TYP: a1

Start załogi Yacht Club Sopot w regatach Rolex Fastnet Race

środa, 17 maja 2017
Informacja prasowa

Mateusz Kusznierewicz poprowadzi 18 osobową załogę Yacht Club Sopot w słynnych regatach dookoła wyspy Fastnet. Start do regat zaliczanych do żeglarskiego Wielkiego Szlema rozpocznie się u wybrzeży angielskiego Cowes 6 sierpnia.

4 minuty i 24 sekundy, tyle trwało zamknięcie listy zgłoszeń do tegorocznej edycji Rolex Fastnet Race. Wśród 390 jachtów znalazł się 70 stopowy oceaniczny jacht regatowy Monster Project,  na którego pokładzie wystartuje załoga Yacht Club Sopot.

- Po niezwykle przewrotnych, koniec końców szczęśliwych, Regatach Heineken na Karaibach, realizujemy kolejne plany startów w wielkich regatach. Członkowie i przyjaciele Yacht Club Sopot bardzo entuzjastycznie podchodzą do kolejnych pomysłów. Jest ich wiele. Dzisiaj skupiamy się na Fastnet Race. Przed nami wielkie wyzwanie! Najstarsze i najtrudniejsze regaty morskie w Europie. Spodziewamy się wymagających, wręcz ciężkich warunków. Popłyniemy na dużym regatowym jachcie. Bardzo się cieszę w jaki sposób udało nam się dobrać członków załogi pod kątem umiejętności i doświadczenia – mówi Mateusz Kusznierewicz, sternik YCS.

Dla zespołu Yacht Club Sopot będzie to kolejne, bardzo cenne doświadczenie. Fastnet  Race  to  największy  klasyk  w  świecie żeglarstwa morskiego. Po raz pierwszy rozegrano go w 1925 roku. Regaty te są o ćwierć wieku starsze niż słynne regaty Sydney Hobart i charakteryzują się bardzo trudną nawigacyjnie trasą, która wynosi 608 mil morskich. Rywalizacja rozpoczyna się w mieście Cowes w Anglii, gdzie swoją siedzibę mają jedne z najsłynniejszych europejskich klubów: Royal Ocean Racing Club i Royal Yacht Squadron. Następnie żeglarze popłyną na zachód ku brzegom Irlandii, gdzie muszą okrążyć skałę Fastnet i obrać kurs z powrotem na wschód, by dotrzeć do Plymouth.

Nieodłączną częścią Rolex Fastnet Race są kwalifikacje. Załoga oraz jacht, aby móc startować w regatach głównych muszą spełnić wiele warunków. Oprócz szkoleń medycznych i kursów pełnomorskich, załoga powinna przepłynąć minimum 300 mil morskich w regatach kwalifikacyjnych. Z tego powodu jacht Monster Project VO70 pod banderą YCS już w lipcu wystartuje w dwóch imprezach kwalifikacyjnych – St. Malo Race i Channel Race.

Załogę tworzy wybuchowa mieszanka mistrzostwa sportowego oraz pasji żeglarskiej, której przewodzić będzie mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz. Oprócz znakomitego sternika na pokładzie znajdą się m.in.: Guy Middleton – doświadczony nawigator, członek Royal Ocean Racing Club, Piotr Dauksza – uczestnik wielu wypraw morskich w tym regat Fastnet Race, Jacek Siwek – watch capitan, najbardziej doświadczony zawodowiec wśród amatorów, czy Paweł Górski – trymer/pitman, doświadczony żeglarz mający na swoim koncie szereg sukcesów sportowych, jeden z założycieli Yacht Club Sopot. Wszyscy mają na swoim koncie starty w offshore’owych regatach, w tym m.in. w The Fastnet, Caribbean 600, Malta Middle Sea Race i Admirals Cup.

Na starcie tegorocznej edycji Rolex Fastnet Race nie zabraknie innych polskich jachtów. Między innymi Selma Racing oraz R-Six.  Udział w tych regatach będzie znakomitą promocją polskiego żeglarstwa na świecie. Dla uczestników na pewno będzie wielką przygodą i przeżyciem, którymi będą się dzielić na bieżąco w czasie przygotowań i samego startu w regatach.

Szczegóły na http://www.yachtclubsopot.com/

Tagi: regaty, Mateusz Kusznierewicz, Rolex Fastnet Race
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941