TYP: a1

VI Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

poniedziałek, 5 grudnia 2016
Redakcja/MF

Już po raz szósty, w dniach 9 – 11 grudnia miłośnicy wiatru i wody spotkają się na kolejnej edycji festiwalu JachtFilm. Celem festiwalu jest pokazywanie najlepszych filmów dokumentalnych o tematyce marynistycznej – polskich i zagranicznych. Tym razem zobaczymy ich 16.

Tegoroczny program jest bardzo zróżnicowany. Obejrzymy dramatyczne historie jakie miały miejsce podczas oceanicznych regat ponad 20 lat temu, poznamy bohaterów wokółziemskich regat sprzed ponad 40 lat. Historie o familijnym  żeglowaniu i świecie widzianym oczami dziecka urodzonego na jachcie, będą przeplatać się z przygodami na ścianach grenlandzkich gór. Geograficznie skierujemy  się za naszą południową granicę.  Przekonamy się, dlaczego niektórzy porównują żeglarstwo i związane z nim szkutnictwo do prawdziwej sztuki.

Tegoroczny festiwal kieruje się geograficznie ku Czechom, czyli krajowi, który nie ma morza. Zobaczymy trzy filmy o żeglarzach zza naszej południowej granicy - Rudolfie Krautschneiderze, Richardzie Konkolskim i Milanie Kolacku.

W tym roku spotkania w warszawskim kinie Wisła adresowane są nie tylko do żeglarzy ale także do miłośników wspinaczki. Zobaczymy więc film o przygodach „dzikiej bandy” wspinaczy, która na 10-metrowym jachcie eksploruje arktyczne fiordy w poszukiwaniu dziewiczych ścian do realizacji swoich życiowych marzeń. Wszystko z dużą dawką humoru i totalnej afirmacji życia. Film „Przygody Dodo” otrzymał nagrodę Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Werdykt został podjęty jednogłośnie i bez namysłu. Film zgarnął także nagrodę publiczności.

W ramach tegorocznego Festiwalu zobaczymy też cztery filmy Sergiusza Sprudina, jednego z najlepszych polskich dokumentalistów. Był twórcą wielu filmów o tematyce sportowej. Realizował filmy marynistyczne, górskie, także o sportach lotniczych. Najbardziej go fascynowały zmagania człowieka z przyrodą, z żywiołem i to starał się pokazywać w swoich filmach.

Spotkania z filmami żeglarskimi to okazja do poznania tajników robienia zdjęć i filmowania naszych „morskich opowieści”. Dla widzów festiwalu przygotowano więc warsztaty filmowe. Spotkanie z Andrzejem Faderem, filmowcem, twórcą filmów dokumentalnych, a zarazem zapalonym żeglarzem będzie okazją do poznania tajników robienia filmów na rejsie.

Więcej na http://jachtfilm.pl/

TYP: a3
0 0
Komentarze