowa, która przypłynęła do Gdyni z Jastarni - 28 czerwca.

Jachty zabierały turystów z gdyńskiej mariny w dwugodzinne rejsy po Zatoce Gdańskiej cztery razy dziennie. W sumie, w ciągu dziewięciu dni, odbyło się 69 takich wycieczek. „Zawisza Czarny” był w morzu dwa razy, a „Deneszka” cztery.

Z rejsów jachtami skorzystało 439 osób – „Copernicus” przewiózł 250 ludzi, a „Purga” 189. „Zawisza Czarny” zabrał na swój pokład 51 osób, a pomeranka 52. Uczestnicy rejsów otrzymywali na pamiątkę specjalne certyfikaty.

W sumie w darmowym pływaniu z okazji Święta Morza udział brało 542 osoby. W morze wybrali się ludzie m. in. z: Lublina, Bydgoszczy, Poznania, Krakowa, Gdańska, Tczewa, Warszawy, Łodzi, Olsztyna, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Sopotu, Rumi, Rybnika, Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Starogardu Gdańskiego, Białegostoku, Redy, Płocka, Wejherowa, Żorów, Żukowa, Wałbrzycha, Pabianic, Kielc, Rewy, Koszalina, Bydgoszczy, Wrocławia, Piaseczna, Sokółki, Zgierza, Radziejowa, Ostrołęki i Bytowa. Wśród pasażerów znaleźli się również goście z Niemiec, Belgii i Stanów Zjednoczonych.

Na odrębną uwagę zasługują rejsy, jakie zorganizował przy okazji Święta Morza Klub Wodny LOK Lębork przy finansowym wsparciu starostwa powiatowego w tym mieście. W wycieczki po Zatoce Gdańskiej na dwu łodziach typu dezeta: „Hubania” i „Wielka Berthania” wybrało się 180 uczniów lęborskich szkół: Społecznego Gimnazjum Językowego, Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych i II LO.
Tagi: Pomorze na morze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 December

W wieku 86 lat na Florydzie umiera projektant "Optimista" Clark Mills.
wtorek, 11 grudnia 2001
Powrócił do kraju "Zawisza Czarny" po chyba najdłuższym rejsie w jego historii; w czasie wyprawy statek dwukrotnie okrążył Przylądek Horn, zawinął do ponad 500 portów, przebył ponad 89,5 tysiąca Mm.
sobota, 11 grudnia 1999
Nastąpił start trzech szkunerów do regat przez Atlantyk na trasie Nowy York - wyspa Wight; regaty wygrał James Gordon Bennet.
środa, 11 grudnia 1867