TYP: a1

STS Generał Zaruski jednostką flagową Gdańska

środa, 31 października 2012
Informacja prasowa
Prace nad odbudową Generała Zaruskiego dobiegły końca. 30 października odbyło się uroczyste podniesienie bandery na legendarnym żaglowcu!

Uroczystość rozpoczęła się w Stoczni Remontowej, gdzie Prezydent RP Bronisław Komorowski przekazał banderę nowemu kapitanowi STS Generał Zaruski – Jerzemu Jaszczukowi. Po odegraniu hymnu narodowego, żaglowiec w asyście morskiej parady wyruszył w kierunku Targu Rybnego, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

STS Generał Zaruski, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, zacumował przy Targu Rybnym, witany przez tłumy Gdańszczan, dla których była to pierwsza okazja by zobaczyć odbudowany żaglowiec w całej okazałości! Prezydent RP Bronisław Komorowski przybliżył zgromadzonym postać generała Mariusza Zaruskiego, jego zasługi dla kraju i wkład w budowanie morskiej tradycji Gdańska. Odwołując się do historii Generała Zaruskiego, Prezydent określił żaglowiec mianem instytucji, która przez wiele lat służyła idei żeglarskiej i morskiej edukacji młodzieży.

Flagę Gdańska, z rąk Prezydenta miasta, przejął armator STS Generał Zaruski – Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, a następnie podniesienia bandery na maszt żaglowca, dokonał kapitan Jerzy Jaszczuk. Tym samym długo oczekiwany powrót Generała Zaruskiego na wody Morza Bałtyckiego i Zatoki Gdańskiej stał się faktem! Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości, wszyscy Gdańszczanie, którzy przybyli na Targ Rybny podziwiać legendarny żaglowiec, zostali zaproszeni do zwiedzania tej wyjątkowej jednostki. STS Generał Zaruski, w którym nowoczesne rozwiązania techniczne połączone zostały z wyposażeniem zaprojektowanym z zachowaniem pierwotnego stylu żaglowca, zrobił duże wrażenie na zwiedzających. Atmosferę żeglarskiego święta dopełniały atrakcje festynu zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, koncerty muzyki szantowej oraz animacje Garnizonu Gdańskiego dla najmłodszych.


Pomyślne zakończenie prac nad odbudową żaglowca oznacza kontynuację misji morskiej edukacji. W ramach uroczystości odbyło się zakończenie trzeciej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, a jego pomysłodawca Mateusz Kusznierewicz, zapowiedział współpracę z STS Generał Zaruski: „Jesteśmy zaszczyceni, że żaglowiec, który ma tak wyjątkowe zasługi w dziedzinie morskiej edukacji, zaangażuje się w realizację naszej inicjatywy. Jestem przekonany, że dzięki połączeniu sił i żeglarskiej pasji uda się nam uzyskać trwałe efekty” – mówi Mateusz Kusznierewicz, medalista olimpijski i Ambasador Miasta Gdańska do spraw morskich.

Na jachtach Programu swoje pierwsze żeglarskie szlify zdobyło już ponad 10 tysięcy gdańskich gimnazjalistów! Z każdą edycją inicjatywa nabiera wiatru w żagle i cieszy się coraz większym zainteresowaniem, na skalę ogólnopolską. Kilkugodzinne rejsy po Zatoce Gdańskiej często są dla gimnazjalistów początkiem przygody z żeglarstwem. Kolejna edycja Programu, wzbogacona o współpracę z STS Generał Zaruski rozpocznie się na wiosnę przyszłego roku.

http://www.programedukacjimorskiej.pl/
https://www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej
http://www.youtube.com/PEMGdansk

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany przez Fundację Gdańską, na zlecenie Urzędu Miasta Gdańska. Po-mysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, w czasie których uczą się podstaw żeglowania, uzyskują informacje z dziedziny historii, geografii i ekologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Program ma na celu przybliżenie tradycji morskiej i dziedzictwa Gdańska jego młodym mieszkańcom oraz pokazanie im możliwości, jakie daje życie w mieście położonym nad wodą. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2012 objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki RP. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920