TYP: a1

Shtandart złamał maszt

wtorek, 5 lipca 2011
Anna Karczewska

Kapitan żaglowca przekazał fatalną wiadomość: wyciągnięty do suchego doku Shtandart, który miał się pojawić na tegorocznym zlocie żaglowców Baltic Sail, ma złamany maszt.


Dopłynięcie jednostki do Gdańska planowane było na noc z 6 na 7 lipca. – mówi Kasper Orkisz, przedstawiciel organizatora - Ten termin jest w tym układzie nierealny. Nie wiemy, czy Shtandart w ogóle dotrze na zlot. To dla nas bardzo złe wiadomości, bo liczyliśmy na jego obecność, a bilety na jego pokład wyprzedały się jako pierwsze. Czekamy na wiadomości z Roterdamu!

3 lipca żaglowiec został wyciągnięty do suchego doku w związku z drobną awarią. Podczas prac jeden z portowych dźwigów potrącił i złamał grotmaszt na wysokości platformy. Naprawa potrwa dwa-trzy dni. Cały czas czekamy na wiadomości od załogi i trzymamy kciuki…

Mamy też dobre wieści z ostatniej chwili: na zlot Baltic Sail Gdańsk przypłynie ulubiony żaglowiec gdańszczan – Joanna Saturna.

Kapitan Mikko Karvonen zadzwonił do nas wczoraj i powiedział, że uda im się wygospodarować kilka dni, żeby przypłynąć na Baltic Sail Gdańsk. – mówi Kasper Orkisz – Joanna Saturna w ubiegłym roku była najbardziej obleganym żaglowcem i od kilku miesięcy dostawaliśmy pytania, czy wróci do Gdańska. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy i się udało!

Jutro na Zatokę Gdańską wpłynie największa atrakcja zlotu – HMS Bounty, który jest już w okolicach Bornholmu. W środę będzie go już można podziwiać na Motławie.

Najnowsze informacje na temat zlotu będą pojawiać się na bieżąco na stronie www.balticsail.pl i na Facebook/BalticSail.

Baltic Sail Gdańsk

Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat nad imprezą obejmuje Prezydent Gdańska i, jako Komandor zlotu, Mateusz Kusznierewicz. W tym roku zlot odbędzie się po raz piętnasty, a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem, parada żeglarzy oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 August

Wystartowała kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; regaty wygrał amerykański jacht "Weatherly" ze skipperem Busem Masbacherem
środa, 15 sierpnia 1962
Odbyły się pierwsze regaty Fastnet na trasie ze startem w Cowes, dookoła Fastnet i metą w Plymouth; regaty wygrał jacht "Jolie Brise"
sobota, 15 sierpnia 1925
Umiera Gustaf Erikson, mieszkaniec Atlantydów, armator ostatnich żaglowców używanych do przewozu różnych ładunków masowych
piątek, 15 sierpnia 1947
Utworzenie w Warszawie Warszawskiego Rzecznego Jacht Klubu
czwartek, 15 sierpnia 1872