TYP: a1

„Spotkania z historią OSTAR”

piątek, 22 marca 2013
Informacja prasowa

22 marca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy Al. Jana Pawła II 11 odbędzie się kolejna prelekcja z cyklu Spotkania z historią OSTAR”. Spotkanie poświęcone będzie sylwetce Kazimierza 'Kuby' Jaworskiego, słynnego polskiego żeglarza regatowego, m.in. dwukrotnego uczestnika transatlantyckich regat OSTAR oraz przygotowaniom kpt. Krystiana Szypki do startu w regatach OSTAR'2013 w ramach projektu „OSTAR for Dydek”.

Kuba Jaworski na jachcie s/y Spaniel w OSTAR'76 zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, a drugie miejsce w klasie Jester. Po tych regatach został zaproszony jako gość honorowy obchodów 200-lecia Stanów Zjednoczonych i otrzymał tytuł „honorowego obywatela Chicago”. W OSTAR'80 na jachcie s/y Spaniel II zajął szóste miejsce, ale jego jacht był najszybszym jednokadłubowcem na trasie regat, na mecie został wyprzedzony tylko przez jachty wielokadłubowe. Poza regatami OSTAR Kuba Jaworski brał udział w wielu uznanych regatach, takich jak m.in. Mini-Transat, Kieler Woche, Gottland Round czy Channel Race. Jego rejsy jachtami własnej konstrukcji - Spaniel i Spaniel II były symbolami osiągnięć polskiego żeglarstwa tamtych czasów.

Gościem piątkowego spotkania, który opowie o tym legendarnym polskim żeglarzu, będzie Aleksander "Kuba" Gosk - dziennikarz i ekspert w zakresie tematyki morskiej i żeglarskiej i koordynator projektu "Rejs Roku" - prestiżowej nagrody przyznawanej za wybitne wyczyny żeglarskie.

Druga część spotkania poświęcona będzie projektowi „OSTAR for Dydek”. Gościem będzie Krystian Szypka przygotowujący się właśnie do startu w regatach OSTAR 2013. W związku ze zbliżającym się startem regat, kpt. Szypka zdradzi kulisy swoich przygotowań, jak również opowie o innych uczestnikach tej edycji legendarnych transatlantyckich regat. Gospodarzem będzie redaktor Bohdan Sienkiewicz twórca programu Latający Holender, który m.in. będzie wspominał spotkanie z Kubą Jaworskim na mecie OSTAR'76 w Newport.

Spotkania z historią OSTAR” są częścią projektu „OSTAR for Dydek” - udziału polskiego żeglarza kpt. Krystiana Szypki w prestiżowych transatlantyckich regatach samotników OSTAR 2013 (start regat – 27.05.2013). Zafascynowany osobowością, postawą prospołeczną i osiągnięciami Małgorzaty Dydek kpt. Krystian Szypka swój udział w regatach OSTAR dedykuje pamięci tej wybitnej nieżyjącej już polskiej koszykarki.

W ramach projektu "OSTAR for Dydek" powstał również program skierowany do dzieci i młodzieży w Polsce, którego celem jest promocja sportu, z elementami edukacji morskiej. Ambasadorem projektu jest Katarzyna Dydek, siostra Małgorzaty.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870