TYP: a1

Hawajskie warunki podczas Timberland NordCUP 2012

piątek, 6 lipca 2012
Informacja prasowa

Timberland NordCUP 2012 dzień 6
Fot. K. Korneszczuk
Ostatni dzień Pucharu Prezydenta Miasta Gdańska rozgrywanego w ramach Timberland Nord CUP i zlotu Baltic Sail przebiegał w iście „hawajskich” warunkach; świeciło mocne słońce, wiatr był słaby - do 4 m/m, czyli 1-2 w skali Beauforta. Poruszanie się na desce kosztowało więc zawodników więcej wysiłku. Równo o godz. 11 wszystkie pucharowe jednostki ustawiły się na linii startu przy Marinie AZS przy ujściu Wisły. Po pół godzinie wyścigu jako pierwsi linię mety przecięli: w klasie techno 7.8 Adam Sosnowski i Żaneta Szymańska, w klasie techno 5.8 – Mateusz Kraśniewski z GKŻ.

Rozstrzygnięte zostały też mistrzostwa w match racingu – zwyciężyła załoga z Politechniki Warszawskiej ze sternikiem Jakubem Pawlukiem. Do czteroosobowej załogi PW prócz Kuby należą: Piotr Mazur, Maciej Wierusz i Karol Przybysz oraz team leader, Dorota Kwiatek - To nasz dobry duch - motywuje nas na lądzie i na wodzie! - mówił o niej sternik.

Było ostro! Wpierw wygraliśmy półfinał 2:0 z Warszawską SGH, potem z takim samym wynikiem zakończyliśmy finał, w którym ścigaliśmy się z załogą Filipa Pietrzaka z Politechniki Gdańskiej.

Taktyczna wygrana warszawiaków

O dziwo nie było dziś wielu kar – więcej sytuacji protestowych było wczoraj, dziś obu załogom udawało się ich unikać. Załogi docierające do fazy pucharowej raczej znają już wszelkie przepisy, była to więc rywalizacja na zwroty i zagrywki techniczne.

- Zdarzały się kolizje, bo nie boimy się podpływać blisko, dziób do dzioba – tłumaczył sternik zwycięskiej załogi. - W pierwszym meczu dużego finału utrzymywaliśmy 20-40 metrów przewagi. Natomiast w drugim od startu byliśmy z tyłu, ale zastosowaliśmy zagrywki taktyczne i dzięki świetnej pracy całej załogi tuż przed ostatnią boją wyprzedziliśmy rywali o 50 m.

Wprawdzie do udziału w regatach nie potrzeba legitymować się żadnym żeglarskim stopniem, ale Kuba ma stopień kapitana jachtowego. - W regatach liczy się doświadczenie – opowiadał - 2 lata temu brałem udział w wyścigach po Atlantyku, byłem trzeci, a po przeliczeniu punktów – drugi. Plany po Nord CUP-ie? Oczywiście wybieramy się do Nicei w pierwszym tygodniu września. Znamy zawodników, z którymi będziemy się tam mierzyć – mocne są załogi włoska i francuska – ale nie boimy się, bo wielokrotnie udało się nam z nimi wygrać – dodaje pewnie Jakub.

Przetasowania w techno

Timberland NordCUP 2012 dzień 6
Fot. K. Korneszczuk


Po siedmiu wyścigach w klasie windsurfing Techno 7.8 wśród chłopców pierwsze miejsce obronił Adam Sosnowski z SKŻ Hestia Sopot. Zamienili się zawodnicy z wczorajszych miejsc drugiego i trzeciego: Wiktor Samoraj wyprzedził Marcina Komara. Zamiana miejsc nastąpiła także wśród dziewcząt: Zuzannę Czuryło w klasyfikacji ogólnej wyprzedziła Patrycja Lis.

- Dziś wiatr był bardzo słaby, nie były to więc moje ulubione warunki, bo ja lubię gdy mocno wieje. - opowiadała zwyciężczyni. - Ale udało mi się wygrać oba dzisiejsze wyścigi. Miałam zawziętą rywalkę, Zuzię Czuryło z Mrągowa. Punktowo miałyśmy remis, ale ponieważ w ostatnim wyścigu byłam lepsza – wygrałam całość. Teraz będziemy mieć chwilę odpoczynku, ale już 27 lipca startujemy w Pucku w Mistrzostwach Polski. No i zakwalifikowałam się przecież do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży! - cieszyła się zawodniczka.

