TYP: a1

Shanties 2017 zakończone

środa, 1 marca 2017
Monika Frenkiel

Zakończył się XXXVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties. Pełen niespodzianek, bo festiwal tym razem odbywał się w nowych miejscach. Po raz pierwszy także szanty zabrzmiały na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie kilkaset osób łącznie zaśpiewało  „Pożegnanie Liverpoolu" - jedną z najsłynniejszych piosenek szantowych.

[t][/t] [s]Fot. Monika Frenkiel[/s]

Tegoroczny festiwal odbywał się pod hasłem „Wisłą na oceany”, tym samym wpisując się w ogólnopolskie świętowanie, bowiem 2017 jest Rokiem rzeki Wisły. Śpiewano o morzach i oceanach, ale i o mazurskich jeziorach. Nie brakowało mocnych folkowych rytmów i marynistycznego rocka (poświęcony był temu piątkowy koncert w „Żaczku”, prowadzony przez zespół Mietek Folk), ale można się było także zadumać przy poezji żeglarskiej podczas koncertu „Struna za struną”. Uczestnicy festiwalu bawili się przy muzyce zespołów znanych i lubianych ale i tych debiutujących podczas festiwalu. Jak zwykle dużą popularnością cieszyły się występy zagranicznych gości – norweskiego Slogmåkane i The Exmouth Shanty Men. Koncert finałowy festiwalu był natomiast poświęcony wielkiej postaci – generałowi Mariuszowi Zaruskiemu, w 150. rocznicę jego urodzin. Podczas tego koncertu na ekranie kina Kijów.Centrum wyświetlane były historyczne zdjęcia ukazujące życie, działalność, miejsca i dokumenty związane z postacią generała. Prowadzący Grzegorz "GooRoo" Tyszkiewicz opowiadał historię życia generała i recytował jego wiersze. Podczas koncertu finałowego, oprócz ogłoszenia werdyktu jury połączono się telefonicznie z armatorem krakowskiego jachtu Nashachata II, Zbyszkiem Jałochą przebywającym na pokładzie swojej jednostki w chilijskim Puerto Williams. Przesłano mu ze sceny życzenia i zaśpiewano "Sto Lat" z okazji obchodzonych przez niego w tym dniu 60.urodzin.

Werdykt 36 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES 2017

Jury 36 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES 2017 w składzie:
Izabela Puklewicz-Łuczak
Marek Remiszewski
Wawrzyniec Szwaja
Marzena Oberski, Arek Wlizło
oraz organizatorzy, po wysłuchaniu występów większości wykonawców postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę Grand Prix Festiwalu Shanties 2017 otrzymuje zespół Slogmaakane.

Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za najlepszy debiut otrzymuje zespół Własny Port

Nagrodę Organizatorów Festiwalu Shanties 2017 im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej otrzymuje Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”

Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej otrzymuje Krzysztof Jurkiewicz z zespołu Formacja, za tekst pt. „Ballada o flisaku”

Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom artystyczny otrzymuje zespół Formacja.

Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion 2017” dla najsympatyczniejszej wykonawczyni otrzymuje Dominika Radwan z zespołu Kaczor i Piraci

Nagrodę Specjalną amerykańsko-kanadyjskich żeglarzy Polonijnych ufundowaną przez:
Polski Klub Żeglarski w Nowym Jorku
Polish Yacht Club z Chicago,
Polsko Kanadyjski Yacht Club Zawisza Czarny z Hamilton
dla wybitnego wykonawcy Shanties 2017 dla Wojciecha Dudzińskiego z zespołu Ryczące Dwudziestki - Nagroda ta to zaproszenie na tourne po USA i Kanadzie

Ponadto wykonawcy tegorocznego Festiwalu Shanties otrzymują następujące nagrody:
Nagrodę publiczności Shanties 2017 otrzymuje zespół Formacja

Nagrodę Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego za największą przebytą liczbę mil morskich w drodze na Festiwal Shanties otrzymuje Arek Wlizło

Nagrodę Komandora Klubu Morskiego „Szkwał” za działalność sceniczną oraz pozasceniczną i osobowość na polskiej scenie szantowej otrzymuje: Grzegorz Gooroo Tyszkiewicz

Nagrodę „Krakowski Rejs Roku 2016” przyznaną przez Prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Tawernę Żeglarską Stary Port otrzymuje: Joanna Krawiec, za rejs z Punta del Este do Ushuaia

Tagi: festiwal, Shanties, szanty, koncert
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 May

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933