TYP: a1

Velux 5 Oceans - Gutek zostaje w tyle

środa, 10 listopada 2010
Weronika Morys
Velux 5 OceansDo 270 Mm zwiększyła się przewaga Brada Van Liew nad polskim skipperem Zbigniewem Gutkowskim w regatach okołoziemskich Velux 5 Oceans. Żeby ominąć formujący się układ wyżowy Gutek musiał popłynąć ostro na południe, zamiast skręcić na wschód w stronę Cape Town.

Gutek planuje już co będzie robił w Kapsztadzie. Przede wszystkim chce doprowadzić łódkę do porządku i przygotować wszystko własnoręcznie, żeby w kolejnych etapach nie dochodziło do takich sytuacji jak w tym. Gutkowski musi teraz popłynąć na 43 równoleżnik i jest dość daleko od Kapsztadu. Sternik przewiduje, że zostało mu jeszcze 5-7 dni rejsu zanim osiągnie Cape Town.

Brad Van Liew nie przestał obawiać się przeciwnika. Amerykanin wciąż musi uważać, żeby nie utknąć na obszarze niekorzystnych warunków pogodowych. W takiej sytuacji Gutkowski mógłby go minąć. Brad przewiduje, że będzie w porcie około 14 listopada.

Do Kapsztadu wyruszyła właśnie komisja regatowa, zmuszona do przełożenia zaplanowanych wcześniej lotów o prawie tydzień do przodu. Pierwszych jachtów na mecie spodziewano się przynajmniej pięć dni później niż można to szacować według aktualnych pozycji.

Zapraszamy na www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 April

Yves Parlier na katamaranie "Medias Region Aquitaine" bije rekord załogowej żeglugi 24. godzinnej w klasie 60. stopowej wynikiem 597,8 Mm, 24,95 węzłów.
czwartek, 13 kwietnia 2006
S/y "Swarożyc" pod Kpt. Wacławem Liskiewiczem wyszedł w rejs na Spitsbergen; był to pierwszy rejs polskiego jachtu w rejony podbiegunowe.
czwartek, 13 kwietnia 1967