TYP: a1

Startują najstarsze regaty żeglarskie na Mazurach

środa, 24 czerwca 2015
Informacja prasowa
W piątek, 19 czerwca w Giżycku rozpoczynają się kolejne regaty z cyklu Energa Sailing Cup - Puchar Trzech Ryb. W rywalizacji młodych żeglarzy weźmie udział ponad 100 najlepszych w kraju zawodników klasy Optimist, walczących o awans do wielkiego finału cyklu, który w dniach 7-9 sierpnia dobędzie się w Sopocie. Regaty na jeziorze Niegocin są jednocześnie eliminacjami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zawody potrwają do niedzieli.

Puchar Trzech Ryb
Puchar Trzech Ryb

Tradycja zawodów o Puchar Trzech Ryb liczy sobie kilkadziesiąt lat. Ich nazwa wywodzi się od herbu Giżycka, w którym widnieją trzy leszcze. Rywalizacja na wodach jeziora Niegocin odbywa się w klasach Laser 4.7, Cadet, Techno i Optimist. Wyścigi w tej ostatniej konkurencji już po raz trzeci rozgrywane są w ramach Energa Sailing Cup - cyklu ogólnopolskich regat w których startują czołowi polscy żeglarze w klasie Optimist. Puchar Trzech Ryb jest przedostatnią eliminacją do zawodów finałowych, które odbędą się w dniach 7-9 sierpnia przy sopockim molo. Towarzyszyć im będzie dodatkowa oprawa oraz wręczenie nagród i stypendiów dla najzdolniejszych żeglarzy młodego pokolenia. Awans zapewni sobie 40 zawodniczek i zawodników, którzy zdobędą najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej Energa Sailing Cup.

Jesteśmy w kluczowym momencie rywalizacji najlepszych, młodych żeglarzy klasy Optimist w kraju ­– mówi Alicja Klimaszewska z Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego. Liczymy w związku z tym na zaciętą rywalizację, zwłaszcza między pochodzącym z Giżycka i wychowanym nad jeziorem Niegocin Filipem Szmitem a jego kolegami z reprezentacji Polski – dodaje.

Dodatkowym czynnikiem podnoszącym poziom sportowy tegorocznego Pucharu Trzech Ryb jest rywalizacja zarówno o punkty do klasyfikacji generalnej Energa Sailing Cup, jak i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Puchar Trzech Ryb to największe i najważniejsze regaty w klasie Optimist na Mazurach. Cieszymy się, że po raz trzeci są rozgrywane w ramach Energa Sailing Cup Widzimy jak z roku na rok zaangażowanie i rywalizacja o wejście do sopockiego finału. Zawodnicy dostrzegają prestiż zawodów i szansę spotkania najbardziej utytułowanych polskich żeglarzy, kadrowiczów Energa Sailing Team Poland.
– mówi Maciej Ruwiński z Grupy Energa. Ściganie się w klasie Optimist jest doskonałym fundamentem pod rywalizację w wyższych klasach, dlatego z tym większym zainteresowaniem obserwujemy postępy uczestników Energa Sailing Cup – dodaje.

Pierwszy wyścig w ramach Pucharu Trzech Ryb zaplanowany został na godzinę 12:00 w piątek, a zakończenie regat na godzinę 16:00 w niedzielę 21 czerwca.
Tagi: Puchar Trzech Ryb, Mazury
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 July

Zmarł Zbigniew Milewski, konstruktor jachtów, m.in. takich jak Ametyst, King's Ametyst, Topaz, Beryl, Zośka, Miś. Autor znaczącej książki "Projektowanie i budowa jachtów żaglowych"
piątek, 29 lipca 2005
Powróciła do Gdańska s/y "Panorama", jacht klubu AZS we Wrocławiu, kończąc tym samym trwający 11 miesięcy rejs Orvaldi Antarctica; w czasie rejsu odwiedzono porty Brazylii, Urugwaju, Argentyny, Chile, Peru, Ekwadoru, fiordy Patagonii, Galapagos, Wyspy
piątek, 29 lipca 2005
Ze Szczecina wypłynął s/y "Śmiały" pod Kapitanem Bolesławem Kowalskim w rejs do Ameryki Południowej z bogato rozbudowanym programem badawczym
czwartek, 29 lipca 1965
W hamburskiej stoczni zwodowano czteromasztowy bark "Pamir"; statek był przeznaczony dla niemieckiego armatora Fryderyka Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej
sobota, 29 lipca 1905