Wg Macieja Szafrana rywalizacja wśród polskich dziewcząt jest bardzo wyrównana i każda z ośmiu najlepszych miała szanse na medal. Trzecia w punktacji okazała się Daria Sarol.

- Daria powoli przebijała się na coraz lepsze pozycje, aż stanęła na podium – opowiadał jej trener z GKŻ, Maciej Szafran. - Do ostatniego wyścigu była to walka na punkty. Przed pierwszym dzisiejszym wyścigiem Daria miała trzy punkty straty do zajmującej trzecie miejsce Żanety Szymańskiej, po nim – już tylko jeden punkt. W kolejnym wyścigu udało jej się nie tylko obronić pozycję przed goniącymi ją rywalkami, ale też zaatakowała i zdobyła przewagę.

O mały włos sukces Darii podzieliłby jej młodszy brat Piotr (również pływający w klasie Techno 7.8), który także cały czas piął się coraz wyżej w rywalizacji i gdyby nie falstart w przedostatnim wyścigu, z pewnością stanąłby na podium. Punktowo zremisował z Marcinem Komarem, ostatecznie zajął czwarte miejsce.

- To wyjątkowo zdolni sportowcy, a także uczniowie. - chwalił rodzeństwo ich trener. - Wygrali już niejedne regaty, należą do kadry wojewódzkiej, znakomicie żeglują!

Wśród młodszych także nie było niespodzianek – ranking w klasie Optymist nie uległ zmianie – pewnym zwycięzcą pozostał Kacper Paszek z Gdańska. W klasie windsurfing UKS zwyciężył Michał Żarnowski. Jedyna dziewczyna w tej klasie – Kasia Kalicka – utrzymała piątą pozycję.

Organizatorem Pucharu Prezydenta Miasta Gdańska był Gdański Klub Żeglarski, przy wsparciu biura Prezydenta Miasta do spraw sportu i Euro 2012. Organizację wsparli też: Grupa Lotos, firma Xtrack, Investa i sklepy House i Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Micro, Gutek i Bursztynowy Puchar

Ale to nadal nie koniec żeglarskich zmagań w ramach Timberland Nord CUP 2012. W piątek na rozlewisku Wisły rozpoczynają się na Otwarte Mistrzostwa Polski w klasie Micro, tego dnia odbędzie się też jednodniowy match racing Baltic Sail Nation Cup, w którym pierwszego miejsca bronić będzie zeszłoroczny mistrz Zbigniew „Gutek” Gutkowski – żeglarz, który w zeszłym roku zdobył drugie miejsce na okołoziemskich regatach 5 Oceans.

W sobotę zaś zapraszamy do otwartego wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna – każda jednostka żaglowa może się do niego zgłosić poprzez stronę nordcup.pl. Będzie to z pewnością niezwykłe widowisko i żeglarskie święto - można je oglądać z plaż na Stogach i w Brzeźnie. Wszystkich uczestników Pucharu organizatorzy zapraszają po regatach na grilla przy hotelu Galion na terenie Mariny.

Wyniki końcowe Pucharu Prezydenta Miasta Gdańska:

Match racing:

1. Załoga Politechniki Warszawskiej (sternik Jakub Pawluk)
2. Załoga Politechniki Gdańskiej (sternik Filip Pietrzak)
3. Załoga SGH Warszawa (sternik Wojciech Chamier-Ciemiński)

Klasa Techno 293 (i eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w tej klasie):

dziewczęta:

1. Patrycja Lis, Mrągowo
2. Zuzanna Czuryło, Poznań
3. Daria Sarol, Gdańsk

chłopcy:

1. Adam Sosnowski, Sopot
2. Wiktor Samoraj, Mrągowo
3. Marcin Komar, Sopot

Klasa windurfing UKS:

1. Adam Żarnowski
2. Michał Polak, GKŻ
Michał Jagielak, GKŻ

Klasa Optymist

chłopcy:

1. Kacper Paszek, Gdańsk
2. Bartosz Reiter, Gdańsk
3. Stanisław Konarzewski, Gdańsk

dziewczęta:
1. Ania Kalicka
2. Zosia Borowska

Bądźcie z nami w dniach 30.6 – 8.7.2012 w Gdańsku lub śledźcie regaty na www.nordcup.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933