TYP: a1

Start regat RORC Caribbean 600

wtorek, 19 lutego 2013
Informacja prasowa
Wczoraj, 18 lutego 2013 o godz. 11.00 czasu lokalnego (16.00 czasu polskiego) wystartowały międzynarodowe regaty RORC (Royal Ocean Racing Club) Caribbean 600. Trasa wynosi 600 mil i biegnie wokół 11 wysp karaibskich. Piąta edycja międzynarodowych regat zgromadziła ponad 500 żeglarzy z 28 krajów świata. Polskę reprezentuje Zbigniew Gutkowski z załogą na jachcie ENERGA.

W piątej edycji wyścigu RORC Caribbean 600, którego organizatorem jest brytyjski Royal Ocean Yacht Club, wystartuje ponad 50 jachtów z 28 różnych krajów m.in.: Australii, Francji, Japonii, Rosji, RPA, Turcji, Norwegii, USA. Wśród międzynarodowego grona żeglarzy, na linii startu w Fort Charlotte pojawi się również polski skipper Zbigniew “Gutek” Gutkowski, z załogą ENERGA Sailing (Maciejem Marczewskim i Bartkiem Bilińskim). Trasa zaczyna i kończy się w okolicach Windward Bay na karaibskiej wyspie Antigua w archipelagu Małych Antyli. W tym roku popłyną w regatach RORC Caribbean 600 superyachty, wielokadłubowce, ale także mniejsze jednostki, jak jacht ENERGA, IMOCA 60. ENERGA jest jedną z najmniejszych łódek w stawce.

Zbigniew Gutkowski przygotowuje się do regat Transat Jacques Vabre

„RORC Caribbean 600 to dlanas kolejne sportowe wyzwanie. Najlepsze jachty i najlepsze załogi z całego świata. Jachty, takie jak Falcon czy Leopard stoją tuż obok ENERGI. Rywalizować z nimi to dla mnie duży prestiż. Zawodnicy z Volvo Ocean Race i innych dużych regat są również obecni na Antigua. Nie mogę się przestać zachwycać urzekającymi kształtami kadłubów. Wyobraźcie sobie ponad 50 najpiękniejszych jachtów pod pełnymi żaglami, a w tej flocie jeden wyróżniający się grot jachtu ENERGA. Już nie mogę się doczekać” – mówi Gutek na kilka godzin przed startem.

RORC Caribbean 600 to zawody, które są prawdziwym testem dla każdej z drużyn. Sprawdzają swoje umiejętności oraz techniczne przygotowanie jachtów. Dla zespołu ENERGA Sailing jest to kolejna okazja do testów jachtu ENERGA przed następnymi sportowymi wyzwaniami. Zbigniew Gutkowski 28 lutego 2013 r. weźmie udział w regatach Heineken Regatta. W kwietniu Gutek planuje podjąć próbę pobicia solowego rekordu na trasie Nowy Jork – Lizard. Początek roku 2013, wszystkie starty oraz testy jachtu ENERGA są elementami przygotowań do regat Transat Jacques Vabre, jednej z ważniejszych imprez klasy IMOCA Open 60 w tym roku.

Pogoda na start RORC Caribbean 600

Nad zatoką Deep Bay (10:00 CET), gdzie stacjonuje flota regatowa, zalegają ciężkie chmury i pada słaby deszcz z przechodzącego nad archipelagiem słabego frontu chłodnego. W momencie startu regat chmury te zostaną odsunięte przez mocny wiatr pasatowy na zachód. Temperatura około 26°C w cieniu, będzie raczej dopingowała zawodników do szybkiego wyjścia w morze. Start do regat nastąpi raczej pod wiatr, który będzie wiał z prędkością około 19 węzłów z EbN. Po około 10 milach flota, mijając lewą burtą Antiguę, skręci na północ. Pogoda praktycznie nie zmieni się przez cały wyścig, którego koniec planowany jest na 22 lutego. Wiatr stały od 18 węzłów w poniedziałek do 22 węzłów we wtorek z E i EbN (wschodni i wschodni ku północy), w porywach do 27-28 węzłów. Od wtorku wiatr będzie stopniowo słabł, by w czwartek osiągnąć wartość około 16-17 węzłów. Zachmurzenie niewielkie (10%), w czwartek wzrastające do umiarkowanego (55%). Ciśnienie będzie sukcesywnie stale spadać o d 1017 hPa w poniedziałek do 1014 hPa w czwartek. Możliwe miejscowe niewielkie opady deszczu. Temperatura stała 26°C-27°C przez całą dobę. Fala od 2 do 3 metrów, miejscami z wypiętrzeniami do 4. Jak wynika z prognozy, wydaje się być ona wymarzona do ścigania i podziwiania zmagań żeglarzy. Nie ona będzie determinować wyniki, a umiejętności nawigatorów i skipperów. Podczas przelotu przez Atlantyk, Gutek udowadniał, że w takich warunkach potrafi popłynąć naprawdę szybko. Jeśli wykorzysta warunki atmosferyczne i nie popełni żadnych błędów nawigacyjnych, może trasę pokonać w niecałe 2 dni - mówi Jacek Pietraszkiewicz, z firmy NavSim.

Najnowsze wiadomości od zespołu ENERGA Sailing na bieżąco można śledzić na stronie ENERGA Sailing, Polish Ocean Racing jak i na profilach na facebook’u i twitterze.

Tracking na oficjalnej stronie regat http://caribbean600.rorc.org/2013-fleet-tracking.html
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876