TYP: a1

Startują najstarsze regaty żeglarskie na Mazurach

środa, 24 czerwca 2015
Informacja prasowa
W piątek, 19 czerwca w Giżycku rozpoczynają się kolejne regaty z cyklu Energa Sailing Cup - Puchar Trzech Ryb. W rywalizacji młodych żeglarzy weźmie udział ponad 100 najlepszych w kraju zawodników klasy Optimist, walczących o awans do wielkiego finału cyklu, który w dniach 7-9 sierpnia dobędzie się w Sopocie. Regaty na jeziorze Niegocin są jednocześnie eliminacjami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zawody potrwają do niedzieli.

Puchar Trzech Ryb
Puchar Trzech Ryb

Tradycja zawodów o Puchar Trzech Ryb liczy sobie kilkadziesiąt lat. Ich nazwa wywodzi się od herbu Giżycka, w którym widnieją trzy leszcze. Rywalizacja na wodach jeziora Niegocin odbywa się w klasach Laser 4.7, Cadet, Techno i Optimist. Wyścigi w tej ostatniej konkurencji już po raz trzeci rozgrywane są w ramach Energa Sailing Cup - cyklu ogólnopolskich regat w których startują czołowi polscy żeglarze w klasie Optimist. Puchar Trzech Ryb jest przedostatnią eliminacją do zawodów finałowych, które odbędą się w dniach 7-9 sierpnia przy sopockim molo. Towarzyszyć im będzie dodatkowa oprawa oraz wręczenie nagród i stypendiów dla najzdolniejszych żeglarzy młodego pokolenia. Awans zapewni sobie 40 zawodniczek i zawodników, którzy zdobędą najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej Energa Sailing Cup.

Jesteśmy w kluczowym momencie rywalizacji najlepszych, młodych żeglarzy klasy Optimist w kraju ­– mówi Alicja Klimaszewska z Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego. Liczymy w związku z tym na zaciętą rywalizację, zwłaszcza między pochodzącym z Giżycka i wychowanym nad jeziorem Niegocin Filipem Szmitem a jego kolegami z reprezentacji Polski – dodaje.

Dodatkowym czynnikiem podnoszącym poziom sportowy tegorocznego Pucharu Trzech Ryb jest rywalizacja zarówno o punkty do klasyfikacji generalnej Energa Sailing Cup, jak i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Puchar Trzech Ryb to największe i najważniejsze regaty w klasie Optimist na Mazurach. Cieszymy się, że po raz trzeci są rozgrywane w ramach Energa Sailing Cup Widzimy jak z roku na rok zaangażowanie i rywalizacja o wejście do sopockiego finału. Zawodnicy dostrzegają prestiż zawodów i szansę spotkania najbardziej utytułowanych polskich żeglarzy, kadrowiczów Energa Sailing Team Poland.
– mówi Maciej Ruwiński z Grupy Energa. Ściganie się w klasie Optimist jest doskonałym fundamentem pod rywalizację w wyższych klasach, dlatego z tym większym zainteresowaniem obserwujemy postępy uczestników Energa Sailing Cup – dodaje.

Pierwszy wyścig w ramach Pucharu Trzech Ryb zaplanowany został na godzinę 12:00 w piątek, a zakończenie regat na godzinę 16:00 w niedzielę 21 czerwca.
Tagi: Puchar Trzech Ryb, Mazury
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940