TYP: a1

Startują mistrzostwa Europy klas Laser Standard i Laser Radial oraz MEJ w klasie Laser 4.7

wtorek, 21 maja 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

W dniach 20-25 maja odbędą się w Porto mistrzostwa Europy seniorów w klasach Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn. W tym samym czasie, we francuskim Hyeres, będą miały miejsce także mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser 4.7.

W poniedziałek 20 maja rozpoczęły się dwie ważne imprezy w klasie Laser - mistrzostwa Europy seniorów w klasach Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn, które rozgrywane są w Porto w Portugalii oraz mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser 4.7 w Hyeres na południu Francji. W jednym i drugim przypadku regaty mają formułę otwartą więc mogą startować w nich zawodnicy spoza Europy. W pierwszej z tych imprez na starcie stanie 329 zawodników z 54 państw. Z kolei w zmaganiach juniorów ścigać się będzie 400 młodych żeglarzy z 36 krajów. Jest to rekord frekwencji tej imprezy.

Zawody w Porto są drugą imprezą, w której Polacy mogą zdobyć punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Podczas zeszłorocznych mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich w duńskim Aarhus przepustkę dla kraju w klasie Laser Radial kobiet wywalczyła Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która zdobyła wtedy także dziewięć punktów do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście imiennej kwalifikacji olimpijskiej. Jeden punkt zainkasowała również Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i obie panie postarają się o powiększenie tego dorobku u wybrzeży Portugalii. Oprócz wspomnianej dwójki, do rywalizacji przystąpią także Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) i Anna Brzozowska (CŻ Szczecin).

 

Inaczej sytuacja wygląda w klasie Laser Satandard, gdzie żaden z polskich żeglarzy nie zdobył jeszcze ani kwalifikacji olimpijskiej dla kraju, ani punktów do klasyfikacji wewnętrznej. W Porto Polskę reprezentować będą Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) oraz Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin).

Z kolei w nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn na starcie stanie czterech Polaków - ośmiokrotny mistrz Europy Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który przed rokiem był trzeci, czwarty zawodnik zeszłorocznych mistrzostw Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów), a także Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk) i Piotr Malinowski (MOS SSW Iława).

 

Według zasad kwalifikacji krajowych zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego regatami zaliczanymi do klasyfikacji wewnętrznej w klasach Laser Standard oraz Laser Radial, poza zawodami w Porto, będą jeszcze tegoroczne mistrzostwa świata seniorów w Japonii, które odbędą się w lipcu oraz mistrzostwa świata i Europy w 2020 roku, pod warunkiem zakończenia do dnia 31 maja. Nasi zawodnicy klasy Laser Standard powalczą na MŚ także o kwalifikację dla kraju, gdzie przepustkę olimpijską będzie mogło zdobyć pięć państw.

 

Na każdej z tych imprez nasi zawodnicy mogą zdobyć punkty do krajowej klasyfikacji. Jednak w przypadku mistrzostw Europy punktowane są miejsca od 1. do 15., a podczas mistrzostw świata jest to przedział od miejsca 1. do 20.

Punktacja regat zaliczanych do klasyfikacji krajowej w walce o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio:

MISTRZOSTWA EUROPY
I miejsce - 18 punktów, II - 16, III - 14, IV - 12, V - 11, VI - 10, VII - 9, VIII - 8, IX - 7, X - 6, XI - 5, XII - 4, XIII - 3, XIV - 2, XV - 1

MISTRZOSTWA ŚWIATA
I miejsce - 23 punkty, II - 21, III - 19, IV - 17, V - 16, VI - 15, VII - 14, VIII - 13, IX - 12, X - 11, XI - 10, XII - 9, XIII - 8, XIV - 7, XV - 6, XVI - 5, XVII - 4, XVIII - 3, XIX - 2, XX - 1

W mistrzostwach Europy juniorów w klasie Laser 4.7 wystartuje 19 młodych polskich żeglarzy. Na południu Francji w gronie dziewcząt ścigać się będą Lilly May Niezabitowska, Aleksandra Bobula (obie SJK Kotwica Tarnobrzeg), Laura Szulc, Klara Sobczak (obie ChKŻ Chojnice), Natalia Nadrzewia (UKS Zalew Kielce), Maria Prus-Głowacka (AZS Poznań), Dominika Raszka (MKS Dwójka Warszawa) i Zuzanna Widomska (TS Kuźnia Rybnik).

Z kolei we flocie chłopców na wodzie pojawią się Adam Sokołowski, Bartosz Andrzejak, Igor Barcikowski, Szymon Maruszczak, Michał Mazurowski (wszyscy Nauticus YC Olsztyn), Leon Gniadek, Kamil Lenczowski, Tymoteusz Mika (wszyscy KŻ Horn Kraków), Maciej Panaś, Jan Krawczyk (obaj ChKŻ Chojnice) i Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa).
 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924