TYP: a1

Spotkanie z Aleksandrem Dobą - Podróżnikiem Roku 2014

sobota, 11 kwietnia 2015
Informacja prasowa
23 kwietnia odbędzie się w Rybniku spotkanie z Aleksandrem Dobą - zdobywcą m. in. nagrody Super Kolosa oraz tytułu Podróżnika Roku 2014. Jest on pierwszym człowiekiem na świecie, który przepłynął kajakiem Atlantyk z kontynentu na kontynent, łodzią nie wyposażoną w żaden inny napęd, poza wiosłem - i zrobił to już dwukrotnie.


fot. z arch. Aleksander Doba

Podczas spotkania, które odbędzie się o godzinie 18 w Domu Kultury Chwałowice, podróżnik opowie o swoich przygodach podczas ekstremalnych wypraw kajakowych. W tym o tej ostatniej - Drugiej Transatlantyckiej Wyprawie Kajakowej Aleksandra Doby, uznanej przez międzynarodową społeczność kajakową - Ekspedycją Roku 2014. To niezwykłe wyróżnienie przyznawane jest osobom lub zespołom, które odbyły najtrudniejszą, najbardziej wymagającą i znaczącą w historii i dla rozwoju światowej eksploracji wyprawę. Za tę wyprawę Doba odebrał również Nagrodę Specjalną Kolosów 2014, XVII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. W lutym bieżącego roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aleksander Doba na swoim „liczniku kajakowym” ma ponad 80 tys. km, w tym ponad 20 tys. km na morzach i oceanie. Jego przygoda z Atlantykiem, w ramach Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej, zaczęła się w dniu 26 listopada 2010 roku. Wystartował z afrykańskiego Dakaru w Senegalu, kierując się na brazylijski port Fortaleza w Ameryce Południowej. Przed nim było w linii prostej 3.100 km, choć w rzeczywistości długość jego trasy wyniosła 5.394 km. Po 99 dniach, 2 lutego 2011 roku Aleksander Doba dotarł do Ameryki Południowej. Wylądował w wiosce rybackiej Acarau w Brazylii. Zmęczony, ale szczęśliwy, że przepłynął Ocean Atlantycki. Przed nim Atlantyk kajakiem pokonały samotnie zaledwie 3 osoby, żadna z nich jednak nie dokonała tego, płynąc z kontynentu na kontynent, a tylko jeden śmiałek przed Dobą nie posiłkował się przy tym napędem żaglowym.
5 października 2013 r. rozpoczął swoją drugą samotną wyprawę kajakową przez Atlantyk. Wypłynął z Lizbony, kierując się do New Smyrna Beach na Florydzie. Po 141 dniach 19 godzinach i 55 minutach spędzonych na oceanie, wielu tygodniach zmagań z przeciwnymi wiatrami, w końcu zaś - awarii steru, 24 lutego 2014 r. wylądował na Bermudach. Po miesiącu przeznaczonym m.in. na naprawę uszkodzeń, podjął podróż na nowo. 17 kwietnia 2014 r. dobił do brzegów Florydy w Port Canaveral, kończąc tym samym największy samotny rejs kajakowy w historii.

Wśród osób, które do dnia 20.04.2015 r. zakupią bilet na spotkanie z Aleksandrem Dobą, rozlosowane zostaną książki podróżnika: "OLO na Atlantyku. KAJAKIEM PRZEZ OCEAN" - wydane przez Wydawnictwo Bezdroża. Szczęśliwcom książki wręczy sam autor podczas spotkania. Rezerwacja i zakup karnetów pod numerem telefonu 32 4216222 w.39 i w kasie Domu Kultury Chwałowice. Koszt biletu to jedyne 10 zł.
Tagi: Aleksander Doba, Podróżnik Roku, Rybnik, Chwałowice, National Geographic, Super Kolos, nagroda
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 August

Call of the Ocean rozpoczęty
sobota, 19 sierpnia 2017
Rozpoczęcie drugiego rejsu Henryka Jaskuły na "Darze Przemyśla"
niedziela, 19 sierpnia 1984
Na jachcie "Pacific" wyruszył z San Francisco Bernard Gilboy z zamiarem dotarcia samotnie do Australii; wycieńczonego żeglarza zdjęto z pokładu jachtu niedaleko australijskiej wyspy Bird, po przebyciu 6500 mil i po 164 dniach rejsu
sobota, 19 sierpnia 1882