TYP: a1

Velux 5 Oceans - wypadek Gutka, Van Liew zwiększa przewagę

środa, 27 października 2010
Weronika Morys
Velux 5 OceansDziewiątego dnia wyścigu Zbigniew “Gutek” Gutkowski zranił się o śmigło generatora wiatrowego. Zdarzenie miał miejsce podczas odczepiania wodorostów od płetwy sterowej. Na szczęście rana nie jest groźna i Polak, po własnoręcznym zrobieniu prowizorycznego opatrunku, kontynuuje regaty.

Jak mówi Gutkowski, śmigło kręci się tak szybko, że go nie widać. Oprócz niewystarczającej ostrożności, jedną z przyczyn wypadku było niskie umieszczenie śmigła generatora w pobliżu steru. Zmiana miejsca jego umocowania będzie możliwa dopiero w porcie etapowym w Kapsztadzie.

W razie wypadku żeglarze mogą liczyć na wsparcie zespołu medycznego. Dzięki zaawansowanym technologiom komunikacyjnym zespół doświadczonych lekarzy, przeszkolonych w zakresie wypadków na morzu, służy pomocą 24 h na dobę, tak aby żeglarze mogli otrzymać najlepszą poradę w razie potrzeby.

Brad Van Liew zwiększył w ciągu ostatniej doby swoją przewagę nad Gutkowskim. Przez ostatnie kilka dni próbował płynąć tak szybko jak się da. Sternikowi udało się znaleźć dobre pod względem meteorologicznym przejście i liczy, że nie straci swojej przewagi. Jacht Amerykanina jest szybszy od jednostki Polaka, a zatem jeśli Gutkowski chce go wyprzedzić, musi mieć lepszą strategię.

Źródło: www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze