TYP: a1

W deszczu, ale walecznie

czwartek, 5 lipca 2012
Informacja prasowa

Timberland NordCUP 2012 dzień 5
Fot. K. Korneszczuk
Za nami drugi dzień zmagań o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska w ramach regat Timberland Nord CUP 2012 i zlotu Baltic Sail. Ciąg dalszy zmagań windsurferów i „Optymistów”. Wystartowały też eliminacje do Akademickich Mistrzostw Świata w match racingu – która załoga studentów wywalczy wyjazd do francuskiej Nicei?


Mistrzostwa w klasie Bic Techno 7.8 i zarazem eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w tej klasie przebiegały dziś bez większych niespodzianek. Po dwóch dniach (i pięciu biegach) wśród chłopców pierwsza trójka utrzymała swoje miejsca, zaś dziewczęta z pierwszej i drugiej pozycji zamieniły się miejscami. Trzecia była Żaneta Szymańska z Mrągowa.

- Przyjechałem tu z Grudziądza z kolegą, który również staruje w regatach, i jego tatą – trenerem. - mówił po powrocie z wody Michał Mańka. - Spotkałem tu mocnych zawodników, dziś zająłem 31 miejsce na 48 startujących. Cóż – to pewnie dlatego, że mało pływam na morzu. Ale jutro może być lepiej! Dziś warunki były dobre, nie było jednak dużego wiatru: 1-2, w szkwale do 3 – i trzeba było „pompować” (czyli wypychać do tyłu powietrze zebrane w żaglu, tym samym wypychając się do przodu). - Można się przy tym nieźle zmęczyć – dodaje. - Połamałem dwie listwy w żaglu. Lubię wiatr około 3 m/s, wtedy mogę wpiąć się w linki trapezowe – wtedy odciążam kręgosłup, ponieważ nie cały ciężar żagla spoczywa w rękach.

Timberland NordCUP 2012 dzień 5
Fot. K. Korneszczuk


W klasie windsurfing Techno 5.8 także nie było zmian na trzech pierwszych miejscach. W klasie UKS po dziewięciu wyścigach pierwsze i drugie miejsce pozostało bez zmian, na 3 pozycji Adam Żarnowski zastąpił Mikołaja Michalskiego. Jedyna dziewczyna, Kasia Kalicka, utrzymała swą wczorajszą piątą pozycję. Także W klasie Optymist wczorajsi zwycięzcy, podopieczni Piotra Kamoli z klubu „Optymiści Gdańscy” utrzymali pozycje.

- Ci chłopcy brylują w tej klasie – ale to już doświadczeni zawodnicy, zwykle ścigają się w grupie B, a tu niektórzy dopiero zaczynają przygodę z regatami. Ale i tak dziś poziom był bardziej wyrównany niż wczoraj – mówił Grzegorz Mańkucki, główny organizator Pucharu i sędzia w klasach Optymist oraz windsurfing UKS. - Dziś panowały trudne warunki, ale mimo obfitego deszczu dzieciaki trzymały się dzielnie. Wiało około 2-3 m/s, czyli 5-6 węzłów. W Skali wiatru Beauforta jest to zaledwie 1-2, dziś więc była to jazda bardziej wypornościowa niż ślizgowa. Liczyła się dobra kondycja i taktyka – układ na starcie w dużej mierze decydował o wynikach, bo błędy tam popełnione ciężko już było naprawić. – podsumował sędzia

Studenckie mecze i kary

W środę rozpoczęły się eliminacje do Akademickich Mistrzostw Świata w match racingu Wystartowało w nich osiem trzy- lub czteroosobowych załóg.

- Dziś walczyliśmy „każdy z każdym”; 3 „mecze” wygraliśmy, jeden przegraliśmy, przed nami jeszcze dwa – opowiadała Antonina Żółtowska. - W match racingu liczy się przede wszystkim dobra znajomość i interpretacja przepisów w najbardziej złożonych sytuacjach – dodała i ruszyła do kolejnego wyścigu.

Timberland NordCUP 2012 dzień 5
Fot. K. Korneszczuk

- Nie jest ważne, aby dopłynąć jak najszybciej, ale by być przed tą drugą załogą, z którą się ścigamy - wyjaśniał Michał Korneszczuk.

Czasem więc łódki płyną do tyłu lub w bok – wszystko, by zmusić przeciwnika do popełnienia błędu, za które sędzia przyznaje kary – dodatkowe kółka, które oddalają załogę od zwycięstwa. Liczy się kto płynie prawym (uprzywilejowanym) halsem, kto idzie ostrzej na wiatr. Załoga płynąca „lewym” czy też mniej ostro musi oddać pierwszeństwo, jeśli tego nie zrobi – otrzymuje karę. Po trzeciej karze łódka jest dyskwalifikowana, a jej rywale zwyciężają.

- Wraz z trzema kolegami z załogi mięliśmy dziś potrójny remis: dwie inne załogi osiągnęły taki sam wynik jak my, czyli 6:1. - opowiadał Filip Pietrzak. - Ważne jest, by wywalczyć dobrą pozycję na starcie i ją „dowieźć” do mety. Nałożyliśmy dziś dużo kar na naszych przeciwników, w tym jedną „czarną flagę” dyskwalifikującą rywali, którzy nie wykręcili swojej kary (zwrotu o 270 stopni), czym sami się pogrążyli. A każdy robi wszystko, co może, bo walczymy przecież o start w mistrzostwa świata w Nicei! - mówił Filip.

UWAGA! W czwartek zapraszamy na wyścig pokazowy przy Marinie AZS Centrum Galion (ul. Stogi 20, dojazd autobusem linii 111) – Warto być na czas, gdyż potrwa tylko około pół godziny, a jest to niezwykła okazja by oglądać ponad setkę żagli (czy to na deskach, czy łódkach) ścigających się równocześnie po rozlewisku Wisły. Po tym wyścigu zawodnicy wypłyną na przydzielone ich klasom akweny na zatoce bądź na rzece, by dalej walczyć o jak najlepsze pozycje.


Wyniki Pucharu Prezydenta Miasta Gdańska po drugim dniu regat:

Klasa Techno 293 (i eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w tej klasie):

dziewczęta:

1. Zuzanna Czuryło, Poznań
2. Patrycja Lis, Mrągowo
3. Żaneta Szymańska, Mrągowo

Timberland NordCUP 2012 dzień 5
Fot. K. Korneszczuk


chłopcy (bez zmian):
1. Adam Sosnowski, Sopot
2. Marcin Komar, Sopot
3. Wiktor Samoraj, Mrągowo

Klasa Techno 5.8 (mieszane)

1. Bartosz Pawłowski, Sopot
2. Lidia Sulikowska, Sopot
3. Maciej Zalewski, Mrągowo

Klasa windsurfing UKS:

1. Michał Jagielak, GKŻ
2. Michał Tolak, GKŻ
3. Adam Żarnowski

Klasa Optymist

1. Kacper Paszek, Gdańsk
2. Bartosz Reiter, Gdańsk
3. Stanisław Konarzewski, Gdańsk

Bądźcie z nami w dniach 30.6 – 8.7.2012 w Gdańsku lub śledźcie regaty na www.nordcup.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920