TYP: a1

“Sørlandet” zawinie do Gdyni

czwartek, 21 kwietnia 2011
Weronika Morys
Photo: Fullriggeren Sørlandet
Photo: Fullriggeren Sørlandet
W najbliższy piątek, 22 kwietnia, do portu w Gdyni wpłynie jeden z najstarszych czynnych żaglowców świata - norweska fregata s/s Sørlandet. Na jednostce przypłyną uczestnicy kanadyjskiego odpowiednika "Szkoły pod żaglami" o nazwie "Class Afloat". W poniedziałek, 25 kwietnia, w godzinach 9-11 statek będzie udostępniony zwiedzającym.


Trójmasztowa fregata zbudowana została w 1927 roku w norweskiej stoczni w Kristiansand. Nazwa statku oznacza "południową ziemię" i nawiązuje do południowego regionu Norwegii. Żaglowiec powstał jako jednostka szkoleniowa dla przyszłych oficerów marynarki handlowej. Jednostka ma 65 metrów długości, a na jej na jej pokładzie może przebywać 70 osób oraz 15 osób zawodowej załogi.

Wizyta żaglowca to przedsmak tego, co czeka Gdynię we wrześniu, kiedy odbędą się regaty "Culture 2011 Tall Ships Regatta". Zlot żaglowców będzie miał miejsce już po raz piąty, w dniach 2-5 września. Swój udział potwierdziły takie jednostki jak rosyjskie "Kruzenstern", "Mir" i "Sedov", holenderskie "Thalassa", "Tecla" i "De Gallant", a także brytyjskie "Maybe" i "Jolie Brise" czy niemiecki "Johann Smidt".

Sørlandet na regatach Tall Ships Races 2010:

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 February

Zmarł Janusz Sikorski; był korespondentem wojennym, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, obieżyświatem i łowcą przygód, wokalistą i instrumentalistą, poetą i kompozytorem, publicystą i współautorem (wraz z Markiem Szurawskim) nadawanej przez kilka lat au
poniedziałek, 27 lutego 1995
Zakończył się w Krakowie VII Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties 88", Grand Prix festiwalu zdobył zespół "Packet" kierowany przez Mirosława Peszkowskiego.
sobota, 27 lutego 1988