TYP: a1

Velux 5 Oceans - Gutek zostaje w tyle

środa, 10 listopada 2010
Weronika Morys
Velux 5 OceansDo 270 Mm zwiększyła się przewaga Brada Van Liew nad polskim skipperem Zbigniewem Gutkowskim w regatach okołoziemskich Velux 5 Oceans. Żeby ominąć formujący się układ wyżowy Gutek musiał popłynąć ostro na południe, zamiast skręcić na wschód w stronę Cape Town.

Gutek planuje już co będzie robił w Kapsztadzie. Przede wszystkim chce doprowadzić łódkę do porządku i przygotować wszystko własnoręcznie, żeby w kolejnych etapach nie dochodziło do takich sytuacji jak w tym. Gutkowski musi teraz popłynąć na 43 równoleżnik i jest dość daleko od Kapsztadu. Sternik przewiduje, że zostało mu jeszcze 5-7 dni rejsu zanim osiągnie Cape Town.

Brad Van Liew nie przestał obawiać się przeciwnika. Amerykanin wciąż musi uważać, żeby nie utknąć na obszarze niekorzystnych warunków pogodowych. W takiej sytuacji Gutkowski mógłby go minąć. Brad przewiduje, że będzie w porcie około 14 listopada.

Do Kapsztadu wyruszyła właśnie komisja regatowa, zmuszona do przełożenia zaplanowanych wcześniej lotów o prawie tydzień do przodu. Pierwszych jachtów na mecie spodziewano się przynajmniej pięć dni później niż można to szacować według aktualnych pozycji.

Zapraszamy na www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 August

Zmarł wybitny żeglarz regatowy Roman Szadziewski; największe sukcesy sportowe odnosił w klasie "Latający Holender"
niedziela, 18 sierpnia 2002
Zakończenie w Melbourne wokółziemskiego rejsu non-stop niepełnosprawnego Vinny Lauwersa na jachcie "Vision Quest"
piątek, 18 sierpnia 2000
Wyruszył w pierwszy powojenny samotny rejs Bolesław Kowalski na "Sawie"; po 5 dniach żeglugi i przebyciu około 500 mil jacht powrócił do Gdyni
niedziela, 18 sierpnia 1963
Na jachcie "Stormway" zakończył okołoziemski rejs Alfred Petersen, przebywający trasę z Nowego Jorku, poprzez Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Morze Czerwone do portu wyjścia
poniedziałek, 18 sierpnia 1952
W Poznaniu powstaje Yacht Klub Poznański, który później zmienił nazwę na Jacht Klub Wielkopolski
piątek, 18 sierpnia 1933