TYP: a1

Shtandart złamał maszt

wtorek, 5 lipca 2011
Anna Karczewska

Kapitan żaglowca przekazał fatalną wiadomość: wyciągnięty do suchego doku Shtandart, który miał się pojawić na tegorocznym zlocie żaglowców Baltic Sail, ma złamany maszt.


Dopłynięcie jednostki do Gdańska planowane było na noc z 6 na 7 lipca. – mówi Kasper Orkisz, przedstawiciel organizatora - Ten termin jest w tym układzie nierealny. Nie wiemy, czy Shtandart w ogóle dotrze na zlot. To dla nas bardzo złe wiadomości, bo liczyliśmy na jego obecność, a bilety na jego pokład wyprzedały się jako pierwsze. Czekamy na wiadomości z Roterdamu!

3 lipca żaglowiec został wyciągnięty do suchego doku w związku z drobną awarią. Podczas prac jeden z portowych dźwigów potrącił i złamał grotmaszt na wysokości platformy. Naprawa potrwa dwa-trzy dni. Cały czas czekamy na wiadomości od załogi i trzymamy kciuki…

Mamy też dobre wieści z ostatniej chwili: na zlot Baltic Sail Gdańsk przypłynie ulubiony żaglowiec gdańszczan – Joanna Saturna.

Kapitan Mikko Karvonen zadzwonił do nas wczoraj i powiedział, że uda im się wygospodarować kilka dni, żeby przypłynąć na Baltic Sail Gdańsk. – mówi Kasper Orkisz – Joanna Saturna w ubiegłym roku była najbardziej obleganym żaglowcem i od kilku miesięcy dostawaliśmy pytania, czy wróci do Gdańska. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy i się udało!

Jutro na Zatokę Gdańską wpłynie największa atrakcja zlotu – HMS Bounty, który jest już w okolicach Bornholmu. W środę będzie go już można podziwiać na Motławie.

Najnowsze informacje na temat zlotu będą pojawiać się na bieżąco na stronie www.balticsail.pl i na Facebook/BalticSail.

Baltic Sail Gdańsk

Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat nad imprezą obejmuje Prezydent Gdańska i, jako Komandor zlotu, Mateusz Kusznierewicz. W tym roku zlot odbędzie się po raz piętnasty, a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem, parada żeglarzy oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 October

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935