TYP: a1

The Tall Ships Races 2013 - Budujemy dom pod żaglami

środa, 3 lipca 2013
Informacja prasowa

Mazury - szkolenie na patent żeglarza jachtowego
Już 6 lipca w Århus w Danii rozpocznie się kolejny prestiżowy zlot żaglowców The Tall Ships Races 2013. Ideą wydarzenia jest min. propagowanie wychowywania młodzieży poprzez żeglarstwo. Nie może więc zabraknąć na nim podopiecznych Fundacji Ocean Marzeń z rodzinnych domów dziecka.

Udział w rejsach morskich to kolejny etap wdrażania podopiecznych państwowych i rodzinnych domów dziecka w żeglarstwo. Celem Fundacji Ocean Marzeń jest zarażanie pasją do sportu, ale również odkrywanie potencjału młodych ludzi i zaszczepianie w nich przekonania, że warto realizować swoje marzenia. Żeby jednak osiągać cele potrzeba dyscypliny, systematyczności oraz wytrwałości i tego właśnie uczy wychowanków domów dziecka Fundacja Ocean Marzeń.

Program Fundacji składa się z 8 etapów, włącznie z kwalifikacją. Pierwsze zadanie uczestników projektu polega na wyznaczeniu sobie celu do osiągnięcia. Może mieć on charakter edukacyjny jak np. poprawa stopni w szkole, czy społeczny jak znaczna poprawa zachowania. Warto zauważyć, że cele dzieci bardzo często związane są z pokonaniem ich największych trudności.

W ramach programu podopieczni domów dziecka biorą udział w mazurskim rejsie, który bywa często dla nich pierwszym w życiu kontaktem z żeglarstwem, czy w ogóle z czynnym wypoczynkiem i wyjazdem poza znane środowisko. Podczas tygodniowego rejsu dzieci często odkrywają w sobie zamiłowanie do sportu, co motywuje ich do stawiania przed sobą kolejnych celów do osiągnięcia przez cały rok. Aby móc kontynuować uczestnictwo w programie, muszą wyznaczyć sobie kolejny cel i, aby wziąć udział w szkoleniu na patent udowodnić, że zadania, które przed sobą postawili zostały zrealizowane.

Mazury - prace pokładowe


Kurs na patent żeglarza jachtowego to trzeci etap przygody wymagający od dzieci dużej odpowiedzialności za siebie i innych. Ci, którzy podejmują wyzwanie i zdadzą egzamin na patent, kwalifikują się do następnych poziomów programu. Kolejnym z nich jest udział w rejsie morskim. W tym roku aż ośmioro dzieci popłynie na morskie rejsy legendarnym STS Generał Zaruski i tym samym weźmie udział w zlocie Tall Ships Races.

Celem programu jest wykształcenie nowych Instruktorów Żeglarstwa i Kapitanów Jachtowych, którzy będą mogli w przyszłości wykorzystać swoje umiejętności tak naprawdę w każdej dziedzinie życia. Nie wszystkie pozytywne skutki uczestnictwa w programie Fundacji Ocean Marzeń są bowiem mierzalne. Chodzi o to, aby poprzez wspólne działanie na jachcie podopieczni domów dziecka nauczyli się pracy w grupie, zobaczyli, że razem można więcej! A przede wszystkim, żeby odzyskali poczucie, że mają wpływ na to, kim są i jakimi ludźmi będą w przyszłości.

Według statystyk aż 40% wychowanków domów dziecka nie bierze udziału w życiu społecznym, bo nie wie jak stworzyć prawdziwy dom, założyć rodzinę wziąć odpowiedzialność za siebie i bliskich. Dlatego fundacja daje dzieciom z domów dziecka szansę na spełnienie marzeń tych - wydawało by się – nieosiągalnych. Każdy zasługuje na to, żeby mieć dom. Trzeba tylko nauczyć dzieci jak samodzielnie realizować cele. Fundacja Ocean Marzeń zakłada, że jednym ze sposobów na to, jest żeglarstwo.

Tegoroczny zlot żaglowców The Tall Ships Races 2013 jest dla podopiecznych Fundacji Ocean Marzeń nie tylko imprezą, pełnym rażeń widowiskiem. To dla nich szansa na poznanie czym jest żeglarstwo morskie i nauka realizacji celów! Nawet tych wymarzonych.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/oceanmarzen
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 June

Zginął na morzu Kpt. Tadeusz Rożniewski.
wtorek, 14 czerwca 2005
W Rotterdamie odbywa się chrzest s/y "Łódka Bols".
sobota, 14 czerwca 2003
Z Gdańska wyrusza w rejs dookoła świata "Antica" Jerzego Wąsowicza.
niedziela, 14 czerwca 1998
Z portu Falmouth wyszedł w rejs mały kecz "Suahili" z Robinem Knox-Johnstonem na pokładzie; powrócił do tego samego portu 22.04.1969 r.; trasa rejsu wiodła dookoła świata z okrążeniem trzech przylądków: Horn, Leeuwin i Dobrej Nadziei.
piątek, 14 czerwca 1968