TYP: a1

Velux 5 Oceans - liderzy u wybrzeży Brazylii

wtorek, 2 listopada 2010
Weronika Morys
Velux 5 OceansW czołówce okołoziemskiego wyścigu Velux 5 Oceans nadal znajdują się Amerykanin Brad Van Liew i Polak Zbigniew Gutkowski. Gutek traci około 150 Mm do Amerykanina, co nie jest dużą odległością, zważywszy na długość całego pierwszego etapu, który liczy 7500 Mm.

Dwaj liderzy wyścigu zbliżyli się do wybrzeży Brazylii zmierzając najszybszą, choć wcale nie najkrótszą drogą do południowoafrykańskiego Cape Town. Na razie żeglarze płyną na południe, ale wkrótce będą musieli skręcić na wschód. W tym momencie bardziej od prędkości zacznie się liczyć taktyka, co może być szansą dla Gutka, który płynie na wolniejszym jachcie.

Pomiędzy Brazylią a Cape Town znajduje się Wyspa Świętej Heleny, nad którą rozpościera się niekorzystna, wyżowa pogoda. Dla zawodników o wiele korzystniejszy byłby ośrodek niżowy, z którym związane jest występowanie silnych wiatrów. Skipperzy muszą wykazać się nie lada umiejętnościami, żeby przejść pomiędzy mniejszymi wyżami i pożeglować w korzystnym kierunku.

Źródło: www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 April

Odbył się chrzest jachtu "Politechnika Śląska", którą później zmieniono na "Asterias"; powstał staraniem śląskich studentów kierowanych przez Andrzeja Kurzeję.
sobota, 12 kwietnia 1975
Z Gibraltaru na jachcie "Tethys" startuje w rejs przez Atlantyk Krzysztof Grabowski.
niedziela, 12 kwietnia 1959