TYP: a1

Velux 5 Oceans - liderzy u wybrzeży Brazylii

wtorek, 2 listopada 2010
Weronika Morys
Velux 5 OceansW czołówce okołoziemskiego wyścigu Velux 5 Oceans nadal znajdują się Amerykanin Brad Van Liew i Polak Zbigniew Gutkowski. Gutek traci około 150 Mm do Amerykanina, co nie jest dużą odległością, zważywszy na długość całego pierwszego etapu, który liczy 7500 Mm.

Dwaj liderzy wyścigu zbliżyli się do wybrzeży Brazylii zmierzając najszybszą, choć wcale nie najkrótszą drogą do południowoafrykańskiego Cape Town. Na razie żeglarze płyną na południe, ale wkrótce będą musieli skręcić na wschód. W tym momencie bardziej od prędkości zacznie się liczyć taktyka, co może być szansą dla Gutka, który płynie na wolniejszym jachcie.

Pomiędzy Brazylią a Cape Town znajduje się Wyspa Świętej Heleny, nad którą rozpościera się niekorzystna, wyżowa pogoda. Dla zawodników o wiele korzystniejszy byłby ośrodek niżowy, z którym związane jest występowanie silnych wiatrów. Skipperzy muszą wykazać się nie lada umiejętnościami, żeby przejść pomiędzy mniejszymi wyżami i pożeglować w korzystnym kierunku.

Źródło: www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941