TYP: a1

Startuje Bitwa o Gotland

piątek, 12 września 2014
Informacja prasowa | Milka Jung
W piątek, 12 września, o godz. 12 startują jedyne w swoim rodzaju, najtrudniejsze regaty samotnych żeglarzy na Bałtyku: BITWA O GOTLAND. Ośmiu żeglarzy wyruszy z Gdańska, aby okrążyć Gotlandię i powrócić na linię startu, nie zawijając po drodze do żadnego portu.Pokonanie liczącej 500 mil trasy w żegludze non-stop powinno zająć zawodnikom około 3 dób (72 godzin), w zależności od prędkości poszczególnych jachtów oraz warunków na morzu.

W czwartek o godzinie 20.00 odbyła się przedstartowa odprawa zawodników, na której zawodnikom przekazano wszystkie niezbędne informacje na temat procedury startu i mety, punktów obowiązkowych trasy oraz miejsc, gdzie należy zachować szczególną ostrożność nawigacyjną.

"Za pogodę na starcie i w kolejnych godzinach odpowiadać będą wyż znajdujący się na północy Europy oraz niż znajdujący się na południu, a dokładniej, przepływ mas powietrza pomiędzy tymi dwoma ośrodkami. Rosnące ciśnienie w obrębie wyżu zapowiada utrzymanie się stałego, dosyć silnego wiatru z kierunku północno-wschodniego" – taką prognozę przekazali meteorolodzy regat, Kazimierz Sawczuk i Juliusz Orlikowski. "W poniedziałek wieczorem zmieni kierunek na wschodni, od środy będzie to wiatr południowo-wschodni. Jego siła nie powinna przekroczyć w porywach 7 stopni w skali Beauforta" – dodają.

Tak więc pierwszą część trasy zawodnicy będą musieli pokonać pod wiatr, mozolnie halsując "w górę" Gotlandii, aby później, z wiatrem i falą powrócić na metę. "Łączy ich szalona odwaga, wielkie zamiłowanie do żeglarstwa, olbrzymie ryzyko" – tak brzmi motto Klubu Żeglarzy Samotników, patronującego regatom.

Zapraszamy do kibicowania i śledzenia jachtów online na stronie http://yb.tl/bitwa2014 (żółta zakładka na http://bitwaogotland.pl) oraz do obserwowania profilu Bitwa o Gotland na Facebooku gdzie na bieżąco będą publikowane informacje z trasy https://www.facebook.com/pages/Bitwa-o-Gotland/142665052544461?ref=bookmarks


TYP: a3
0 0
Komentarze