TYP: a1

W Sopocie startują największe regaty katamaranów w Polsce

poniedziałek, 14 sierpnia 2017
Informacja prasowa

We wtorek 15 sierpnia w Sopocie rozpoczną się Otwarte Mistrzostwa Polski Katamaranów Klasy A. Do regat zgłosiło się 75 żeglarzy, w tym 52 z zagranicy. To pierwsze tak wielkie regaty katamaranów w Polsce, a to dopiero preludium – wielki sprawdzian przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata, w której swój udział zapowiedziało ponad 140 zawodników z całego świata.

[t][/t] [s]Fot. UKS Navigo Sopot[/s]

W rozpoczynających się we wtorek Mistrzostwach Polski wezmą udział utytułowani zawodnicy z zagranicy, a wśród nich: Daren Bundock - dwukrotny wicemistrz olimpijski w klasie Tornado (2000 z John Forbes, 2008 z Glenn Ashby), siedmiokrotny mistrz świata w klasie Tornado, trzykrotny mistrz świata w klasie F18, zdobywca Pucharu Ameryki w zespole Oracle, coach młodych żeglarzy w ramach Red Bull Youth America’s Cup; Paul Larsen – szef i sternik projektu Vestas Sailrocket, najszybszej łodzi żaglowej, do którego należy rekord szybkości wśród jednostek napędzanych wiatrem – 121km/h, Mischa Heemskerk – utytułowany zawodnik F18 oraz aktualny mistrz świata klasy A, Konstantinos Trigoniswielokrotny mistrz świata i Europy w klasie Tornado, czterokrotny olimpijczyk w klasie 470 i Tornado.

Grecki zawodnik już kilka razy odwiedzał Sopot, aby trenować na akwenie nadchodzących mistrzostw świata: „Sopot to fantastyczne miejsce, a klub NAVIGO to doskonała baza na wielkie międzynarodowe regaty. Obserwując przygotowania organizacyjne do mistrzostw, jestem pewien, że będzie to udana i dobrze przygotowana impreza.”

 

Wśród zgłoszonych również utytułowani polscy zawodnicy: Jacek Noetzel - srebrny i brązowy medalista mistrzostw Europy oraz czwarty zawodnik mistrzostw świata 2016, Tymoteusz Bendyk - piąty na mistrzostwach świata 2016 i aktualny mistrz Polski, Marcin Badzio – wicemistrz świata juniorów i zarazem mistrz świata katamaranów klasy A Classic, Jakub Surowiec – mistrz świata juniorów 2016, zwycięzca prestiżowych regat A-class European Spring Championship 2017 na jeziorze Garda.

 

Otwarte Mistrzostwa Polski Katamaranów Klasy A rozpoczną się 15 sierpnia i będą trwały do 17 sierpnia. Klasyfikacja odbędzie się w kategorii Open (generalna, kobiety, juniorzy, masters, grandmasters i classic) i w kategorii zawodników polskich. Podczas 3 dni rywalizacji zaplanowane jest przeprowadzenie 9 wyścigów. Regaty odbędą się w bezpośrednim sąsiedztwie mola w Sopocie. Start wyścigów we wtorek o godz. 13, w środę i czwartek - o godz. 11. Zakończenie Mistrzostw Polski  i dekoracja zwycięzców – czwartek o godz. 18. Od niedzieli 20 sierpnia rozpoczną się Mistrzostwa Świata Katamaranów Klasy A, które potrwają do piątku 25 sierpnia.

 

Siedzibą regat jest UKS NAVIGO Sopot, gdzie powstało Miasteczko Regatowe dla zawodników oraz na plaży znajduje się Park Katamaranów, w którym stacjonują wszystkie biorące udział w zawodach jednostki.

 

Katamaran klasy A, popularnie zwany A-catem, to 18-stopowy jednoosobowy katamaran ważący 75 kg z 9 m masztem i powierzchnią żagla (z masztem) prawie 14 m2. Na tych zaawansowanych technologicznie i konstrukcyjnie jednostkach, które żeglują całkowicie nad wodą osiągając prędkości do 30 węzłów, żeglują wielokrotni mistrzowie świata, mistrzowie olimpijscy i żeglarze rywalizujący w Pucharze Ameryki. Właśnie ich będziemy gościć w Sopocie.

 

 

Program Otwartych Mistrzostw Polski katamaranów klasy A:

poniedziałek 14.08.2017

godz. 17 - 20 Rejestracja do Mistrzostw Polski

wtorek 15.08.2017

godz. 9 – 11 Rejestracja do Mistrzostw Polski

godz. 13 Wyścigi

środa 16.08.2017 

godz. 11 Wyścigi

godz. 18 Poczęstunek dla zawodników w klubie (zaprasza firma Almar)

czwartek 17.08.2017

godz. 11 Wyścigi

18:00 Uroczyste zakończenie regat

----------------------

piątek 18.08.2017

godz. 12 – konferencja prasowa Mistrzostw Świata Katamaranów klasy A Sopot 2017 (UKS Navigo Sopot)

sobota 19.08. - 26.08. - Mistrzostwa Świata Katamaranów klasy A Sopot 2017

Tagi: regaty, katamarany, Sopot
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520