TYP: a1

Shtandart złamał maszt

wtorek, 5 lipca 2011
Anna Karczewska

Kapitan żaglowca przekazał fatalną wiadomość: wyciągnięty do suchego doku Shtandart, który miał się pojawić na tegorocznym zlocie żaglowców Baltic Sail, ma złamany maszt.


Dopłynięcie jednostki do Gdańska planowane było na noc z 6 na 7 lipca. – mówi Kasper Orkisz, przedstawiciel organizatora - Ten termin jest w tym układzie nierealny. Nie wiemy, czy Shtandart w ogóle dotrze na zlot. To dla nas bardzo złe wiadomości, bo liczyliśmy na jego obecność, a bilety na jego pokład wyprzedały się jako pierwsze. Czekamy na wiadomości z Roterdamu!

3 lipca żaglowiec został wyciągnięty do suchego doku w związku z drobną awarią. Podczas prac jeden z portowych dźwigów potrącił i złamał grotmaszt na wysokości platformy. Naprawa potrwa dwa-trzy dni. Cały czas czekamy na wiadomości od załogi i trzymamy kciuki…

Mamy też dobre wieści z ostatniej chwili: na zlot Baltic Sail Gdańsk przypłynie ulubiony żaglowiec gdańszczan – Joanna Saturna.

Kapitan Mikko Karvonen zadzwonił do nas wczoraj i powiedział, że uda im się wygospodarować kilka dni, żeby przypłynąć na Baltic Sail Gdańsk. – mówi Kasper Orkisz – Joanna Saturna w ubiegłym roku była najbardziej obleganym żaglowcem i od kilku miesięcy dostawaliśmy pytania, czy wróci do Gdańska. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy i się udało!

Jutro na Zatokę Gdańską wpłynie największa atrakcja zlotu – HMS Bounty, który jest już w okolicach Bornholmu. W środę będzie go już można podziwiać na Motławie.

Najnowsze informacje na temat zlotu będą pojawiać się na bieżąco na stronie www.balticsail.pl i na Facebook/BalticSail.

Baltic Sail Gdańsk

Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat nad imprezą obejmuje Prezydent Gdańska i, jako Komandor zlotu, Mateusz Kusznierewicz. W tym roku zlot odbędzie się po raz piętnasty, a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem, parada żeglarzy oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786