TYP: a1

STS Kruzenshtern na Baltic Sail Gdańsk!

wtorek, 2 lipca 2013
Informacja prasowa
Czteromasztowiec, jeden z trzech największych żaglowców świata, już jutro wypłynie z macierzystego portu w Kaliningradzie, by zdążyć na czas na XVII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk.

Żaglowiec został zbudowany w 1926 roku w stoczni J. C. Tecklenborg w Wesermünde. Z ponad stoma metrami długości i prawie czterema tysiącami metrów kwadratowych powierzchni ożaglowania, STS Kruzenshtern będzie niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji imprezy! Żaglowiec zacumuje u nabrzeża Kapitanatu Portu Gdańsk, przy ul. Przemysłowej 4. Czteromasztowy bark, w pełnej krasie podziwiać będzie można od strony wody wypływając w rejsy na pokładach żaglowców goszczących na zlocie Baltic Sail Gdańsk.


Nie co dzień ogląda się z bliska tak imponujące żaglowce. Obecność STS Krushenstern na Baltic Sail Gdańsk to naprawdę wielkie święto dla wszystkich miłośników windjammerów - statków budowanych na przełomie XIX i XX wieku. Tak potężny czteromasztowiec pod żaglami, to widok zapierający dech w piersiach! – mówi oficer łącznikowy Baltic Sail Gdańsk.

Zaraz po przypłynięciu, od 4 do 7 lipca Kruzenshtern dostępny będzie dla wszystkich zwiedzających, podobnie jak pokłady pozostałych żaglowców goszczących w Gdańsku. Dziewięć pięknych jednostek z Polski i z zagranicy codziennie wypływać będzie na wody Zatoki Gdańskiej. Pierwsze rejsy rozpoczynać się będą od godziny 9.00, a ostatnie od godziny 17.00, każdy trwa około czterech godzin. Katamaran StaMaria zabierać będzie pasażerów w rejsy przy zachodzie słońca – wypłynięcie zaplanowane na godzinę 19.00. W gronie żaglowców obecnych na Baltic Sail Gdańsk, pojawią się dwaj długo oczekiwani goście – Bonawentura i STS Generał Zaruski. Jednostka flagowa Gdańska przybędzie na zlot prosto z rejsu laureatów konkursu „Nie lej wody!” Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Piątek, 5 lipca będzie dniem otwartym STS Generał Zaruski – w programie zwiedzanie żaglowca i konkursy z nagrodami.

Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdańska i turystów do obserwowania parady żaglowców na Motławie, która tradycyjnie odbędzie się ostatniego dnia zlotu, w niedzielę – 7 lipca.

Przypominamy, że na stronie internetowej www.balticsail.pl trwa internetowa sprzedaż biletów na rejsy.

Spotkajmy się na Baltic Sail Gdańsk!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 August

Na "Nord IV" Andrzej Urbańczyk, w ramach przygotowań do rejsu dookoła świata, wyruszył w próbny rejs na trasie San Francisco, Hawaje i z powrotem
wtorek, 17 sierpnia 1982
W wyniku wcześniejszego zakotwiczenia w zatoce położonej w północnej części Wyspy Niedźwiedziej, a następnie dragowania kotwicy, s/y "Otago" wszedł na skały, doznał poważnych uszkodzeń kadłuba, a po ściągnięciu ze skał zatonął
wtorek, 17 sierpnia 1976
Ze Świnoujścia do Jamestown na uroczystości 350.lecia osadnictwa w Stanach Zjednoczonych wyruszył s/y "Joseph Conrad" pod dowództwem Kpt. Bogdana Dacko (oficerami w tym pierwszym polskim rejsie po odwilży 1956 r. byli znani później kapitanowie - Jerzy Sze
niedziela, 17 sierpnia 1958